Субота, 17 квітня 2021p.

Дід Мороз: від міфу до сучасності

Новорічні свята добігають свого кінця, 2012 рік упевнено крокує планетою. А цей матеріал присвячений найяскравішому символу Нового року – Діду Морозу. Святий Миколай, Пер-Ноель, Санта-Клаус, Йолупуккі чи Дід Мороз – як тільки його не називають! Але якщо Ви його побачите, то точно зрозумієте – це він! Сива борода, червоний костюм і шапочка. Добрий, насмішкуватий погляд і великий мішок з подарунками – такий він у нашій уяві ще з дитинства. А хто ж він насправді й звідки?

                                                                «Морозе, Морозе! Іди до нас на вечерю!»

У слов’янській міфології Дід Мороз був вередливим і злим дідуганом, який грізно потрушував довгою сивою бородою, бігав полями й стукотом викликав люті морози. З часом він перетворився на богатиря-коваля, котрий сковував воду «залізними» морозами. У ті далекі часи існував слов’янський ритуал «припрошувати» Діда Мороза. Напередодні Різдва старший у сім’ї повинен був визирнути у вікно або за поріг та закликати: «Морозе, Морозе! Іди до нас кутю їсти! Морозе, Морозе! Іди до нас на вечерю! Як не йдеш, то не йди і на жито-пшеницю, усяку пашницю. Іди краще на моря, на ліси та на круті гори, а нам шкоди не роби!». Трансформація образу Діда Мороза, перетворення його на доброго дідуся, який приносить подарунки, сталася під впливом європейських різдвяних звичаїв. До літературної традиції Дід Мороз увійшов ще в 1840 році з публікацією збірника казок «Казки дідуся Іринея» В.Ф.Одоєвського. Серед інших там була й казка «Мороз Іванович», де уперше створений словесний образ, що об’єднує і фольклорний, і обрядовий образ Мороза. Там є і збіги, і розбіжності з добре нам знайомим Дідом Морозом. Наприклад, живе він у «льодовій країні», але діти приходять до нього, а не він до них. Він не дарував подарунків, але нагороджував за добре виконану роботу. У казці Мороз – більше наставник і вихователь, аніж добрий дідусь, який обдаровує дітей подарунками. Довгий час Дід Мороз і новорічна ялинка існували в нашій країні окремо, поєднали ж ці символи Нового року воєдино лише на початку ХХ століття, у 1935 р. Тоді соратник Сталіна Павло Постишев через радянську газету «Правда» закликав організувати для малечі святкування Нового року (на противагу «капіталістичному» Санта-Клаусу). Відтоді Дід Мороз став головною фігурою новорічних святкувань у дитячих закладах. Згодом з’явилася і Снігуронька. Такий стандартний сценарій-ритуал проведення дитячого новорічного свята з Дідусем Морозом і Снігуркою, які приносили радянським малюкам не індивідуальні подарунки, а однакові пакунки з цукерками, протримався аж до перебудови.

                                              Миколай Чудотворець – прообраз Діда Мороза та Санта-Клауса

Вважається, що прообразом Діда Мороза, Санта-Клауса, Пер-Ноеля тощо є реальна постать – святий Миколай, єпископ католицької церкви в Митрі (сучасна Туреччина) у ІV ст. н.е. Як повідомляє історія, був він людиною багатою, щедрою, але дуже сором’язливою. Любив допомагати бідним, проте так, щоб про це ніхто не знав. Одного разу єпископ хотів підкинути золоті монети одній дуже бідній родині, проте не знайшов жодного відкритого вікна. Тоді він вирішив вилізти на дах та вкинути мішечок із монетами через димар. Мішечок упав у панчоху, яка сушилася біля каміну – звідси й походить усім відома традиція. А діти досі залишають на ніч свої черевички або вішають панчохи біля камінів, звідки в них і потрапляють подарунки.

Починаючи з цієї історії, протягом століть у різних регіонах виникали свої легенди про Діда Мороза. У фінському язичницькому фольклорі, наприклад, це був Йолупуккі – диявольське створіння, чудовисько, яке тероризувало дітей і шантажувало дорослих. Він вимагав грошей і подарунків у обмін не насилати жебрацтво та природні катаклізми на поселення. В Ісландії це була Грила – некрасива зла фея, яка любила поласувати малюками і мала тіло, вкрите бородавками. З покоління в покоління через усну народну творчість поступово страшні монстри перевтілилися на доброго ласкавого дідуся з білою бородою, який на Різдво роздавав подарунки чемним дітям.

                                                                                               Санта

У XVII ст. голландські іммігранти, які оселилися в Новому Амстердамі (Нью-Йорку), завезли традицію шанування святого Миколая до Америки. У 1773 році у пресі вперше з’явилася назва Santa Clause. У 1809 році у книзі Вашингтона Ірвінга «The History of New York», де розповідалося, що англійці, які жили тоді в Нью-Йорку (Нью-Амстердамі), переінакшують голландського Sinter Klaas у Santa Clause. Ірвінг висміював голландські традиції. Англійці, які взагалі замінили в Нью-Амстердамі голландців, старанно знищували сліди своїх попередників. Місто перейменували на Нью-Йорк, переінакшили ім’я Ситнер Клааса на Санта-Клауса й намагалися боротися з голландським заступником.

А сучасного Санту придумав у 1823 році Климент Кларк Мур. Власне, Мур у поемі «A Visit From Saint Nicholasmore», більше відомій як «The Night Before Christmas», першим зобразив Санта-Клауса життєрадісним немолодим ельфом.

У 1870 р. карикатурист Томас Наст намалював Санту товстим, старим, бородатим, в окулярах, в червоному ковпаку блазнем, з люлькою у роті. Це було перше «офіційне» зображення Санти. Між тим, діти в Європі хотіли знати, що робить і де живе цей чарівний персонаж, котрий приносить їм подарунки. І ось на Різдво 1925 р. Маркус Раутіо, автор популярної дитячої програми «Tio Marcos», оголосив у мікрофон фінського радіо, що розкрито місце, де живе різдвяний Дід. Він, виявляється, мешкає у будиночку в засніжених горах Корвантутурі, в Лапландії. Там дідусь має майстерню, де з допомогою двох сотень домових робить іграшки для різдвяних подарунків. Через 6 років компанія «Кока-Кола» «заволоділа» фігурою білобородого символу Різдва для розкрутки своєї зимової рекламної кампанії. Це був момент світового експорту «ляльки» Санти. Тоді, в 1931 році, американський художник Х.Сандблом намалював серію малюнків за участі Санти для реклами «Кока-Коли». А в Америці Санта став традиційним образом у всіх різдвяно-новорічних фільмах, виставах, де він традиційно їздить на санях з оленями та голосно сміється.

Наші ж діти продовжують вірити у казку і в те, що якщо будуть чемними, то святий Миколай (Дід Мороз, Санта тощо) принесе їм бажані подарунки. Тим часом різдвяний Дідусь створив у Інтернеті свій сайт, де повідомив, що йому вже майже 2000 років і багато з його помічників-домових пішли на пенсію. Однак, завірив він, магія Різдва не зникне ніколи, а тому діти отримуватимуть свої подарунки вчасно. 

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення