Понеділок, 01 червня 2020p.

Ринки Чернівців: «дев’ятий вал» дорожнечі

Цього тижня предмет дослідження – чернівецькі ринки. Зокрема, ціни на основні продукти харчування, дотримання санітарних норм, зручність розташування стосовно зупинок транспорту тощо. Адже, незважаючи на всі плюси гіпер- і супермаркетів, буковинці все одно вирушають за свіжими овочами, фруктами, м’ясом і домашнім сиром на ринок. І це не лише сила звички, а раціональний підхід у виборі продуктів із точки зору найоптимальнішого співвідношення «якість – ціна». Крім того, і поторгуватися можна: це неймовірно підносить настрій і якоюсь мірою економить кошти. Отже, «Буковинська правда» провела власну інспекцію на найвідоміших продуктових ринках міста.


                                                                                         Ринок «Буковинський»


 Настало літо – гаряча пора для продуктових ринків у Чернівцях. Прилавки поповнились сезонним врожаєм: соковитими черешнями та вишнями, малиною, молодою картоплею, запашною зеленню... Відповідно збільшилась кількість відвідувачів, і все частіше постає питання цивілізованих ринків, де можна знайти оптимальне співвідношення ціни та якості товару.


 На ринку «Буковинський», що на вулиці Комарова, продуктовий відділ не є великим, але на прилавках можна знайти все необхідне. Для густонаселеного району це немаловажно. Поруч зупинка маршрутних автобусів, тролейбуса, крім цього, є платна автостоянка.


 Овочі, фрукти, кисломолочні та м’ясні продукти в більшості випадків свіжі та мають нормальний товарний вигляд. Розчаровує, що на ринку «Буковинському» дуже вузькі проходи, що сповільнює час покупок і створює некомфортні умови для покупців. Крім цього, за прилавками торгують «постійні» сільгоспвиробники, перекупники, які «вирощують урожай» на ринку «Зелений» або скуповують його у селян і продають на кілька гривень дорожче.


 Загалом санітарні умови не погані, хоча після проходження повз прилавки, де продається таранька, бажання споживати рибопродукти зникає надовго.


 Маємо надію, що ситуація на ринку покращуватиметься, а «постійних» сільгоспвиробників замінять справжні, які час від часу пропонують власноруч вирощену продукцію біля входу на ринок.


Ринок «Центральний»: чи справді все так дорого?


Сьогодні «Центральний» – один з найкращих і найдорожчих ринків Чернівців. Чернівчанам він більш відомий як «Червоноармійський». Чимало людей обирають саме цей ринок, адже він розташований у центрі міста й до нього легко дістатися чи то власним транспортом, чи то громадським. Та, незважаючи на зручність, ціни на ринку «кусаються» – останніми роками підвищилися на всі продукти. Саме влітку людей на ринку найбільше. На початку червня овочі та фрукти тут продавали за «захмарними» цінами. За останні 3 тижні трохи подешевшали. Наприклад, помідори 25 червня коштували 11 гривень (далі ціни вказані за кг), огірки – 5. Цибулю на ринку продавали по 10 гривень, картоплю можна було знайти по 8 гривень. На ринку ягід за ціною менше 10-ти гривень не побачили, хіба що дрібну полуницю. На тому тижні яблука та малина коштували 13 гривень, апельсини продавали по 15 гривень, мандарини – 22 гривні. «Заморський» виноград коштував 40 гривень, гранат – 60. Людей на ринку багато, а перед святами взагалі пройти важко.


 На ринку «Центральному» є кілька м’ясних павільйонів. Частіше за все люди купують свинину та телятину. Ціна на свинину складала 30-45 гривень і залежала від якості. Телятина дорожча – 40-60 гривень. Проте не завжди ціна відповідала якості. Копчені вироби коштували дорого: підчеревина, наприклад, 48 гривень. Ті, хто на ринку торгує сметаною, молоком і сиром, пропонують свій товар «з рук», хоча працівники ринку і змушують їх ставати за прилавок на вільні місця.


 Віднедавна на нижньому вході ринку з’явилась табличка «Торгівля заборонена. Штраф 170 гривень». І хоча можна заробити штраф, люди йти торгувати на ринок не бажають. На встановлений знак не звертають уваги. На ринку панує для однакових продуктів єдина ціна. Не обійтись також без конкуренції між продавцями за увагу покупців. Найчастіше люди отоварюються на цьому ринку, тому що він у центрі й розташований зручно стосовно зупинок громадського транспорту, хоча ціни на продукти доволі високі…


Не головний, хоча і «Головний»


 На ринку «Головному», що розташований на вулиці Ентузіастів нашого міста, увагу привернуло перш за все оголошення про заборону куріння. Приємно здивували також широкі проходи, що дозволяють людям вільно рухатися, а не штовхатися і наступати одне одному на ноги, що дуже часто спостерігається на інших ринках. Товар зручно розміщений на просторих прилавках. Проте під час дощу так і не знайшли місця, де можна було сховатися. Вимокли до нитки.


 Щодо цін на основні продукти (решту вказано в порівняльній таблиці). Отже, поїхали:

– цукор – 10 грн/кг;

– гречка – 23 грн/кг;

– рис – 10 грн/кг;

– манна крупа – 6 грн/кг.


 Після ознайомлення зі списком цін можна дійти висновку, що половина місячної зарплатні багатьох людей залишається на базарі.


 Санітарні умови не зовсім відповідають нормам. Загалом на ринку чисто, але коли підходиш до рибних чи молочних рядів, у тебе не тільки зникає бажання щось купувати, а й хочеться бігти подалі від цього смердючого місця.


 На дверях м’ясного павільйону висить оголошення: «Вхід із собаками заборонений». Цікаво: продавці м’ясного павільйону вважають, що собаки менш пристосовані до сприйняття неприємних запахів, ніж люди? Думаю, це залишиться риторичним запитанням.


 Негативу додають люди, які торгують просто неба біля друкарні. Торгівля проводиться впритул до проїжджої частини, і весь бруд, пилюка і вихлопні гази потрапляють на продукти. Як Ви вважаєте, шановні читачі, після 36-градусної спеки сир чи сметана, що залишаються не прикритими, будуть придатними до споживання? На запитання щодо санітарних умов ми почули тільки буркотіння та не отримали жодної розумної відповіді. Незважаючи на заборону вуличної торгівлі за законодавством, люди відчайдушно намагаються втриматись на плаву, а те, що вони торгують на тротуарі, пояснюють нестачею вільних місць на ринку та великим ринковим збором, який вони не в змозі сплатити. Хоча вільні місця на ринку є.  


Ринок «Верхній»


Влітку свіжі овочі та фрукти мають бути основою нашого раціону. Ми всі вважаємо своїм обов’язком сходити на ринок за покупками. Цього разу під наш пильний погляд потрапив ринок «Верхній», розташований на вул.Зеленій і більш відомий за аналогічною назвою. Таку назву, на мою думку, він отримав тому, що там ведеться продаж тільки «зелених» продуктів, тобто овочів і фруктів, але хоча б один прилавок із м’ясом чи рибою Ви теж знайдете. Тут отоварюються (чи, може, «збирають урожай») практично всі перекупники з інших ринків. Ринок, звичайно, знаходиться не в центрі міста, але дістатися туди не є великою проблемою. Неподалік зупиняються тролейбуси 2-го та 4-го маршрутів та декілька автобусів. Біля входу є платна автостоянка. Ринок огороджений великим парканом. Перших торговців можете зустріти ще перед входом. На самому ринку торгівля йде як з прилавків, так і з контейнерів та автомобілів. Площа базару чималенька, ряди широкі, що дозволяє вантажівкам із товаром вільно проїжджати між ними, наражаючи на небезпеку покупців, що, звичайно, їх не надто тішить. Ніякої екзотики не продають, але є всі звичні для нашого столу овочі та фрукти.


 Слід зазначити, що вибір риби та м’яса надзвичайно бідний. Зазвичай люди обирають для покупок той ринок, що розташований ближче до їхнього дому, а не той, де найнижчі ціни, хоча краще, коли обидві умови збігаються. Тому чернівчанам, які проживають неподалік, можна позаздрити, адже ціни тут досить демократичні.


 На наше запитання один із покупців відповів, що враження від цін залежить перш за все від доходів, тому все відносно. Чоловік зазначив, що, враховуючи останні проблеми із аграрною промисловістю в Європі, українцям не варто скаржитися. Інший відповів, що на всіх ринках ціни приблизно однакові, і на даний момент ціна 7 грн/кг на картоплю є цілком нормальною.


 У вихідні дні Вам доведеться, зрозуміло, викласти за бажаний продукт більше коштів, оскільки значно зростає попит. Ринок досить чистий. Якщо ж потрапити на ринок після дощу, то, здається, він вкривається шаром болота, складається враження, що його не прибирали з моменту створення…


Ринок «Нижній»


 На ринку «Нижньому», що на вул.Удонова, в основному можна придбати все необхідне: м’ясо, рибу, молочні продукти, найрізноманітніші овочі та фрукти.


 Літній сезон – час для «танцювання» цін на фрукти та овочі. Ціни можуть змінюватись протягом дня кілька разів, що шокує покупців.


 Станом на 25 червня літрову банку малини можна було купити за 10 грн., ціна мандаринів становила 20 грн. (ціни вказані за кг), яблука також по 20 грн., а ціна кавуна 15; овочі: цибуля – по 10 грн. (нещодавно її можна було купити по 8 грн.), огірки коштували 5 грн., а помідори – 12 грн., молоду картоплю продавали по 12 грн.


 За словами продавців, м’ясо в них найсвіжіше. Але це можна почути від кожного, хто хоче якнайшвидше продати свій товар. Ціна на телятину становила 55 грн., була по 50 та 40 грн., свинина коштувала 43 грн., 40 та 35 грн. за 1 кілограм. Вражає те, що при вході до м’ясних павільйонів не чути «запаху свіжини», хоча і звичного смороду тут також немає. Ціни за останній місяць зросли майже на 10 грн.


 Риба на ринку, як кажуть, свіжа, але за зовнішнім виглядом цього сказати неможливо. Про це також нагадує і відповідний «аромат». Мухи нахабно сідають на рибу, як на свою здобич, а продавці навіть не намагаються їх відігнати.


 Щодо молочних продуктів, то ціна домашнього молока становила 8 грн., сир коштував 10 грн., сметана – 25 грн. за літр. Деякі жінки продавали молочні продукти, стоячи на вході до ринку. Недоліком є те, що їм не можуть виділити місце для продажу. Щодо копченостей, то підчеревина коштувала 55 грн., а домашня ковбаса – 40 грн.


 Мінусом є розташування ринку: тут немає місця для паркування автомобілів. А щоб повернутись із ринку у центр міста, необхідно скорити досить круту гірку, а якщо врахувати ще й загрузку продуктової сумки, то можна тільки здогадуватись, про що думають відвідувачі ринку, повертаючись додому.

Все ж таки городяни сподіваються, що ціни на ринку стануть нижчими, а умови – кращими.


 PS Певно, перший літній місяць запам’ятається городянам високими цінами на фрукти. Так, наприклад, на чернівецьких ринках полуницю продають вже місяць, а дешевшати вона почала тільки півтора тижні тому. Торговці запевняють, що більше ціна знижуватися не буде, бо, по-перше, через дощі полуниця гниє й часто її не встигають вчасно зібрати, не говорячи вже про доставку й продаж, а по-друге, сезон ягоди закінчується. Подібна історія з черешнею, вишнею тощо. Щодо м’ясо-молочних продуктів спостерігається сезонне здешевлення. На гречку, олію та борошно після «кризових скандалів» навколо цих продуктів ціни дещо стабілізувалися. Прикро те, що корупція й «відкати» на продовольчому ринку тяжкою ношею лягають на плечі покупців, адже все входить в остаточну ціну продукту. І якщо в уставах багатьох західних і азіатських компаній закладений принцип соціальної відповідальності (бізнесмени беруть на себе зобов’язання нахабно не обманювати громадян своєї країни), то в Україні ці правила поки що не працюють. Як наслідок, за жадібність наших рідних виробників, посередників, продавців і численних контролерів розплачуємося ми з Вами, коли приходимо на ринок і дивимося на цінники…

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення