Понеділок, 13 липня 2020p.

Вступні перегони

Вступні перегони

 Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

 ЧНУ ім. Ю. Федьковича – один із провідних вишів України. Налічує понад 15 факультетів. Перший проректор Роман Іванович Петришин розповідає, що останніми роками подається найбільша кількість заяв на юридичний факультет, іноземних мов (спеціальність «Англійська мова та література»), на факультет історії, політології та міжнародних відносин (майже на всі напрями, але найбільше на міжнародні відносини), на філологічний факультет («Журналістика») та на географічний факультет («Туризм»). Слід відзначити, що піднявся престиж факультету педагогіки, психології та соціальної роботи («Початкова освіта», «Дошкільна освіта», «Психологія»). Можна додати і комп’ютерні спеціальності, близько 5-ти напрямів, де є висока конкуренція. Попит на кваліфікованих програмістів зараз є, і заробляють вони непогано. Плата за названі напрями більша, ніж за інші.

 – Цього року вперше оголошуємо набір на напрям «Культурологія» та «Гідрометеорологія», – каже перший проректор. – Це два напрями, куди буде вперше здійснено набір.

 Роман Іванович прокоментував і ті факультети, на які є менше абітурієнтів: «Менший попит є на інженерні спеціальності. Це викликано тим, що ніде працювати, тому що закрились заводи. Також це всі напрями на фізичному факультеті, частково на факультеті інженерно-технічному. Хоча варто сказати, що на цих факультетах плата на 40% менша, ніж на престижних».

 Щоб стимулювати студентів поступати до університету, заклад проводить агітаційну кампанію в першу чергу на ті напрями, де є недобір. «Корегуємо плату за навчання, намагаємося зменшити плату на напрями, що є менш престижними», – розповідає Роман Іванович Петришин. Варто відзначити, що університет закінчує понад 8 тисяч студентів.

– Який процент працевлаштування випускників?

– Ми не маємо такої інформації. 95% тих, хто вчився на державному замовленні, працевлаштовані в державні установи. Як воно робиться, не знаю… Приносять довідку, але законна чи ні, перевіряти не можемо. І 5% мають вільне працевлаштування (вагітні, молоді сім’ї, за станом здоров’я).

– На сьогодні не секрет, що студенти купують заліки, екзамени. Як це вплине на наявність кваліфікованих кадрів?

– Це погано. У нас були такі випадки в університеті, але є органи, що цим займаються. Не можу виключити те, що студент домовляється з викладачем. Ми на це звертаємо увагу перед кожною сесією, на вченій раді, на нараді деканів. Ректор має засоби впливу на викладача. Де виникають такі моменти, стараємося вирішувати.

 Університет уже сьогодні налагодив тісні зв’язки з навчальними, науковими, культурними та іншими закладами з-понад 20-ти зарубіжних країн. На даний момент підписано угоди про співпрацю з 65-ма вищими навчальними закладами іноземних держав. Викладачі університету, завдяки програмам обміну, викладають у престижних європейських вузах Чехії, Польщі, США, виїжджають також із короткотерміновими курсами лекцій до Німеччини.

ЧНУ


Буковинський державний медичний університет
 

 В університеті функціонують чотири медичні та фармацевтичний факультети, факультет післядипломної освіти, а також підготовче відділення для іноземних громадян. До структури університету входять Чернівецький, Новоселицький і Вашковецький медичні коледжі.

– Найбільш популярними спеціальностями є: «Лікувальна справа», «Стоматологія» і «Фармація», – каже ректор Буковинського державного медичного університету
Тарас Миколайович Бойчук. – Також популярними залишаються «Клінічна фармація» та «Медична психологія». Я б не сказав, що десь є більший, десь менший попит студентів. Справа в тому, що ці спеціальності мають різні ліцензовані обсяги (ліцензований обсяг освітньої послуги – максимальна кількість осіб на кожному курсі навчання, яким може надаватися освітня послуга, виходячи з можливостей навчального закладу відповідно до встановлених нормативів). Якщо говорити про найвищий конкурс, то це на «Лікувальну справу» і «Фармацію». Трохи меншою популярністю користуються спеціальності: «Педіатрія» та «Медична психологія». В цьому році будемо випускати 301 випускника і близько 60-ти іноземних громадян.

Випускники, навчання яких фінансувалося з державного бюджету, працевлаштовуються за державним розподілом. Випускники, які навчалися за рахунок фізичних або юридичних осіб, працевлаштовуються самостійно. З нинішнього року сформували в університеті кадрову агенцію – центр з працевлаштування, що буде займатися працевлаштуванням контрактників.


– Чи співпрацюєте з іншими державами?

– Щороку не менше 20-30 студентів проходять закордонне стажування в різних клініках Німеччини, Франції, Австрії. Це приносить велику користь, тому що вони проходять виробничу практику. Відправляємо студентів, котрі мають найкращі досягнення у навчальному процесі та добре володіють іноземною мовою.

– Чи були випадки, коли студенти купували дипломи?

– Таких випадків немає, тому що медицина – це особливе навчання. В системі медичної освіти запровадили ліцензійні інтегровані іспити. Оцінюють знання за допомогою зрізів. Тому та особа, яка не навчалася та не має відповідних знань, звичайно, цей іспит («Крок») не складе і не отримає диплом. Перевіряється цей іспит незалежно від вишів. У нас цього року таких є двоє студентів.

 Сьогодні Буковинський державний медичний університет (БДМУ) добре знаний як в Україні, так і за її межами. Науковий, навчальний і лікувальний заклад із багатим практичним досвідом і славними традиціями. Університет є членом Асоціації університетів Карпатського регіону. Міністерством охорони здоров’я України Буковинський університет внесений до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.

БДМУ


Чернівецька філія Міжрегіональної академії управління персоналом

 Сьогодні ЧФ МАУП – це структурний підрозділ Міжрегіональної академії управління персоналом і Тьюторський центр Телеуніверситету МАУП, що веде підготовку молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів, магістрів на денній, заочній та дистанційній формах навчання із напрямків: «Правознавство», «Менеджмент організацій», «Економіка і підприємництво», «Практична психологія», «Управління навчальним закладом», «Адміністративний менеджмент».

 – Вперше в Чернівецькій області з’явилася нова спеціальність «Оціночна діяльність». Метою підготовки фахівців є розвиток уміння та здібностей проведення оцінювання діяльності в нематеріальній сфері (управлінській діяльності, освітній, соціальній, тендерній тощо) та об’єктів матеріальної сфери (оцінка фінансових потоків, машин і обладнання, дорожніх транспортних засобів, земельних ділянок, нерухомості тощо), – розповідає директор
Олександра Василівна Поляк. – Та вперше в Україні – «Інформаційна діяльність підприємства», випускники з даної спеціальності можуть працювати у сферах: державного управління, інжинірингу та надання послуг підприємцям, інформатизації, рекламної діяльності тощо.

Олександра Василівна
зазначає, що найбільший попит студентів є на спеціальність «Правознавство», тому що саме у МАУПі найдешевше навчання серед навчальних закладів з цієї спеціальності. У навчальному закладі зараз близько 300 студентів. ЧФ МАУП є приватним навчальним закладом, де немає державного замовлення, тому випускники самі працевлаштовуються. Рівень підготовки дає можливість бути конкурентоспроможними на ринку праці.

– Чи проводиться стажування за кордоном?

– Наші студенти можуть навчатися у структурних підрозділах вишу, що знаходяться в 13-ти країнах світу: Чехії, Словаччині, Молдові, Румунії, Росії, Білорусі та ін.

– Чи можна у Вашому закладі «купити» диплом?

– Я працюю з 2007 року директором. Були три пропозиції. Люди приходять і кажуть: «Нам потрібен диплом». Це не реально. МАУП собі такого не може дозволити, оскільки він під прискіпливою увагою Міністерства освіти та науки.

ЧФ МАУП


Буковинська державна фінансова академія


Ще один заклад в нашому місті може запропонувати Вам свої послуги для здобуття гідної освіти. На вибір абітурієнтам пропонується шість спрямувань, серед яких є вже добре відомі, а є й ті, які відкрилися вперше. Такою новою спеціальністю є «Соціальна робота». Кількість випускників цього року склала 429 осіб, серед них 245 бакалаврів, 40 магістрів і 144 спеціалісти. А докладніше про роботу закладу розповіла
Оксана Данильченко, інспектор відділу організації і методологічного забезпечення навчального процесу: «Найпопулярнішим залишається напрям «Фінанси і кредит», «Облік і аудит». «Правознавство» на базі 9-ти класів теж користується попитом. «Комп’ютерні технології» відкрили лише торік, цього року відкрили ще два напрямки. Який буде попит, передбачити поки що неможливо. На деякі спеціальності доводиться дещо стимулювати дітей, щоб був більш рівномірний набір. Взагалі наша академія вважається престижним закладом, до нас приїжджають викладачі з інших країн читати лекції, після чого студенти отримують відповідний сертифікат».

– Чи слідкуєте за працевлаштуванням Ваших студентів?

– За довідками в нас 100% працевлаштування, справжня картина, напевно, інша. Діти влаштовуються, куди можуть. Всі діти, поступаючи, надіються, що до їхнього випуску щось зміниться і вони зможуть знайти нормальну роботу. На жаль, лише таланту недостатньо.

– Корупція в освіті. Яка Ваша думка з цього приводу?

– Звісно, це не допомагає готувати гарних спеціалістів. Це однозначно. Але вважаю, що наш диплом відповідає своєму рівню. Принаймні роботодавці вважають його пріоритетним серед інших. Наші випускники цінуються, і роботодавці знають, що вони справді мають бажання працювати.

БДФА


ЧТЕІ КНТЕУ

 Сьогодні Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету готує спеціалістів з 10-ти напрямів. Цього року виш випустив 1261 бакалавра, 663 спеціалісти і 460 магістрів. Інститут відомий своєю співпрацею з іншими закордонними вишами Франції, Шотландії, Польщі, Росії, Білорусі, Сербії, Чехії, Австрії, Естонії. Наприклад, студенти мають змогу паралельно навчатися в Інституті управління Овернь-Клермон у Франції. Безумовно, ці програми розвивають, допомагають вивчити мову та отримати незабутні враження і досвід.

Валентина Полянко
, заступник директора з науково-педагогічної роботи та інноваційної діяльності в ЧТЕІ КНТЕУ, відповіла на декілька актуальних питань, щоб допомогти майбутнім абітурієнтам і їх батькам зорієнтуватися у виборі професії.

– Які із запропонованих напрямів більш популярні, а які – ні і чому?

– Останніми роками підвищилася увага до таких напрямів, як «Менеджмент готельно-куротного сервісу» та «Менеджмент туризму». Відносно новою є спеціальність «Ресторанна справа і сервіс». Плюси цього напряму в тому, що ніхто не дає вищу освіту з цієї спеціальності. Люди оцінили, що ресторанний бізнес у нас розвивається, є перспективи і необхідність у кваліфікованих кадрах, адже належного рівня та якості обслуговування і кваліфікованих працівників немає. Перший рік діє напрям «Банківська справа». Думаємо, буде попит, адже ця сфера теж активно розвивається. Однак виділити популярну професію за кількістю абітурієнтів неможливо, оскільки є ще таке поняття, як конкуренція. Якщо студент хоче отримати економічну освіту за певним напрямом, але в нас він не проходить на держзамовлення, а в БДФА, наприклад, проходить, хоча й за іншим спрямуванням, то, звісно, він піде туди, а не до нас. Зараз такі собі перегони за держзамовленням.

– Як щодо працевлаштування?

– Кажуть, що ринок праці перенасичений економістами. Однак, з іншого боку, зараз на посадах економістів сидять люди з геть іншою освітою. І у зв’язку з цим до нас приходять багато бажаючих отримати другу вищу освіту за економічним спрямуванням, оскільки цього вимагає роботодавець. Тож виходить, що ринок наразі має потребу в спеціалістах з економічною освітою. Також проблема в тому, що люди не хочуть усвідомлювати, що у всьому світі бакалавр – це вища освіта. Ступінь магістра здобувають люди, які працюють у вищих ешелонах влади і т. ін. А в нас всім потрібен магістр. Наші роботодавці зазвичай навіть не дивляться на напрям: головне, щоб була вища освіта. В нас є центр маркетингу та сприяння працевлаштування, який допомагає як студентам, так і випускникам. Не можна сказати, що всі вони працюють за спеціальністю, але все ж працюють. За нашим моніторингом, 80% працевлаштовані, але реальні цифри ми відслідкувати не можемо, оскільки опираємося на ті довідки, що приносять студенти.

– Все купують, все продають. Чи можна купити освіту?

– Я чула, що купують дипломи, але зараз встановлений надто жорсткий контроль. Хоча що стосується курсових і рефератів, то вже доходять до того, що чіпляють об’яви прямо в приміщенні інституту. Був випадок, коли при вступі довірлива мати віддала вступні документи дитини якомусь пройдисвіту біля дверей вступної комісії. Шахрай представився нашим викладачем. Заплатила гроші і лишилася ні з чим, а потім звинувачувала нас. Тож можна сказати батькам, щоб не довіряли будь-кому. Діти мають свої бали за тестування і пройдуть туди, куди вистачить балів, вплинути на це неможливо.

КНТУ


Одеська юридична академія

Професія юриста завжди вважалася престижною. Здобувши якісну юридичну освіту, людина має шанс знайти непогане місце роботи. Тож тим, хто має бажання опанувати цією складною професією, варто звернутися саме до цього закладу. Сьогодні в «Навчально-консультаційному центрі Національного університету «Одеська юридична академія» з юридичним коледжем у м. Чернівці» готують спеціалістів за шістьма напрямами, бакалаврів дванадцяти напрямів і молодших спеціалістів за кваліфікацією «Юрист». На жаль, для здобуття ступеня магістра доведеться їхати до м. Одеса. Цього року академія випустила 96 спеціалістів і 58 молодших спеціалістів.

 У перспективі – відкриття ще двох кафедр; реорганізація Навчально-консультаційного центру у Чернівецький факультет Національного університету «Одеська юридична академія».

Розповіла про роботу закладу заступник директора
Тетяна Квасниця: «У планах є отримання ліцензії для здобуття студентами ступеня магістра. Це першочергове завдання. Ми можемо з упевненістю сказати, що намагаємося готувати гідних спеціалістів. Зараз багато різних вишів, що готують юристів, хоча деякі з них не можуть дати належного рівня знань. Це, звісно, не надто позитивне явище. Наразі навіть хорошим спеціалістам без досвіду важко знайти роботу, не кажучи про інших. Не всі наші студенти стануть гарними спеціалістами, хоча в нас працюють досвідчені викладачі. Ми вкладаємо в студентів, що можемо. Це нелегка професія, а тому потрібно багато зусиль і знань».

Щодо популярності юридичної професії, то в академії вважають, що це досить затребувана професія. Проблем з набором наразі не відмічають. Однак можна сказати, що це і досить дорогий заклад: ціни справді дещо кусаються, однак гідна освіта завжди дорога.

БДФА

Але факт залишається фактом

 Спеціалісти з різних вишів зазначають, що зараз одиниці знають, ким вони хочуть стати у майбутньому: дітям байдуже. Головне – отримати диплом і заощадити на оплаті. І якщо випускники попередніх поколінь з дитинства мріяли стати лікарями, пілотами, космонавтами чи ще кимось, то нинішній молоді все це байдуже. Йдуть, куди скажуть батьки. Тут важко сказати, хто винен у цій ситуації: батьки, вчителі чи діти. Та насправді треба задуматися, що головне завдання батьків і вчителів – допомогти дитині відкрити свої внутрішні здібності та дати поштовх для їх розвитку. Тож батькам можна порадити, перш ніж бігти з документами у всі заклади підряд, спробувати з’ясувати: а ким хоче стати саме Ваша дитина? До того ж, як зазначають фахівці, цього року в Чернівецькій області така невелика кількість випускників, що в них справді є можливість вступити саме туди, куди вони мріють.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення