Неділя, 29 січня 2023p.

Кінотеатри

Молочні продукти влітку: користь і шкідливість

 Вважають, що молочні продукти корисні для здоров’я. На сьогодні в кожному супермаркеті великий асортимент молочної продукції. Все на вибір покупця. Але перш ніж купувати товар у яскравій упаковці, варто прочитати склад і термін його зберігання, особливо влітку. На ринках ситуація є дещо іншою: якщо привезли молочні продукти зранку, то вони вважаються ще свіжими, чого не скажеш про них під кінець дня, хоча базарні торговці часто розподіляють «сферу впливу», аби зменшити конкуренцію: хтось продає зранку, а хтось – увечері. В основному це стосується «тротуарників». Журналісти газети дослідили ситуацію на ринках і в супермаркетах. Тож у будь-якому разі обирати покупцям: комфорт, асортимент, зручність або нижчі ціни й домашню якість.


Ринок «Центральний», вулиця Червоноармійська


 Більшість людей поважного віку робить покупки на ринках, мотивуючи це тим, що на ринках дешевше, аніж у магазинах, і якісніше. Молочні продукти на Центральному ринку розташовані в перших двох рядах. На вході Вас вже зустрічають жінки-селянки у хусточках, пропонуючи молоко, сир чи сметану: місця за прилавком вони не купують – можливо, дорого, тому свій товар тримають у руках або розкладають на землі. Більшість із них пенсіонери. Зрозуміло, пенсії у селян мізерні, от і тримають худобу для того, щоб хоч якусь копійчину заробити. Конкуренція на ринку неабияка. У рядах можна скуштувати сир, з кришечки молоко та ще й сметанки на руку капнуть. Ще й гарно припрошують... Шкода не купити, знаючи, як важко жіночки добиралися із сіл, прилеглих до Чернівців. Але варто пам’ятати про гігієну! Адже сир продають в одноразових пакетах (або в пакетах, що вже були у вжитку), сметану – з відра у банки (які продають по 1-2 гривні), молоко – у використаних від води пляшках. У багатьох продавців навіть одноразових рукавичок і халатів не було.


 А чи турбуються на базарі про термін зберігання молочних продуктів, тим більше влітку? Якщо, наприклад, сметану чи молоко привозять на ринок зранку, то що з ними буде через годину-другу? Наші журналісти спробували це дізнатися. Перше – у 30-градусну спеку одразу відчувається характерний різкий запах молочних продуктів, що не зберігалися у холодильнику. Враховуючи те, що на двох молочних рядах торгує близько 50-ти продавців, то залишається питання, де ж взяти стільки холодильників (від радянських часів працюють лише два, вкриті багаторічною іржею).


 Кефір домашній, який так довго ми шукали, знайшли лише в одному місці. Але виглядав він у півторалітровій пластиковій пляшці не зовсім презентабельно. Дивно те, що чимало відвідувачів базару навмисне приходять під кінець дня, аби молочні продукти купити дешевше. Чи розуміють городяни, що за неправильного зберігання молочко та сир перетворюються на небезпечний збудник кишкових інфекцій?!


Ринок «Верхній», вулиця Зелена


 Для більшості людей ринок «Верхній», або «Зелений», вважається гуртовим. Зазвичай це стосується фруктів та овочів. А що на рахунок молочних продуктів? Насправді на ринку важко знайти молочну продукцію серед великого розмаїття продуктів. Але виявилося, що молочні продукти можна продавати у спеціально облаштованому невеличкому приміщенні. Правда, чомусь саме там торгувало лише троє продавців. Хоча була лише 11-та година ранку. Постеживши трохи за продавцями молочних продуктів, побачили, що відвідувачі базару купують молочні продукти найчастіше на вулиці біля входу, де стоїть десяток бабусь, які «втюхують» товар, не пропускаючи до приміщення «Молочні продукти» і таким чином відбиваючи «клієнтуру». Ті ж, нарешті втомившись від очікувань клієнтів, через якийсь час беруть сири і банки зі сметаною та виходять також на вулицю. При цьому надворі спека 30 градусів за Цельсієм, а у приміщенні прохолодно… Продавали ж будз, сметану, молоко, сир, але не було видно молока козячого та будза овечого. Ми були вражені побаченим.


 Журналісти, досліджуючи ринок молочних продуктів, натрапили на таку ситуацію: довелося їхати у маршрутному таксі з жіночками із сіл, які направлялися на ринок. Близько 14 години ці пані (з чотирма сумками кожна) «розвантажилися» біля мікроринку «Нива». Їхня продукція: молоко, сир, сметана, яйця тощо – перебували у дорозі не менше 1-2 годин, залежно від села, з якого приїхали. А якщо врахувати, що молочна продукція до рук споживачів потрапляє не одразу, то стає зовсім сумно за майбутніх покупців, точніше за їхнє здоров’я, адже за терміном зберігання тут ніхто не стежить.


 На ринку є окремі ряди для молочних продуктів, але зазвичай вони залишаються порожніми, а продавці торгують на вулиці під прозорим дахом чи біля входу до магазину. Найчастіше продавці – з ближніх румуномовних сіл. Молочними продуктами торгувало у 30-градусну спеку близько 30-ти продавців, о 14.00 вже стояв характерний стійкий кисломолочний запах.


 Відомо, що майже біля кожного ринку є стихійний торговий ряд, продавці якого не мають можливості або не хочуть платити за місце. Тут торговці з молочними продуктами з’являються близько 15-ої години і торгують, доки не продадуть (бо ж не дарма їхали із села). Зазвичай чернівчани, які повертаються з роботи о 18-19 годині, проходять повз них і купують додому пляшку молочка чи сир. Та при цьому кожен запитує: «А молоко свіже?», «А чи звариться?». Звичайна відповідь: «Молоко та сирок свіженькі, нещодавно приїхала, купуйте».


 Позитивним на ринку є те, що продукція домашня та без домішок. Проте купувати молочні продукти на ринку варто у тому разі, якщо продукція зберігається відповідно до санітарних норм.


«Сільпо»


 У супермаркетах все зазвичай яскравіше, зручніше та привабливіше, аніж на ринках. Молочні продукти розташовані в кінці залу у холодильниках з відповідною температурою. Працівники, незважаючи на пізній час, розкладали продукцію. Великий вибір: молоко в пакетиках, у пляшках, кефір, йогурти, ряжанка, масло тощо – від різних виробників. Найчастіше зустрічаються молочні вироби з Київської, Львівської та Миколаївської областей, але є й продукція з Білорусі, Грузії та Іспанії. Наприклад, у супермаркеті є власний імпорт «Сільпо» (це продукти популярних іноземних виробників, відібрані та перевірені фахівцями мережі), один з яких молочна суміш з овечого молока у баночці, виробник – Іспанія, а термін зберігання вже добігає кінця. Кожен супермаркет хоче відрізнитися від інших власною продукцією, але не завжди та продукція купується, тому і «сидить» на полицях до завершення терміну придатності. Термін зберігання продукції зазвичай такий: молоко – 5 днів, йогурт – 14 днів, сметана – 7 днів, кефір – 7 днів. Шукаючи сир, натрапили на продукт сирний. Звичайно, він дешевший, аніж сир. Але є покупці, які не звертають увагу, що то не сир, і купують. Це, так би мовити, «обманка». Ціни на молочні продукти на ринку та в супермаркетах різняться. Супермаркет «Норма» – відносно новий на теренах міста, тому працівники стежать за тим, щоб продукція завжди була свіжою та грамотно розставленою. Ми, купуючи йогурт, помітили такий момент: працівники молочної зали йогурти, в яких закінчується термін зберігання, поклали наперед, а ті йогурти, що ще можуть постояти, – «заховали». Термін зберігання йогурту від 20-ти днів до 2-х місяців. З кефіром ситуація інша: термін придатності близько 20-ти пляшок кефіру добіг завершення, тобто сьогодні останній день придатності (вже 14 днів «стоїть»). Цікаво: цей кефір наступного дня заберуть чи все ж таки залишать на поличці?


 Розташування молочних продуктів у супермаркеті зручне: на нижній поличці – молоко, сир, на середній – сметана, йогурти та на верхній – кефір. Холодильники не великі. Працівники торгового залу постійно щось докладають і переставляють.


 Звичайно, в супермаркеті можна купити продукцію, але вона не буде такою корисною, як домашня. Журналісти звернули увагу на сметану, термін зберігання якої один місяць. Виявляється, на заводі до сметани додають добавки, щоб вона зберігалася довше, чого не скажеш про домашню сметану. А молоко зберігається 2-3 місяці. Яке ж то корисне молоко, що «сидить» на прилавку 3 місяці?

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення