Субота, 17 квітня 2021p.

У селі жити дешевше. І помирати теж

 Сума, в яку обійдеться похорон, включаючи всі витрати, залежить від того, що саме для поховання та якої якості людина вважає за необхідне придбати. У середньому вартість похорону в селі коштує 3-4 тисячі гривень, а у місті – 6-7 тисяч. Отже, в селі і жити, і помирати дешевше.


 Про те, що померти дорожче, ніж жити, говорилося в пресі не раз. Однак похорон у місті та селі різниться цінами. Спробуємо їх порівняти. Загалом у Чернівцях близько десяти похоронних бюро, що надають ритуальні послуги. Посередники до справи поховання почали залучатись у нашому місті частіше. Є навіть одне бюро, що організовує елітні послуги поховання. Жителі міста таки користуються послугами цих агентств. У сільських же місцевостях люди продовжують ховати своїх родичів власними силами і обходиться така неприємна процедура їм дешевше.


Ритуальні послуги дорогі, але потрібні


 Працівниця сфери ритуальних послуг Орися каже, що тепер ритуальні агентства можуть виконати будь-яке замовлення клієнта. Навіть уночі. Наприклад, помити мерця клієнту коштуватиме 150-250 гривень. Нині в Чернівцях труну можна купити від 700 до 4 тисяч гривень. «Ціна труни залежить від матеріалу, з якого вона зроблена. Дубова, звичайно, буде дорожчою. Труна без оббивки дешевша. А через те, що в останні роки вихідні матеріали значно подорожчали, тому й ціни на домовини теж зросли. Як правило, родичі померлих на домовині не економлять. Але й попиту на «елітні» труни у Чернівцях немає», – каже пані Орися.


 Вирити могилу на чернівецьких кладовищах коштує приблизно 150-300 гривень. У більшості сіл за це гроші не беруть. Однак родичі віддячують людям, які копають могилу, поманою. Катерина Арич за цей рік поховала двох близьких родичів: племінницю і свекруху. З обома прощалися в селі, але вартість цих похоронів відрізняється. «Усі необхідні поховальні процедури племінниці організовували працівники ритуальної служби. Труну для неї ми обрали дорожчу, хрест придбали дубовий. На поминальний обід прийшло 140 односельчан. Що стосується похорону свекрухи, то мили, одягали її подруги померлої із села безкоштовно. Домовину надала сільська рада. На поминальний обід прийшло 30 людей, тому загалом він коштував дешевше», – згадує п. Катерина. Жінка каже, що сільський похорон дешевший ще й тому, що старше покоління навчене готуватися до смерті (складати все необхідне від ікони до рушничка). Загалом Катерина Арич позитивно оцінює ритуальні бюро, адже у скрутний момент родичі не можуть організувати похорон самостійно. А послуги похоронних агентств, хоч і недешеві, проте вигідні. Працівники цієї сфери навіть можуть зібрати необхідні довідки. «Їхня діяльність настільки організована, що роблять усе необхідне за короткий термін»,– каже пенсіонерка Катерина.


 Поминальний обід – найдорожче в похоронній процедурі


Непередбачуваною ціною для родичів померлого може стати поминальний обід. Бо, як правило, передбачити кількість людей, які прийдуть на цей обід, фактично неможливо. Ще на цвинтарі родичі запрошують присутніх, але, чи всі прийдуть, невідомо. У середньому на поминальний обід приходить не менше 30 осіб. Пані Ольга працює в їдальні, в якій часто чернівчани організовують поминальні обіди. Вона каже, що значно більше людей приходить, коли помирає молода людина. А кількість людей може сягати і ста. «Одне місце на поминальному обіді родичам обійдеться в 100-120 гривень. Не варто забувати і про калачики, які дають кожному, хто приходить на похорон. Найменший калачик коштує 7 гривень. До них додаються носовички, рушники, чоловічі сорочки тощо», – розповідає п. Ольга. Отже, поминальний обід є найдорожчим у сумній процедурі поховання.


 За православний обряд відспівування також доведеться заплатити. Хоча такі послуги мали би бути взагалі безкоштовними. У церквах кажуть, що фіксованої ціни за це не існує, люди все одно добре знають суму, якою варто віддячити священику. У різних місцевостях – різні розцінки. Але приблизно коливаються вони від 150 гривень і вище. Як правило, родичі розраховуються у церкві з тих грошей, які люди кладуть біля мерця, адже, за словами старших людей, гроші, які родичі збирають з похорону, не можна використовувати у побуті, а лише для похорону і поминок.


 Не менш важливим у вшануванні покійного та облаштуванні його могили є встановлення надгробка. Хоча православні кажуть, що його можна встановлювати лише через рік після похорону. Найпопулярнішими є пам’ятники з граніту та мармурової крихти. Найдорожчим і найбільш довговічним є гранітний надгробок, що вартує понад 2 тис. доларів. На нього не впливають погодні умови. Ціни залежать від складності виробу. Найпростіший надгробок, вилитий з мармурової крихти, коштує близько 4 тис. гривень, але є не надто міцний, хоча привабливий.


Кредит на похорон?


 Місце на кладовищах у селі надаються безкоштовно. А от у місті подейкують, що воно платне. Хоча, за словами працівників історико-культурного заповідника по вул. Зеленій, і в місті місце безкоштовне. У селі, як правило, покійника на цвинтар несуть. У місті ж везуть його на транспорті. За оренду автокатафалка потрібно заплатити щонайменше 200 гривень. Ціна залежить від марки автомобіля. Крім усіх цих найбільших витрат, також варто пам’ятати про натільний хрестик, хрестик у руку, свічки та іконку у труну. Свічки коштують 0,5-4 грн., стрічки – 4-8 грн., вінки – 30-1000 грн. Як правило, вінки на труну ставлять ті, що приносять близькі та родичі.


 Отже, щороку стає все дорожче. Тому те, що в нашій країні відкладати усім на «чорний день» варто, не залишає сумніву. Проте молоді люди про смерть не задумуються, а старшим і відкладати ні з чого. Але ж традиція поховання – справа не з дешевих. В одному із чернівецьких банків навіть пропонують кредит на похорон. Дивне на перший погляд формулювання, але банкіри запевняють, що це дуже потрібна послуга. «Часто людина помирає неочікувано для своєї сім’і. Щоб належним чином провести її в останню путь, родичі вдаються до позики, тому що не мають власних грошей. Ми видаємо не більше 5 тисяч гривень на це за умови, що клієнт обслуговується в нашому банку. Тобто ми маємо змогу проконтролювати його грошові надходження. Часто нашим клієнтам видаються кредитки, якими довгий час вони не користуються. А потім стається лихо в сім’ї – неочікувана смерть і люди змушені використати баланс кредитної картки. Звичайно, це прикро, коли людина так проживає своє життя, що її навіть хоронити треба в борг», – каже начальник одного із чернівецьких філій банку Галина Жук. Найстрашніше у цьому те, що після похорону близькі померлого не лише ще довго страждатимуть, а й борги віддаватимуть.


Довідка

За даними Управління статистики у Чернівецькій області, за сім місяців поточного року у Чернівецькій області померло 6666 осіб. А це майже на 200 чоловік менше, ніж за ідентичний період минулого року. Найчастіше люди помирають через хвороби. Рідше – трагічно.


 На 1 серпня поточного року чисельність наявного населення м. Чернівці, за оцінкою, становила 253,8 тис. осіб. У Першотравневому районі міста проживало 75,8 тисяч осіб, у Садгірському – 28,7 тисяч осіб та у Шевченківському – 149,3 тисяч осіб. Упродовж січня-липня цього ж року кількість населення зменшилась на 81 особу. З початку року в місті народилось 1469 малюків, померло 1466 осіб, природний приріст населення становив 3 особи.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення