Субота, 17 квітня 2021p.

ШАХРАЙСТВО на перевезеннях?

  Хто заробляє на пільговиках?


 Щодня нам доводиться їздити тролейбусами, маршрутними таксі, автобусами. Три місяці як проїзд на тролейбусі коштує 1,25 грн., а на маршрутках – 2,50 грн. Направду кажучи, від подорожчання обслуговування та культура поведінки кондукторів не змінилася. Та й водії маршрутних таксі не завжди коректні у спілкуванні з пасажирами, особливо з пільговиками, а тим більше, коли це комерційний маршрут (наприклад, на Калинівський ринок) і квиточки навіть не пропонують та й пільговиків не беруть. Чому так і хто на цьому заробляє, розбиратимемося.


Вимагайте квиток у тролейбусі


 Минулого тижня, повертаючись із села, на зупинці «Дріжджзавод» зайшли в тролейбус №5, заплатили за проїзд, але квитки не отримали. Тоді звернулися до кондуктора з проханням видати квитки за проїзд, а у відповідь почули образливе-жартівливе: «А я хочу зірочку з неба». Отакої! У мене навіть дар мовлення зник на пару хвилин, і я мовчки спостерігала за «бурхливою діяльністю» тітоньки-кондуктора. Протягом десяти зупинок вона видавала квитки лише так званим «щасливчикам», як кондуктор їх обирала, залишилося таємницею. Цікаво інше: кому на кишеню ідуть кошти за квитки «необілечених» пасажирів?


 Вирішили відповідь на це та інші запитання шукати у тих, хто має безпосередній стосунок до громадського транспорту, – в очільників транспортних служб. Розповіла свою історію «із зірочкою з неба» начальникові Чернівецького тролейбусного управління Івану Іванічеку. Він уважно вислухав, розпитав, коли сталося і який це був маршрут, після чого сказав: «Особисто поспілкуюся з кондуктором і звільню її, якщо вона винна». Далі на запитання, як часто перевіряють роботу кондукторів, відповів: «У нашому управлінні одного кондуктора двічі на тиждень перевіряє контрольно-ревізійна служба».


– Який план здає кондуктор?

– Плани різні, але в основному 75 гривень за годину. Якщо ж план перевиконаний, то з тієї суми 60% отримує кондуктор.


Наприкінці розмови запитала у пана Івана, чи можна пасажиру вимагати квиток у кондуктора. На що почула: «Кондуктор зобов’язаний видавати квиток, але якщо вже так сталося, що не дав, то пасажир має право вимагати його. Гроші, котрі отримав кондуктор, не видавши квиток, все одно йдуть до бюджету організації».


 З’ясовується, що кошти «необілечених» пасажирів збагачують транспортні організації, а відповідно якість обслуговування пасажирів має збільшуватися, вартість проїзду – зменшуватися? Це гіпотетично. А як воно насправді? А насправді у Вас можуть перевірити наявність проїзних документів. Така перевірка найчастіше проводиться контролерами трамвайно-тролейбусних управлінь. Якщо у Вас не буде проїзних документів або будете провозити без квитка дитину віком більше 7 років, Вас притягнуть до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу (в двадцятикратному розмірі від вартості проїзду). Тож складається цікава ситуація: заплатили за проїзд, не отримали квитка, а при перевірці ще й штраф сплатите за безквитковий проїзд. Кому будете доводити, що проїзд оплатили?! А випадки «необілечування» не є поодинокими, просто більшість пасажирів не звертає на це уваги. До відома, Чернівцями курсує 95 тролейбусів, а перевірити двічі на місяць когось із них... Чи виправляє це загальну ситуацію в громадському транспорті? У будь-якому разі, якщо стикаєтеся з порушенням прав пасажирів у транспорті, звертайтеся до безпосереднього керівництва перевізників.


 Головними нормативними актами, що регулюють правовідносини в транспортній сфері, є «Правила користування трамваєм і тролейбусом в містах України» та «Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», тому пам’ятайте про найважливіші положення.


Водій зобов’язаний:


– суворо дотримуватись визначеного маршруту та розкладу руху, забезпечувати безпечний та регулярний рух;

– зупинятися на кожній визначеній розкладом руху зупинці, у тому числі при виїзді з депо на маршрут та заїзді до депо;

– правильно й чітко оголошувати назву кожної зупинки та наступної за нею, оголошувати назви зупинок. Забороняється:

– порушувати маршрут, інтервал і розклад руху;

– під час руху розмовляти з пасажирами, їсти, пити, палити, слухати радіоприймачі та магнітофони; продавати пасажирам квитки під час руху.


Пасажир зобов’язаний:


– на першому перегоні, не чекаючи наступної зупинки, сплатити свій проїзд кондукторові або водієві;

– зберігати квитки до кінця поїздки;

– пред’являти для перевірки документи на право проїзду контролерам, водіям, кондукторам.


Забороняється:


– відволікати увагу водіїв під час руху розмовами, придбанням абонементних талонів тощо;

– порушувати громадський порядок.


Має право:

– на безпечний, своєчасний і якісний проїзд до місця призначення;

– безплатно провозити із собою дітей віком до 7 років.


Кондуктор зобов’язаний:


– мати при собі службове посвідчення, маршрутний і квитково-обліковий листи, разові квитки, а також розмінну монету;

– продавати пасажирам разові квитки;

– надавати пасажирам довідки з питань роботи міського електротранспорту та оплати за проїзд.


Має право:

– запропонувати пасажирові пред’явити документи, що підтверджують право на проїзд, та за їх відсутності висадити пасажира на наступній зупинці.


Чи є пільгові місця у маршрутках на «Калинку»?


Пересічний чернівчанин, пенсіонер Василь Драганчук їхав на маршруті №22 на Калинівський ринок. «Уранці 27 вересня сів у маршрутку на вулиці Руській, заплатив за проїзд 2,50, але квитка не дочекався, – розповідає пан Василь. – До кінцевої зупинки водій не видав жодного квиточка». Василя Драганчука цікавить: чи є пільгові місця у маршрутках, котрі їдуть на Калинівський ринок.


 Щодо здійснення перевезення пільгової категорії пасажирів на маршрутах загального користування різної форми власності роз’яснює ситуацію в.о. директора Чернівецького навчально-координаційного центру з питань організації діяльності автомобільного транспорту Леонід Чапайкін: «За інформацією Мінфіну, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються компенсаційні витрати за пільговий проїзд ветеранів війни і праці; осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертв нацистських переслідувань; ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони і Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України; батьків військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби; інвалідів та осіб, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); реабілітованих громадян, які постраждали внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; суддів у відставці; дітей війни, а також пенсіонерів за віком згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.93 №354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування».


 У Чернівцях курсують пільгові маршрути: №4, №27, №19 тощо. На Роші є багато дач і приватних садиб, куди щодня їздять переважно пенсіонери, які якраз належать до пільгової категорії громадян. Водій маршрутки №6 розповідає, що маршрутки курсують з 6.00 до 20.00, продовжуючи: «На нашому маршруті є чотири машини, дві з них цілком пільгові. Але хочу сказати, що пенсіонери не поважають працю водія, можуть кричати і негативно відгукуватися». А також додав, що щоденний план виконувати вдається не завжди(суму плану не назвав – авт.).


Квитки на міжміський напрям купуйте в касах


 Більшість мешканців сіл щодня дістається до Чернівців на роботу автобусами чи маршрутками. Зазвичай при посадці платять за проїзд водіям на руки. Пані Марія розповідає свою історію: «Мені доводиться їхати на автобусі двічі на день. Я зазвичай квитки у касі не купую, тому що в касах вони дещо дорожчі, аніж у водіїв». Виходить, самі пасажири не особливо намагаються придбати квиток. Скажімо, у черзі до каси стояти немає бажання. До того ж проїзд, як сказала пані Марія, якщо дати гроші просто водію, виходить дещо дешевшим, ніж з квитком. Є ще такий нюанс, що в більшості населених пунктів квиток просто ніде придбати. Свого часу видавати квитки у таких випадках мали самі водії. Але рулони квитків здебільшого були у них радше для проформи. А потім взагалі зникли. І доволі смішно тепер читати застереження про штраф за безквитковий проїзд, які є в салонах переважної більшості пасажирських автобусів та бусів. Тим часом квиток, окрім усього іншого, виконує важливу функцію – є своєрідним страховим полісом для пасажира в разі дорожньо-транспортної пригоди… Цей випадок ми розповіли в.о директора Чернівецького навчально-координаційного центру з питань організації діяльності автомобільного транспорту Леоніду Чапайкіну. Він прокоментував: «Квитки потрібно купувати в касах. Таке неможливо, що у водіїв квитки дешевші». Також зауважив: якщо у касах помічаєте ціну на квиток дорожчу за ціну квитка у водіїв, потрібно записати номер маршруту і про це повідомити. Тож, за порадою Леоніда Чапайкіна, купуйте квитки в касах.


 PS Власне, що б ми робили без пасажирських перевізників?! Їхати ж треба. Інша річ, що для частини з них пасажири – ніби люди другого сорту. І це хамство важко сприймати, тим більше, що той же водій живе за наш рахунок. Адже не возить людей безкоштовно…

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення