Четвер, 08 грудня 2022p.

Кінотеатри

Моцарт у рингтоні? Фантастика!

Моцарт у рингтоні? Фантастика!
www.bukpravda.cv.ua
Сьогодні мобільний телефон для молодої людини – старшокласника чи студента Вишу – став звичним предметом першої необхідності. І одночасно, саме завдяки йому – мірою її вихованості.

Не створюючи незручностей, більшість на людях розмовляє стримано і конкретно, але є й багато таких, що здатні по безлімітнику теревенити ні про що годинами, викликаючи незадоволення до себе оточуючих, особливо в громадському транспорті.

А ще й у звукових сигналах (рингтонах) у більшості своїй звучить якась попсова дурня. Але не треба поспішати у даному випадку звинувачувати молодь у наявності поганого мистецького смаку. Як не прикро це констатувати, але на сьогодні часто-густо у молодої людини він просто не сформований.

Але ж цьому повинні навчити в школі? Повинні, але не завжди це відбувається у повній мірі. Вісім навчальних років поспіль по годині на тиждень вивчаючи предмет «Музика, музичне мистецтво», а потім ще три роки у старших класах предмет «Художня культура», при бажанні і належній фаховій підготовці вчителів, певні знання з історії розвитку світового класичного музичного мистецтва отримати можна. Але більше теоретично, оскільки сільська і містечкова молодь не має можливості вживу познайомитися з цією музикою у своїх населених пунктах.

То ж, приїхавши продовжувати навчання в обласні центри, на відміну від своїх однолітків з великих міст, вони не занадто обтяжливі бажанням слухати класичну музику, віддаючи перевагу невибагливим у більшості своїй англомовним і російськомовним пісенним шлягерам.

Про якого там Моцарта у рингтоні їхніх мобільників можна вести мову? І якщо з цим змиритися, відпустивши все на самотік, або як Господь вкаже, толку не буде. Молодь, у своїй більшості повернеться додому після навчання у великому місті дипломованим спеціалістом, але не відчувши при цьому смаку долучення до світової музичної культури, який формується філармонійними концертами, запам’ятавши лише диско-вечори та «шарові» концерти майстрів естради на Соборній площі під час чергових політичних баталій.

І це при тому, що в численних професійно-технічних ліцеях, і у Вишах І-IV рівня акредитації, у яких в Чернівцях на сьогодні навчаються понад 60 тисяч студентів, в щорічних планах проректорів і заступників директорів з виховної та гуманітарної роботи, обов’язково присутні розділи культурно-масової роботи.

Саме вони передбачають відвідини, в першу чергу першокурсниками, у складі своїх навчальних груп, філармонійних концертів, театральних вистав, ознайомлення з експозиціями краєзнавчого і меморіальних музеїв обласного центру, виставок у виставковому залі «Вернісаж» обласного відділення Спілки художників України і художньому музеї, оглядини експонатів музею архітектури і народного побуту під відкритим небом.

Заходи плануються на папері, але як часто втілюються у життя ці, без сумніву, благі наміри?

Оскільки – «Нельзя объять необъятное», – як стверджував Козьма Прутков, то сконцентруємо увагу на відвідинах студентською молоддю філармонійних концертів. У Великій залі філармонії і Будинку органної та камерної музики загальна кількість глядацьких крісел налічує 870. Не дуже велика цифра для обласного центру. І якщо б усе доросле населення Чернівців враз забажало їх відвідувати, на кожного вийшла лише одна можливість за концертний сезон.

Але у житті все виглядає не так трагічно. Аншлагових концертів у згадуваних залах відбувається, не так вже й багато, і ще менше на відміну від меломанів середнього і старшого віку, зазвичай спостерігається молодих облич.

«З метою популяризації перлин світового класичного музичного мистецтва», – розповідає художній керівник обласної філармонії, Заслужений діяч мистецтв України О.Савчук, – «25 років тому однією з перших на теренах тодішнього Радянського Союзу, Чернівецька філармонія за підтримки освітянського загалу міста і області розпочала концерти тематичних музичних абонементів, програми яких були відповідно розраховані на різні вікові групи школярів і студентів.

Пройшло чверть століття, але ця ефективна форма співпраці із закладами освіти збереглася по сей день. Тематичні концерти абонементу 2011-2012 років, присвячені 20-й річниці Незалежності України, під назвою «Музика, музика, музика…», протягом навчального року з успіхом відбувалися в актових залах шкіл і концертних залах філармонії.

На жаль, за останні роки дещо послабився зв’язок в цьому плані з вихованцями ВУЗів обласного центру. В завершеному концертному сезоні абонементні концерти активно відвідували лише студенти обласного училища мистецтв, медичного та політехнічного коледжів, торговельно-економічного інституту.

Наперед, випереджаючі зауваження про фінансову скруту в країні і доволі низький розмір стипендії, відзначу, що загальна вартість п’яти якісних за змістом тематичних концертів, в яких були задіяні всі філармонійні колективи, складала всього 30 гривень.

На сьогодні стільки ж коштує не найдорожчий квиток на один сеанс в кінотеатрах міста, або ж три філіжанки чорної кави у скромненькому барі. Тому, вважаю, що справа не у фінансовій складовій питання, а в елементарному послабленні уваги у вишах Чернівців до цієї важливої складової естетичного виховання молоді.

Ми завжди люб’язно запрошуємо студентську молодь до своїх залів, а також чекаємо запрошень до виступів артистів безпосередньо в актових залах навчальних закладів як в Чернівцях, так і в сільській місцевості. На наш погляд, виглядає доцільним, така практика співпраці, при якій на наші абонементні концерти у просторі і теплі зали районних будинків культури на шкільних автобусах будуть наїжджати учні з невеликих за кількістю учнів сільських шкіл І-ІІ рівня акредитації».

До сказаного Остапом Васильовичем, хочу додати, що під час численних моїх спілкувань з проректорами та заступниками директорів навчальних закладів Чернівців з виховної та гуманітарної роботи, також склалося враження про те, що певна частина їх була просто не проінформована про наявність філармонійних абонементів. А дехто з них не хоче зайвих клопотів для себе, як то керівництво кафедри музики педагогічного факультету Чернівецького Національного університету імені Ю.Федьковича.

А хто ж, як не студенти цієї кафедри, в першу чергу повинні показувати в цій діяльності приклад студентам інших факультетів.

Не зайвим буде також нагадати про те, що всі 25 років філармонійні абонементні концерти розробляються за сприяння Управління культури та Головного управління освіти і науки обласної державної адміністрації.

Тому цілком логічною виглядає доцільність до настання нового навчального року розглянути це нагальне питання на спільному засіданні колегій обох управлінь з прийняттям відповідних рекомендацій керівництву загальноосвітніх навчальних закладів і Вишів обласного центру і районів області.

І тоді вже можна бути впевненим, що відвідавши цикл абонементних концертів філармонії і здійснивши перше знайомство зі світовою музичною класикою, і учні, і студенти у подальшому з цікавістю прийдуть і на репертуарні класичні концерти вітчизняних і зарубіжних колективів і окремих виконавців, як у складі своїх навчальних груп, так і самостійно, відчувши нагальну потребу їх подальшого прослуховування, яку, більшість з них пронесуть через все своє життя, передавши у спадок дітям і онукам.

І без сумніву, одночасно в рингтонах їхніх мобільників значно побільшає, ставших для них улюбленими, мелодій світової музичної класики, які звучать у всесвітньовідомих творах Моцарта, Баха, Вівальді, Бетховена, Вебеля, Чайковського, Лисенка, Лятошинського, Скорика і багатьох інших музичних велетнів минулого і сьогодення.
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення