Субота, 22 лютого 2020p.

Нервове напруження – загроза здоров’ю № 1

 Люди вже давно почали помічати, що нервове напруження, тривожність, стрес з часом виливаються у цілком реальні хвороби. Характер цих хвороб може бути абсолютно різним – від неврозу до цукрового діабету. Крім того, саме дистрес вважають однією з причин виникнення раку. Але виявляється, що цього можна уникнути, якщо усунути першопричину. Так стверджують фахівці, а точніше – вони радять навчитися адаптуватися до стресових ситуацій, адже уникати їх у нашому мінливому світі неможливо. Тож спробуємо дізнатися, як і де лікувати хвороби нервової системи.


Психічна хвороба – ще не вирок


 Визнати психічну недугу людині завжди нелегко. У більшості випадків не обходиться без сторонньої «допомоги»: люди покладаються на поради друзів, священиків, ворожок. Просто ховають справжню проблему у підсвідомість. На думку психотерапевтів, це пов’язано з тим, що нашим людям соромно визнавати психічні проблеми, а це велика помилка, адже більшість психічних хвороб, наприклад невроз, можна попередити на ранніх стадіях, вчасно звернувшись до фахівця. Здебільшого лікарі наголошують, що це питання соціального характеру, оскільки суспільство сторониться людей з психічними розладами, вважаючи хворобу вироком на все життя. Психотерапевти вже давно намагаються донести думку до людей, що психічні хвороби нічим не відрізняються від інших хвороб.


Як визначити, що необхідна допомога?


 Почнемо з порушення настрою, що призводить до депресій (надмірна дратівливість, різке зниження чи підвищена збудливість). Далі порушення мислення, за якого розвивається нав’язливий стан. Спогади часто супроводжуються сильною реакцією з боку сфери почуттів у вигляді страху, тривоги, що в подальшому може стати імпульсом до асоціальних вчинків. Розлади пам’яті – амнезія (часткова або повна). Пам’ять може бути ослаблена щодо вражень минулого, чи збережена при різкому ослабленні розумових здібностей, чи навіть іноді разюче розвинена в деяких випадках ідіотизму. Особливий вид порушення пам’яті полягає в нездатності до правильного відтворення уявлень, чим обумовлюються обмани спогадів. Обмани сприйняття найчастіше виявляються у появі галюцинацій. Результатом є зниження інтелекту. Безсоння може також стати проявом психічного порушення, а інколи і його причиною.


Куди звернутися для лікування


 Що ж, якщо проблема виявлена, її треба усувати – і чим раніше, тим краще. За штатним розкладом посада медичного психолога існує в кожній лікарні і поліклініці міста. Однак насправді ситуація не зовсім така. В багатьох лікарнях посада психолога є – фахівця немає. Ще нам часто відповідали, що психолог у декретній відпустці, а замінити ніким. Але в деяких лікарнях ми все ж знайшли психологів. Їхні послуги цілком безкоштовні.


 Міська поліклініка №2. Лікар-психолог Станіслав Кшановський: «Лікування є безкоштовним, однак ліки пацієнти купують за свій кошт. Найчастіше звертаються з неврозами; психосоматика викликана такими захворюваннями, як бронхіальна астма, діабет, гіпертонічна, виразкова хвороби. Лікування проводиться амбулаторно, пацієнти приходять 2-4 рази на тиждень. Невроз легкої форми можна лікувати від 2 до 2,5 років. Лікування важких стадій неврозу триває 5-6 років. Практика показує, що тривале ігнорування психічних проблем рано чи пізно переходить у хвороби фізіологічного характеру. У наш час люди постійно живуть у стресі через невпевненість у завтрашньому дні, а це виливається в психічні хвороби.


 Для того щоб з цим боротися, треба змусити людей і державу в першу чергу визнати, що психічні захворювання є такими ж, як інші, і потребують такого ж лікування. Проблема у свідомості людей: вони вважають, що звертатися до психіатра принизливо. Також варто любити і бути коханим. Приймати себе та інших як цінність. Не тримати все в собі, висловлювати свої почуття як словесно, так і за допомогою творчості».


 У лікарні швидкої допомоги працює безкоштовно медичний психолог, а також створене спеціальне відділення для лікування неврозів. Фахівці стверджують, що це серйозне захворювання, що потребує планового лікування. Однак, за словами невролога, люди не бажають сюди звертатись, бо вважають, що це все одно що лікування в психіатричній лікарні.


 Психолог є і в обласній клінічній лікарні, і в поліклініці №1. Але найвідповідніше місце, куди можна звернутися по допомогу психотерапевта, є обласна психіатрична лікарня.


 Олег Січкар, заступник головного лікаря з медичної частини обласної психіатричної лікарні: «Психіатрична допомога надається як в місті Чернівці, так і в кожному із районів лікарем-психіатром. Якщо пацієнт виявляється вперше на районному рівні і потребує стаціонарного лікування, то лікар-психіатр встановлює діагноз і направляє його на подальше лікування до Чернівецької обласної психіатричної лікарні. У нас пацієнт проходить повний об’єм, згідно з протоколами «Про надання медичної допомоги», обстежень. Лікується і виписується додому з рекомендаціями подальшого підтримуючого лікування в амбулаторних умовах за місцем проживання. В своїй роботі лікарі-психіатри керуються виключно Законом України «Про психіатричну допомогу». Первинний огляд має проводитися лише за умови добровільного волевиявлення пацієнта або ж без добровільної згоди, за умови якщо пацієнт становить загрозу для себе чи оточуючих і у випадку, якщо він є безпорадним і нездатний задовольняти свої основні життєві потреби. Примусовий первинний огляд лікар-психіатр може здійснювати лише з дозволу суду.


 Встановлення попереднього психіатричного діагнозу не потребує складної дороговартісної апаратури. Лікар встановлює діагноз в процесі спілкування з пацієнтом, отримуючи додаткову інформацію від родичів, працівників міліції тощо. З метою уточнення діагнозу, при потребі, до огляду хворого залучають інших лікарів-спеціалістів. Встановлюється, чи не пов’язані психічні зміни з іншими соматичними захворюваннями.


 Стосовно лікування, то наразі нашими фахівцями використовуються всі відомі сучасні методи лікування. Медичні препарати (антипсихотичні, сучасні антидепресанти) доступні у нас, як і в усьому світі. Паралельно з медикаментозним лікуванням пацієнт отримує кваліфіковану психологічну допомогу, залучається до психокорекційних груп, працює індивідуально з лікарем-психологом. Лікування є безкоштовним».


Приватні психологи


 Звісно, побороти себе і прийти з проблемою до лікарні важко, тож багато хто починає своє «лікування» з походу до приватного психолога, який може направити до іншого спеціаліста. На відміну від психотерапевта, для психолога-консультанта клієнт – здорова людина, котра має тимчасові психологічні проблеми, найчастіше пов’язані з неможливістю поєднати реальне з уявним, примирити дійсність і мрію. У роботі з клієнтом психолог-консультант орієнтується на розмовну психотерапію (вона заспокоює, стимулює, реконструює психологічні установки). Сімейний психолог консультує одинаків, котрі прагнуть створити сім’ю, але мають труднощі на перших етапах знайомства; пари, які збираються взяти шлюб, конфліктні та кризові сім’ї, проблеми в стосунках «батьки-діти»...


 У Чернівцях чимало приватних кабінетів психологічної допомоги. Наскільки вони якісно працюють, судити клієнтам. Практичний психолог Любов Пашкевич: «Психолог просто «відкриває шлюзи». Загалом психіка людини – механізм саморегулюючий. І чим вище інтелект, глибше виховання, культура (мається на увазі внутрішній потенціал людини), тим тонше й точніше «самоналаштування» психіки на життєві колізії та перипетії. Емоційність людини – як закритий рояль, у якому зберігається вся музика емоцій світу. Керувати емоціями буває важко… Сучасна психологія багатогранна: вона допомагає розкрити особистість, скоригувати характер і вчинки у стресовій ситуації, а за необхідності «перевиховати» емоції. Зрозуміло, консультант, який допомагає людині «зорієнтуватися» в навколишньому світі та побачити своє місце в ньому, повинен чудово знати психологію особистості, сім’ї, соціальну, вікову тощо, основи психіатрії, володіти різними психологічними методами й техніками, мати навички спілкування».


 У Чернівцях справді достатньо психологічних кабінетів. З одного боку, це добре: здорова конкуренція завжди сприяє розвитку галузі, а з іншого, – іноді безвідповідальність і некомпетентність горе-фахівців відлякує людей від психологічних кабінетів. У Штатах, наприклад, нормальним є те, що кожний має свого особистого психолога, як і сімейного лікаря. У нас же психологічні проблеми звикли вирішувати за пляшкою горілки в колі найближчих друзів. Хоча останнім часом люди стали розуміти, у чому може допомогти психолог: розібратися в самих собі, зрозуміти самих себе; налагодити стосунки й вільно спілкуватися з іншими і, нарешті, допомогти в особистому й професійному розвитку. Для психолога важливо, щоб у клієнта сформувалися навички психологічної компетентності, тобто він самостійно міг приймати рішення й брати за них відповідальність.


 У середньому консультація психолога в нашому місті коштує від 50-ти до 150-200 гривень. По допомогу звертаються люди з різними проблемами: негаразди в особистому та професійному житті, проблеми в стосунках із дітьми, страхи, депресії, психологічні травми тощо. Тривалість психологічної допомоги також може бути різною: від 1-2 консультацій до 8-15-ти сеансів із частотою 1-2 рази на тиждень.


Реабілітація


 Після завершення медикаментозного лікування важливим кроком для одужання є реабілітація. Та, на жаль, саме цього в нашому місті вкрай бракує.

Лариса, мати дівчинки, яка страждає на психічний розлад: «Не вистачає центрів для психічної реабілітації, тому що моя донька вже наближається до 18-ти років і ми практично відрізані від світу. Мені потрібно чимось зайняти дитину, нікуди піти. Вона вже цілком нормальна дівчинка, але не вистачає спілкування та самореалізації, а це частина одужання».


 Олег Січкар: «Для відновлення психічного стану ми проводимо роботу з родиною пацієнта, адже саме вона відіграє важливу роль у реабілітації хворого. Та в суспільстві є певні неправильні поняття стосовно людей, які мають психічні захворювання. Психотерапевти вже давно намагаються донести навколишнім думку, що пацієнт з психічними вадами – такий самий громадянин, який має такі ж, як і всі, визначені Конституцією права. Одужання залежить від того, наскільки пацієнт реабілітований і готовий до соціального життя. Звісно, в державі повинні створюватись умови для праці таких людей. Деякі психічні захворювання дійсно обмежують певну функціональність, але не позбавляють її зовсім. Це треба враховувати».


 Нещодавно за сприяння Австрійської агенції розвитку при обласній психіатричній лікарні у рамках проекту «Денний центр Чернівці» для реабілітації людей з психічними вадами відкрили майстерню ерготерапії. Центр має кваліфікованого лікаря-психолога, який проводить заняття і різного роду тренінги.


 Існує ще один центр соціально-психологічної допомоги – ОЖІС (вул.Білоруська, 22). Соціальний педагог Тетяна Кортос: «Ми надаємо тимчасове житло, соціально-педагогічну допомогу, побутову – для матерів, а також інформаційні та психологічні послуги. В центрі є безкоштовна консультативна допомога психолога. Працюємо щодня, крім суботи та неділі, а черговий адміністратор – цілодобово».


 За словами заступника завідувача обласного психіатричного відділення Олега Січкаря, робота над створенням подібних центрів триває. Згодом їх стане більше, адже для людей з психічними вадами це життєво необхідно.


Неврологічні захворювання – де діагностувати і лікувати? 


 Неврологічних захворювань є досить багато, серед них: безсоння, синдромГійона, вегетативно-судинна дистонія, ДЦП, заїкання, епілепсія, інсульт, ішіас, люмбаго, мігрень невралгія, неврит, радикуліт. Місць, де їх можна лікувати, в нас вдосталь, адже майже при кожному медичному закладі є лікар-невролог. Виняток – обласна клінічна лікарня, де є лише приватний кабінет комп’ютерної томографії. Головне відділення неврології в області знаходиться при обласній психіатричній лікарні.


Обласна психіатрична лікарня

Його головний позаштатний невролог Зоя Мудрик: «Основна функція відділення – надання спеціалізованої допомоги на третьому рівні (вищий рівень). Сюди скеровують хворих зі складними випадками. Також до відділення входить 10 ліжок для хворих на розсіяний склероз – це актуальна проблема на сьогодні. Держава на цих хворих виділяє певні кошти, тому такі хворі на обліку. Потрапляють до нас хворі, які перенесли серйозні судинні, травматичні чи інші ураження нервової системи і потребують реабілітації. Щодо діагностики, то не вистачає нової апаратури. Лікування є безкоштовним, а ліки, звісно, за рахунок пацієнта, виняток – люди, які потрапляють під державні програми (хворі на розсіяний склероз і хворі, які перенесли судинно-мозкові травми після катастроф). За можливості лікуємо за державний кошт інвалідів, малозабезпечених громадян, ветеранів, пенсіонерів».


Лікарня швидкої допомоги

Завідувач відділення неврології Анна Вакарчук: «У нашій лікарні невідкладна неврологія. До нас привозять хворих з усієї області і, як правило, з гострими формами захворювання: інсульти, запальні враження нервів, судомний синдром. Лікуємо 10-14 днів, а надалі перенаправляємо в обласну або районну лікарні. Хворих на розсіяний склероз направляємо в обласну психіатричну лікарню, оскільки там діє державна програма безкоштовного лікування. Проводимо попередню діагностику, є: УЗІ, рентген, лабораторні дослідження. Звісно, лікування безкоштовне, однак ліки купує пацієнт, оскільки ми забезпечені лише препаратами для невідкладної допомоги. Великим недоліком є відсутність томографа, тут він життєво необхідний».

Олександр Карлійчук, лікар-нейрохірург, кандидат медичних наук: «Відділення нейрохірургії розташоване на базі клінічної лікарні швидкої медичної допомоги і є єдиним в області. Левова частка роботи відділення припадає на обслуговування екстрених випадків черепно-мозкової та спінальної травми, а також пацієнтів з пошкодженням периферичної нервової системи. До планової хірургії відносяться операції з приводу видалення пухлин головного і спинного мозку, периферичних нервів, реконструктивні операції на кістках черепа тощо. Нашими пацієнтами є люди усіх вікових груп. Окрім того, виконується консультативна робота, що охоплює усі лікувальні заклади міста. Також нашими лікарями здійснюються термінові виїзди у всі райони області, де безпосередньо надається спеціалізована нейрохірургічна допомога. Щодо діагностики, то, звісно, ми проводимо всі необхідні процедури, хоча хотілося б мати сучасне апаратне забезпечення безпосередньо на базі нашої лікарні: комп’ютерну і/або магнітно-резонансну томографії, ангіограф – апарат для дослідження патології судин головного мозку. Людям, які потребують допомоги, рекомендуємо: перш ніж проходити якісь обстеження, звернутися за консультацією до нейрохірурга, для того щоб визначити, які саме обстеження необхідні, адже це зекономить час і гроші. На базі відділення також проводяться операції з приводу лікування ускладнень, що виникли в результаті дегенеративно дистрофічних захворювань хребта, а саме кил міжхребцевих дисків, що проявляються як дискогенні радикуліти. Використовуються методики мікродискектомії, а при нестабільності хребта може застосовуватися транспедикулярна фіксація останнього. Якби не було обмежень у апаратному забезпеченні, то наші нейрохірурги могли б робити практично всі відомі операції з нейрохірургії. Однак за відсутності умов дуже складні випадки відправляємо в інститут нейрохірургії до Києва. Вся ургентна меддопомога надається безкоштовно. Щодо захворювань, то зараз почастішали випадки нейроонкології і судинної патології головного мозку, травматизм під час ДТП та хуліганської травми традиційно залишається високим».


Міська клінічна дитяча лікарня №1

Алевтина Мігалчан, дитячий невролог: «Лікуємо діток віком від 1 місяця до 18 років незалежно від місця проживання. За необхідності проводимо діагностику: нейросонографію, доплерографію, електроенцефалоскопію (в нас найкраще обладнання для обстеження діток). Звісно, враховуючи, що апаратура дорога і потребує обслуговування, за обстеження береться невелика сума – 15-25 грн. спонсорського внеску. Що можемо – робимо безкоштовно, але забезпечити ліками не можемо. Безкоштовно проводимо фізіотерапевтичні процедури, заняття з лікувальної гімнастики. Щодо захворювань, то зараз серед дітей почастішали випадки епілепсії та судомного синдрому– близько 70%».


Обласна дитяча клінічна лікарня №1

Лікар-консультант, невропатолог Ольга Володимирівна: «До нас направляють діток з усієї області: новонароджених з патологіями, недоношених дітей і важкі стани, що потребують реанімації. Апаратура є, проводимо нейросонографію (обстеження голови у немовлят, необхідне дітям, які перенесли гіпоксію мозку чи травму під час пологів), ехоенцефалоскопію для дітей з 2-х років. Якщо необхідно, направляємо у діагностичний центр на томографію або до обласної клінічної лікарні. Як лікування, так і діагностика безкоштовні за направленням».


Міська поліклініка № 3

Лікар-невролог Жанна Наумець: «Лікарня обслуговує район «Кварцу» та Комарова. З неврологічної діагностики обстежень не проводимо, оскільки немає апаратури. До нас приходять уже із висновком. Лікуємо стаціонарно чи амбулаторно як гострі, так і легкі форми неврологічних станів. Лікування безкоштовне, але зовсім немає медикаментозного забезпечення, лише невідкладна допомога. Для пільгової категорії населення є 50% знижки на лікарські засоби у спеціалізованих аптеках. Якщо стан пацієнта дуже гострий, направляємо до обласної психіатричної лікарні у відділення неврології або в лікарню № 3 і в МКЛ №4. Найчастіше звертаються із судинними захворюваннями головного мозку, а також захворюваннями хребта».


Вузлова клінічна лікарня

Лікар-невролог Віктор Бешлей: «Безкоштовно обслуговуємо лише працівників залізниці, оскільки в нас діє система страхування, намагаємося надавати пільги інвалідам і ветеранам. А так один ліжко-день коштує 79 грн. Проводимо діагностику, є відповідна апаратура: ЕХО – 25 грн., ЕХО-кардіо – 50-60 грн., УЗД – 60 грн. Є апаратура, що застосовується як під час лікування, так і для реабілітації: ультразвук, діаденомофорез, електрофорез та інше. Найчастіше звертаються із захворюваннями периферичної нервової системи і судинними хворобами».


Міська поліклініка №2

Лікар-невролог Галина Теленько: «Обслуговуємо Першотравневий район, а також пацієнтів з Амбулаторії сімейної медицини №1, оскільки там немає штатного невролога. Але якщо до нас звертаються люди з інших районів, теж можемо надати необхідні послуги. Обстеження та лікування йде з держбюджету. У нас є необхідне обладнання, проводимо діагностичні процедури: ехоенцефалоскопію (вимірювання внутрічерепного тиску), доплерографію екстракраніальних судин, біохімію крові та інші лабораторні дослідження. У важких діагностичних випадках направляємо до діагностичного центру, до МКЛ №3 або до неврологічного відділення обласної психіатричної лікарні для більш детального обстеження. Лікування безкоштовне, але ліками повною мірою забезпечити не можемо. Витрати на лікування варіюють залежно від важкості хвороби».


Поліклінічне відділення міської лікарні № 2

Лікар-невропатолог Михайло Швець: «До нас звертаються не тільки жителі міста, а й області. Життя у постійному стресі призвело до того, що майже кожна друга людина має психосоматичні проблеми. Проводимо як діагностику, так і лікування неврологічних захворювань. Найчастіше звертаються з хворобами хребта, хворобами периферичної нервової системи, судинними захворюваннями. Звісно, лікуємо медикаментозно, але успіх залежить від людини, адже, крім ліків, потрібно виконувати фізичні вправи. Апаратурою забезпечені, але для більш серйозного обстеження направляємо до міської поліклініки № 2 або до діагностичного центру. Є кабінети, що мають дорогу апаратуру – в них обстеження платне (20-40 грн. – авт.). Звісно, в нас є пільги для певних категорій людей. Хочеться порадити людям займатися фізичною культурою. Зазвичай хвороби фізіологічного характеру виникають після тривалого психічного нездужання».


Міська клінічна лікарня № 3

Лікар-невропатолог Віталій Кісілюк: «У нас є 50 ліжок судинної терапії, які обслуговують усе місто, і 20 неврологічних, що розраховані лише на жителів Шевченківського району. Лікуємо безкоштовно, однак у нашому розпорядженні є лише апарат РЕГ і апарат ехоенцефалоскопії.Найчастіше пацієнти звертаються із судинною патологією, гострими порушеннями головного мозку, церебральним атеросклерозом, з дисциркулярною енцефалопатією, інсультами, радикулітами, неврозами. Лікуємо в першу чергу медикаментозно, після чого необхідна реабілітація».


Міська клінічна лікарня №4

Лікар-невропатолог, завідувач відділення неврології Алла Міхачева: «Обслуговуємо пацієнтів з усього міста. Здебільшого направляють хворих на радикуліт і інсульти. В нас є 50 ліжок, але будуть скорочувати. Лікування безкоштовне, обстеження теж, медикаменти – за рахунок хворих. Мають пільги на ліки пенсіонери, ветерани, інваліди. Щодо обладнання, то в нашому розпорядженні є УЗІ, ЕХО, ЕКГ. Лікуємо і медикаментозно, і фізіотерапевтично. Зазвичай стикаємося з хронічними захворюваннями. Спричинені неврологічні захворювання зазвичай стресами і серйозними емоційними потрясіннями».


Місця, де можна пройти комп’ютерну томографію:

Чернівецький обласний діагностичний центр: томографія вартуватиме від 450-500 грн., однак, за відгуками пацієнтів, апаратура досить стара і не дає достовірних результатів.

Приватний кабінет комп’ютерної томографії при обласній лікарні №3: обстеження обійдеться в 450 грн., гарні фахівці і хороше обладнання, за відгуками хворих.

При вузловій клінічній лікарні у травмпункті томографія коштуватиме 600 грн., однак тут сучасне обладнання і хороші фахівці.

При обласному онкологічному диспансері також є томограма, скільки вартує обстеження, сказати нам відмовились. Крім того, необхідне направлення і ставати в чергу. Але, за неофіційними даними, за 450-500 грн. у черзі Вам стояти не доведеться.


Реабілітація – відсутня необхідність


 Зоя Мудрик, невролог: «Питання з центрами реабілітації є досить гострим. Адже саме слово «реабілітація» передбачає, що має бути відповідна апаратура. Наразі таких центрів немає, але це не означає, що цьому питанню в області не приділяють уваги».


 Однак кілька місць для проведення реабілітації після неврологічних захворювань ми знайшли.

Міська лікарня №3 має 50 ліжок для судинних хворих і 20 ліжок для загально неврологічних, тобто там можуть приймати на реабілітацію безкоштовно. Також міська лікарня №4 проводить лікування хворих з наслідками перенесених неврологічних хвороб. У госпіталі для інвалідів є певні умови для реабілітаційного відновлення. Також є реабілітаційний центр «Садгора» при геріатричному пансіонаті, створений нещодавно. Обласна лікарня відновлювального лікування в с. Брусниця, де доступна водотерапія, має гарну базу для відновлювальної терапії, однак доступна вона лише працюючому населенню, оскільки пільг тут немає. Для дітей є кабінети фізіотерапевтичної терапії при міській клінічній лікарні №1.

Отже, проходити реабілітацію є де і в основному всі послуги безкоштовні. Звісно, лікарі стверджують, що цього не досить, але все ж краще, ніж нічого.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...
Альфа-Банк UA CPL

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення