Понеділок, 03 жовтня 2022p.

Дитячі іграшки очима дорослих

Сучасне дитинство немислиме без іграшок. Адже саме іграшки для дитини є тим середовищем, що дозволяє пізнавати життя, а також реалізовувати свої здібності. Цей вид товару завжди був і залишається привабливим для бізнесу. Чи не щороку, у Чернівцях зокрема, відкриваються нові точки продажу дитячих іграшок. А закриваються від неприбутковості одиниці. Це означає, що кожен знаходить незаповнену нішу. Також перенасичення ринку дитячими іграшками спеціалісти пов’язують із зростанням показників народжуваності і добробуту населення за останні роки. Попри те, що вітчизняні виробники в останні роки оптимізували виробництво дитячих іграшок, китайські постачальники не збираються відмовлятися від українського ринку. Адже ціна цих неякісних товарів зазвичай нижча. Відповідно і якість не найкраща.


Не лише забавляти, але й виховувати


 Іграшки для дітей бувають різними: розумними, м’якими, інтерактивними, спортивними. У магазинах є ігрові моделі, конструктори, ляльки тощо. Крім того, існують такі ніші, як розумні іграшки, інтелектуальні, музичні, настільні і спортивні ігри, де не дуже активно поводяться учасники ринку.

 

 Кожен вид іграшок відповідає певному віку та зацікавленості дітей. «Іграшки для наймолодших – це ті, які можна кусати. Вони повинні бути зроблені з м’яких матеріалів і добре митися. Для дітей однорічного віку цікавими будуть різнокольорові фігурки, що можуть легко складатися і розбиратися. Малеча двох років оцінить м’які іграшки, машинки, м’ячі тощо. Зрозуміло, що чим старша дитина, тим спектр іграшок стає ширшим. Дітям старше трьох років стають цікаві рольові ігри. Вони починають грати в «доньки-матері», в «продавця», «лікаря», «дитячий садочок» тощо. До речі, саме у цьому віці дітей варто привчати до порядку: збирати після гри розкидані іграшки», – розповідає консультант магазину дитячих іграшок Аліна Палій.

 

 Кубики, доміно, конструктори, пазли належать до розумних ігор, тому мають приносити дітям не лише забаву, але й користь. «Такі деталі допомагають дітям розвивати мислення, а також сприяють більшій рухливості дітей під час гри, тоді як дрібні деталі розвивають в основному тільки руки», – розповідає завідуюча дитячого садка «Колосочок» Світлана Дубчак. З дрібним конструктором дитині краще грати сидячи за столом.

 

 Ляльками, як правило, дівчатка починають цікавитися, коли досягають дворічного віку. Вибір цих ляльок на сьогодні величезний. На зміну традиційній Барбі прийшло чимало інших конкуренток (Фулла, Еліф, Фатіма тощо). Зараз уже нікого не здивуєш сучасними типами дитячих ляльок, які в своєму образі мають усі частини та органи людського тіла. Психологи радять ретельно обирати такі товари для дітей. Важливо, щоб перші лялечки не володіли довершеною людською формою. Приклад із практики дитячого психолога: мати купила дівчинці ляльку, яка кліпала правим оком. Згодом жінка помітила, що її донька весь час прижмурює праве око, наслідуючи ляльку. Довелося ляльку заховати, і з часом у дитини звичка прижмурюватися зникла. Отже, фахівці неодноразово підкреслювали, що діти копіюють позу, посмішку, міміку своїх ляльок. Тому краще, щоб вони були позитивними і відповідали вітчизняній національності. Адже, приміром, ляльки-китаянки спотворюють дитячу уяву про зовнішній вигляд дітей. Хоча експериментувати з цим можна, коли діти шкільного віку, але інтерес до ляльок у них ще не зник.

 

 «Не менш важливим і актуальним нині є те, що жодна комп’ютерна гра не може замінити реальної іграшки, яку можна потримати у руках, поглянути на неї завтра, показати її друзям і просто скласти у ящичок для іграшок. Тому педагоги та психологи наполегливо радять надавати перевагу саме «живим», а не віртуальним забавкам», – наголошує психолог Людмила Вознюк.

Понюхайте іграшку перед тим, як її купити

 

 У жовтні минулого року був затверджений Перелік продукції, що підлягає оцінці відповідності вимогам технічних регламентів в Україні. Такий крок влада зробила для того, аби запобігти ввезенню на митну територію України неякісних товарів. До переліку цих товарів включено і дитячі іграшки (ляльки, тваринки, машинки, іграшкова зброя, музичні інструменти тощо). Згідно з регламентом безпеки іграшок, деталі іграшок, а також матеріали, з яких вони виготовлені, не повинні становити загрози для дітей, які є прямими споживачами цієї продукції. Однак всім до рук потрапляли дитячі іграшки, деталі яких не якісні, і це звучить ще м’яко. Токсини, які іноді виділяють важкі метали, що нерідко входять до складу іграшок, є небезпечними для здоров’я дітей.

 

 В.о. начальника управління захисту прав споживачів у Чернівецькій області Надія Кутиніна каже, що споживачі рідко звертаються із скаргами про те, що купили неякісні іграшки. «Я думаю, що це пов’язано з тим, що у нас неякісні іграшки дешеві. І біганина по інспекціях та управліннях додасть людям лише зайвого клопоту. Хоча наголошуємо на тому, що підприємці, які продають дитячі товари, зокрема іграшки, повинні дотримуватися вимог реалізації. Якщо клієнт зацікавлений у тому, щоб придбати дійсно безпечну іграшку, повинен насамперед перевірити, чи є на ній маркування, де зазначено повну назву виробу, підприємство-виробника, його адресу (не лише назву країни, а й місто), дату виробництва, інформацію про сертифікацію. Так само, якщо є застереження щодо використання чи обмеження у віці, то це обов’язково має бути вказано. Також клієнт повинен понюхати цю іграшку. Різкий і неприємний запах свідчить про те, що іграшка не якісна і купувати її не варто», – розповідає Надія Григорівна.

 

 Фахівці радять ретельно підбирати іграшки та брязкальця, особливо для новонароджених. Надія Кутиніна пригадує випадок, коли до їхнього управління звернулася молода пара, яка на коляску новонародженої дитини причепила підвісну іграшку. Скаржилися вони на те, що дитина, споглядаючи цю забавку над коляскою, постійно плакала, чхала і кашляла. Щоб такого не було, при купівлі іграшки у продавця можна вимагати показати висновок санітарно-гігієнічної служби, що має бути на кожен вид чи партію цього товару. Наявність такого висновку – гарантія якості та безпечності цієї іграшки. Згідно з лабораторними дослідженнями, до складу іграшок додають такі важкі метали, як кадмій і миш’як. В управлінні захисту прав споживачів вкотре нагадують, що лише за наявності чека за здійснену покупку клієнт зможе довести продаж неякісного товару продавцем, а відповідно – притягнути його до відповідальності.

Іграшка повинна відповідати віку дитини

 

 Для кожного віку прописані свої правила і норми, від яких виробники, продавці і покупці не повинні відступати. Окремі рекомендації розроблені на іграшки для дітей до 1 року, до 3 років і старших за 3 роки. Так, наприклад, малюки до року повинні грати тільки суцільними брязкальцями, що не мають знімних деталей. Фахівці рекомендують не купувати занадто яскраві іграшки, що можуть негативно вплинути на зір дитини.

 

 «Будь-яка іграшка повинна відповідати віку дитини. Важливо не давати дітям іграшки, призначені для старшого віку і навпаки. Адже це може дезорієнтувати дитину, яка не зразу зрозуміє, як з тією чи іншою іграшкою варто гратися», – розповідає пані Дубчак.

 

 Вплив іграшок на розвиток дитини важко переоцінити. Діти проводять в контакті з іграшками чи не більшу частину свого часу. Тому значну роль у цьому питанні відіграє ставлення батьків до якості придбаних для свого малюка іграшок. Часто батьки, купуючи нові забавки для дітей, забувають просту істину: іграшки слід обирати, а не збирати. Часто у переповненій кімнаті з іграшками дитина не може знайти, чим гратися: все або набридло, або одноманітне. Найгірше, коли і те, й інше. Зрозуміло, що з часом деякі іграшки стають непотрібними, тому такі варто відкладати або забирати з поля зору дітей. «Однак самостійно розпоряджатися іграшковим світом своєї дитини батькам не варто. Адже помилково можна викинути саме улюблену іграшку свого чада. І це стане для дитини травмою», – радить Людмила Вознюк.

 

 Щоб не доводити дитину до сліз, батькам не варто водити її часто в іграшковий магазин, адже там безліч спокус. І переживання, коли дитина не може отримати бажане, їй зовсім не потрібні.

 

Ціна вкаже на якість


 Так склалося, що якість і ціна дитячих іграшок взаємопов’язані. У нас є або дешеві і неякісні, або якісні, але дорогі. Чернівецький ринок переповнений, але переповнений він саме неякісними іграшками дешевого китайського виробника. Насправді відрізнити якісну іграшку від тієї, яка не прийнятна для малюків, не так вже й важко. Першою ознакою буде все та ж ціна. Якщо іграшка виготовлена з дотриманням усіх норм та вимог, її ціна буде відповідна. Такі забавки коштують десятки гривень, і справа не в тому, що виробники хочуть на Вас заробити, а в тому, що сировина та виготовлення якісних іграшок – справа затратна. Невеличкий іграшковий автомобільчик, виготовлений з безпечного і міцного матеріалу, який витримає головне випробування – ручки малюка, обійдеться його батькам у середньому в 70 гривень. У той час як його аналог, виготовлений на підпільному китайському чи українському підприємстві, коштуватиме 10-25 гривень. Як бачите, різниця значна. Питання в тому, чому на наш ринок потрапляє так багато неякісних іграшок? І хто має це контролювати?

 

 Ось приклад у нашому місті. Всім добре відома дитяча поліклініка, що розташована на проспекті Незалежності. Коли нещодавно завітала до неї, то мою увагу привернув справжнісінький ринок, що розкинувся в холі на першому поверсі. Тут можна знайти будь-що – від книжок для малюків до іграшок на будь-який смак. Але вражає саме те, що в приміщенні лікарні продається безліч потенційно небезпечних іграшок найнижчої якості. Підприємці зручно розташувалися, адже тут повно діток, та ще й хворих. І тому, коли Ваш малюк настирливо починає просити придбати якусь з цих іграшок, Ви просто не в змозі відмовити. Як пояснити малечі, що іграшки, запропоновані тут, – просто загроза для них? Продавці вдало грають саме на тому, що батьки, намагаючись втішити хворе маля, виконають будь-яку забаганку і в результаті стають заручниками ситуації.

 

 І якщо до подібної ситуації ми вже звикли, то цей випадок не залишив нас байдужими. Звісно, перший контролюючий орган в таких випадках – це СЕС, куди ми звернулися із запитанням, чи хтось контролює ситуацію. Нам відповіли, що за законом вони змушені попереджати про перевірку за десять днів, а це дає час кмітливим підприємцям тимчасово згорнути свою незаконну діяльність і знов розгорнути після перевірки. Поспілкувалися і з керівництвом лікарні з цього приводу. На жаль, нашому візиту не зраділи. Головний лікар (ім’я не називаємо на його прохання) відповів, що коментувати ситуацію не буде, бо його це не стосується, адже рішення про надання приміщень поліклініки в оренду ухвалює міська рада, а санітарна служба надає дозвіл на торгівлю товарами. Тобто вплинути на це він ніяк не може, а тому й думку з цього приводу не висловлюватиме.

 

 Ми придбали одну таку іграшку за 6 гривень. Зрозуміло, що за цю ціну про якість й мови бути не може. Про матеріал і його походження можна лише здогадуватися. Вказаний лише виробник (країна) і дрібнюсіньким шрифтом написано, що цей екземпляр не призначений дітям віком до трьох років. Однак купувати такі екземпляри не потрібно для дітей будь-якого віку. Така «економія» може мати серйозні наслідки.

 

 Для батьків про якість іграшок в першу чергу мають говорити етикетки, на яких повинно бути чітко вказано не тільки виробника, а й матеріали, з яких виготовлені іграшки, які їхні властивості, гіпоалергенні вони чи ні тощо. Також на іграшці має вказуватися інструкція з користування доступною мовою для тієї вікової категорії, для якої і виготовлений виріб. Щодо контролю за тією продукцією, що потрапляє на наш ринок іграшок, тут краще пояснить працівник санітарно-епідеміологічної служби.

 

 Олеся Борщевська, завідувач відділення гігієни дітей та підлітків: «Наш відділ займається контролем якості дитячих іграшок. Ми проводимо планові перевірки магазинів і інших торгових точок, що займаються реалізацією іграшок. Іграшки, що реалізуються, мають відповідати вимогам Державних санітарних правил і нормам безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей МОЗ України. Раніше ми проводили планові перевірки раз на рік, згідно з постановою №8 головного державного санітарного лікаря України від 14.02.2008 року. На сьогодні постанова №8 скасована постановою головного державного санітарного лікаря України №18 від 25 жовтня 2011 року».

 

 Коротко кажучи, на сьогодні немає чіткого регламенту порядку перевірок, і, як ми зрозуміли, їх, здається, взагалі не проводять, що, звісно, на руку недобросовісним підприємцям.


Діти можуть проковтнути дрібні деталі


 Щодо того, що іграшки мають бути якісними, ми з’ясували. Зрозуміло, що вони мають бути виготовлені з гіпоалергенних матеріалів та відповідати віку дитини. Крім того, вони ще й мають нести певний, обов’язково корисний, зміст для малюка. Однак найголовніше – вони мають бути безпечними, і безпека ця полягає в тому, щоб дитина, граючись, не зашкодила собі. Міцність іграшки – перший критерій, адже зазвичай діти, зокрема у віці 1,5-3 роки, полюбляють жбурляти їх і намагатися розібратися, з чого вони зроблені. Тому дійсно якісні іграшки мають бути розраховані на це. Їх деталі мають щільно прилягати, а місця розташування батарейок міцно прикріплені, щонайменше – одним гвинтиком. Найбільш уважні виробники загвинчують так, що й батькам знадобиться немало часу, щоб зняти захисну кришку для заміни батарейок. Дітям віком до трьох років ні в якому разі не давайте іграшки, що містять багато дрібних деталей, бо малюк може проковтнути чи вдихнути якусь з них. І навіть якщо дитина вже доросліша, не варто залишати її без нагляду дорослих з конструкторами чи іншими забавками, що розбираються до найдрібніших деталей. Бо якщо мала дитина може запхати дрібну деталь в ніс, вухо чи рот випадково, то старша може це зробити з цікавості. Щоб краще усвідомити небезпеку, своїм досвідом з витягання сторонніх предметів з ЛОР-органів дітей та дорослих ділиться завідувач ЛОР-центру лікар-отоларинголог Мирослав Дмитрович Воєвідка: «За час роботи бували різні випадки. Кожен випадок – це ціла історія, інколи з трагічними наслідками. Звісно, найчастіше сторонні тіла з носа, рота чи вух доводиться виймати саме у дітей віком від 10 місяців і до 3-5 років. І якщо з вуха чи носа зазвичай вдається видалити без серйозного втручання, то вже з дихальних шляхів, глотки чи стравоходу вилучати сторонні предмети буває дуже важко, часто такі випадки вважаються складними і можуть потребувати хірургічного втручання. Найчастіше доводиться виймати копійки номіналом від 10 копійок до 1 грн. Далі – горіхи, зернята, кісточки. Не рідкістю є голки та намистини. Щодо деталей від іграшок, то такі випадки теж бувають. Але найнебезпечнішими є ковтання чи потрапляння в ніс батарейок. У контакті зі слизовою оболонкою внутрішніх органів батарейка починає окислюватися, що зазвичай викликає патологічно важкі наслідки. Тому батькам треба бути вкрай обережними з тими предметами, що потрапляють в руки дитини».

 

 Мирослав Дмитрович показав нам свою колекцію з предметів, що довелося вилучити з рота, носа і вух своїх пацієнтів йому і його колегам. Колекціонування цих речей має символічний характер, і, як каже сам лікар, для нього вони є нагадуванням про врятовані життя.

 

 Для батьків лікар дає кілька настанов у разі потрапляння стороннього тіла в організм дитини:

 

– у жодному разі не намагайтеся вийняти стороннє тіло самотужки і обов’язково, як найскоріше, зверніться до лікаря;

– утруднене одностороннє дихання і хрипи, а також подразнення біля носа із слизом і неприємним запахом може свідчити про наявність стороннього тіла в органах дитини;

– не залишайте дітей без нагляду, бо 90% вищевказаних випадків – це звичайна неуважність.

 

Іграшки не замінять батьківської уваги

 

 Що ж, зорієнтуватися на ринку іграшок можна, але це потребує зусиль. Купуючи іграшку, поставтеся до цього відповідально, адже те, чим грається дитина, безпосередньо формує її як особистість тепер і в майбутньому. Але, купивши іграшку, батьки повинні знайти час, щоб разом зі своїм нащадком розібратися в забавці. Спокійно та виважено допомогти дитині разом з Вами вивчити нову іграшку. Головне для батьків – це розуміння того, що скільки б іграшок Ви не купили малюку, це ніколи не замінить батьківської уваги та любові. Тому що часто буває, що, живучи в сучасному шаленому темпі, люди не мають часу, щоб проводити його з дітьми. І, відчуваючи вагу провини, батьки намагаються купувати дитині все, що та забажає. Це притупляє почуття провини, але водночас загрожує тим, що дитина, подорослішавши, буде замінювати любов матеріальними цінностями. Ось думка психолога з цього приводу. Любов Пашкевич, психолог-консультант: «Найбільша потреба дитини будь-якого віку, а особливо дошкільника, – у спілкуванні. І це зрозуміло, адже відбувається процес соціалізації маленької людини, який є успішним за умови, якщо поруч батьки. І ніякі іграшки не замінять дитині спілкування з ними. Пам’ятайте про це. Якщо Ви хочете, щоб малюк ріс здоровий і щасливий, спілкуйтеся з ним якомога більше. Через гру з Вами він пізнає світ».

Отже, будемо сподіватися, що батькам буде корисною надана нами інформація, а тому вони купуватимуть змістовні та якісні іграшки, а головне, незважаючи на заклопотаність, – знаходити час, щоб і самим гратися з власними дітьми і пізнавати світ разом.


Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Схожі матеріали (за тегом)

Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення