Середа, 07 грудня 2022p.
Помилка
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 99

Кінотеатри

Високовольтна зверхність, або Як відбирають заробіток у селян

 У селі Вашківці, що в Сокирянському районі на вулиці Кобилянської, електрики зрізали кілька десятків горіхів. Деякі мешканці обурені цим. Виконавці ж робіт стверджують, що обрізати дерева було потрібно.

У буковинців є гарна традиція – обабіч доріг висаджувати плодові дерева. Десь люблять біля трас тополі, десь – берези, десь – липи. А в нас є чимало черешневих, яблуневих, вишневих, горіхових алей, які, мов вартові, оберігають шляхи, милують око подорожніх весняним цвітом, літніми плодами чи осіннім багрянцем падолисту.

У сокирянських Вашківцях захоплюються горіхами. Правда, ці дерева люди висадили у своїх городах вздовж парканів. Тобто вони не нічийні, як на деяких трасах, а газдівські. У Вашківцях горіхи величають годувальниками. Воно й зрозуміло. У селах дуже важко заробити копійку. Просто ніде. А це друге за чисельністю село району – 3600 мешканців.

«А у селі тільки 127 штатних працюючих, два роки тому – 437, – розповідає секретар сільради Ольга Гудійчук. – Більше половини з них працюють у садах. А де будуть працювати? Раніше було кілька тракторних бригад у селі, а сьогодні – жодної. Тільки одне приватне агропідприємство. У селі зареєстровано тільки 150 приватних підприємців».

І демографія не з кращих у селі: помирає більше, ніж народжується. «Цього року народилося 32 немовлят, а померло 50 вашківчан. Торік показник був кращим: 57 народилося, а 67 померло», – наводить статистику секретар сільради Ольга Гудійчук.

Тому людей часто-густо виручають плоди-дари землі. Як-не-як кілограм горіхів на ярмарку коштує 20-30 гривень. А якщо вони без твердої шкаралупи – втричі дорожче. Тому у Вашківцях така любов і догляд за цими плодоносами.

Однак незахищені вашківчани цього року добряче постраждали. Міняючи електричну лінію, обв’язані ланцюгами люди в касках так обчикрижили родючі горіхи, що страшно на них дивитися. Мешканці сільської горіхової вулиці це нищення дерев називають «високовольтним злом».

Не збираюся з’ясовувати, чи можна було обійтись без цих масових обрізань плодових дерев-годувальників. Є негативна реакція мешканців. Сільська рада, як переконався, ніякого зла тут не вбачає: «Перший раз чуємо, що там конфлікт». Але ж проблема існує. Інакше б мешканці села не звертались у редакцію газети.

Можливо, їхні інтерв’ю дадуть зрозуміти, що люди не задоволені.

Сільському голові Валерію Романенку чомусь невідомо, що там був конфлікт. «За ті місяці, що пройшли після завершення робіт, до мене ніхто не звертався. Тому мене дивує, що та людина звернулася в газету, не звернувшись ні до сільського голови, ні до секретаря, ні до землевпорядника сільради», – такий висновок першої особи села.

Зі слів сільського голови виходить, що не все так гладко у Вашковецькому царстві. «Ці питання почалися ще з 2008 року, коли ми перевіряли всі проблемні ділянки, де потрібна була заміна електроопор. Був розроблений проект, але тоді не вистачило коштів у бюджеті. Тому потрібно було розвантажити лінії. Тим більше, що ці лінії там проводили ще в 70-х роках».

Річ у тім, що там не тільки обрізали гілки дерев, але й повністю зрізали кілька дерев, залишивши стовбури. Крім цього, зірвали дроти радіолінії. І назад не поставили. Працівники РЕСу навіть не прибрали за собою старі стовпи. Покидали біля кожної хати. Люди кажуть, що самі хотіли б забрати і порізати собі на дрова. Але не дають. Один з мешканців взяв старий стовп, що лежав біля його будинку, то його за це покарали штрафом – однією тисячею гривень. Сільський голова це все спростовує: «РЕС, навпаки, за те, щоб люди забирали залишені дерев’яні стовпи, оскільки їм затратно їхати знову в село». Справді, кого слухати? Кому вірити?

Микола Пирук, мешканець вулиці: «Прийшли, порубали і поїхали. Нічого нікого не спитали. Поклали новий стовп так близько, що в мене тепер гілка розташована від кабелю за пару сантиметрів. Я боюся, якщо буде дощ, це може спричинити коротке замикання, оскільки під високою напругою 10 тисяч вольт. Що ми будемо робити? Можна було нас спитати, я вже не кажу про те, щоб порадитися», – обурюється пан Микола.

«Вони не дивляться, як там, обрізали – і кінець. Мені поламали пліт, коли зрізали дерева. Ми вже після них самі все лагодили. Хіба це нормально?» – обурюється пан Дмитро. «Я просив обрізати одну гілку горіха, яка нахилена на мою хату. А вони мені кажуть 100 гривень заплатити. Я просив, щоб на той бік ставили. Там нічого не заважає. Але вже пізно говорити. Така наша влада. Що хоче, те й робить», – скаржиться п. Дмитро.

Анатолій Чорний: «У мене від горіха тільки стовбур залишився. Радіо зірвали. Варвари!» Господарі дерев бідкаються, бо вони з тих дерев жили. «1 кг горіхів я продаю за 40-50 гривень. У мене постійної роботи немає», – обурюється пан Анатолій.

Виконавці цієї роботи пояснюють це необхідністю для села. «Для того щоб не було перебоїв з електрикою, потрібно було замінити стару лінію. Тому я не бачу в цьому проблеми. Взагалі, я не розумію обурених. Оскільки потрібно чимось жертвувати. В цьому випадку – горіхами або електрикою», – каже Ігор Комов, технічний директор ВАТ «Чернівціобленерго».

Здивувало і те, що секретар сільської ради одразу почала допитуватись: «А хто Вам поскаржився? Анатолій Чорний? Цей чоловік дуже сміливий у нас в селі». Виходить, що не можна бути сміливим? Хочеться нагадати тим, хто так думає, що ми живемо в демократичній і правовій державі!!! Можна зрозуміти людей, чому вони не хотіли називати свої прізвища.

І взагалі, часто доводилося чути від людей, що в Сокирянському районі особлива демократія. Люди знають, що кажуть.

«Цікаво, що це за стиль районного РЕСу, який не попереджає людей про запланований об’єм робіт. Можливо, варто узгоджувати свої дії з мешканцями. Дійшли б згоди, що можна було провести лінію якось по-іншому, щоб не зрізати дерева. Чому вони не робили на іншому боці, де немає таких дерев? Там дерева вже давно зрізали. І там лінія розташована на кілька метрів від дерев», – обурювалися мешканці.

Ольга Гудійчук: «Щороку ми традиційно навесні та восени обрізаємо дерева. Старі дроти йшли між гілками. Електрики не можуть по всіх селах обрізати дерева. РЕС просив людей самотужки пообрізати. Попереджав людей, що на тій вулиці буде відключатися енергія для того, щоб прочистити лінії передач і встановити нову високовольтну лінію. Сільрада каже, що попереджали також через районну газету». А ось мешканці тієї вулиці стверджують, що їх не попереджали. Знову-таки: кому вірити?

Працівники обрізали гілля для того, щоб швидко та безперешкодно протягнути електричну лінію. Виходить, що працівники РЕСу думали тільки про свою зручність. Підтверджуючи думку, говорить Анатолій Чорний: «Коли побачив їх біля своєї хати, поцікавився, чому обрізають дерева. Працівники районного РЕСу навіть не хотіли мене слухати».

Було б добре, якби болями ображених господарів глибше переймались енергетики. Щоб зі своїх вишок вони не дивились на людей звисока, а опустились на грішну землю і подивились, що вони залишають після себе, виконуючи високовольтні операції.

Так, електрика – це благо. Але ж треба рахуватись і з її споживачами. Без них не запрацюють найпотужніші генератори, будуть знеструмлені найсучасніші лінії. 

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення