Середа, 07 червня 2023p.
Помилка
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 96

Кінотеатри

Соки, нектари, напої - вибір за споживачем

Соки, нектари, напої - вибір за споживачем
Звичайно, свіжо вичавлений сік до сніданку набагато корисніший за магазинний. Проте й в магазині можливо купити якісний сік – треба лише знати, як його вибирати. Розбиратимемося.Буковинські виробники

На Буковині виготовляють соки понад 10 підприємств: у Глибокій, Кіцманському районі, Сокирянському, Кельменецькому. На кожному підприємстві є свої комерційні секрети. Вдалося поспілкуватися з комерційним директором одного із виробництв Андрієм Мартинюком. «Наш завод знаходиться у смт Глибока, – розповідає п.Андрій.
– Виготовляємо березові соки із різними настоями. Також є соки з цукром і без цукру (рекомендовані як дієтичний продукт, особливо при цукровому діабеті та для людей, які контролюють масу свого тіла).
Найбільш популярний сік – березовий, березовий з шипшиною та березовий з лимоном. Сік березовий заготовляється навесні у лісництвах Чернівецької області (Сторожинецьке та Вижницьке), а також завозиться із інших областей. До речі, березового соку виготовляємо близько 500 тонн. Заготовляємо також яблучний сік, яблучно-виноградний, яблучно-полуничний. Соків з тропічних фруктів не заготовляємо». 

– Звідки загалом берете сировину для виготовлення соку (наприклад, яблучного)?
– Сировина для виготовлення яблучного соку заготовлюється у приватних фермерських господарств, які розташовані на території Чернівецької області.

– Куди експортуються буковинські соки?
– Сік експортується в Польщу, Німеччину, Молдову.

– Чи відчуваєте конкуренцію?
– Так, звичайно.

– Що додаєте в сік (цукор чи замінники якісь, добавки)?
– Добавляється натуральний цукор (замінники абсолютно виключені). У соки без цукру не додаємо нічого, окрім настоїв трав і інших натуральних соків.

Андрій Мартинюк також зазначив, що виробництво сертифікується за міжнародним стандартом якості та безпеки харчової продукції, продукція сертифікується як «органічна» (екологічно чиста).
 

Свіжовичавлені, концентровані, відновлені… 

У світі розрізняють такі категорії соків: свіжо вичавлені, соки прямого віджиму, концентровані та відновлені. Детальніше про них.

Найбільш корисні соки – свіжо вичавлені (так звані «фреші»). Сік вичавлюють із плодів, і він не піддається подальшій обробці. Варто пити одразу, не пізніше ніж через 20 хвилин, аби отримати найбільшу користь. Такий сік зазвичай подають у ресторанах чи у спеціальних магазинах, де є певне обладнання для цього.

Соки прямого віджиму отримують із щойно зібраних плодів шляхом механічного віджиму. Далі сік проходить пастеризацію (швидке нагрівання й охолодження, аби в сік не потрапили мікроорганізми й він не зіпсувався) та зберігає свої корисні властивості. Такі соки призначені безпосередньо для вживання, а також для подальшої промислової переробки. Соки не з дешевих, термін зберігання не більше місяця, якщо в охолодженому вигляді, а пастеризовані та стерилізовані від 6 місяців до 2 років.

Концентровані соки отримуються у результаті переробки соків прямого віджиму (свіжий сік уварюють до стану варення, але не доводять до кипіння, аби випаровувалися корисні вітаміни та мікроелементи. На заводі концентрат розбавляють водою, відновлюючи втрачену рідину й отримують відновлені соки). Такі соки не вживають у тому вигляді, в якому є, тому саме з них виготовляють відновлені соки, сиропи, нектари. Ці напої містять 25-50% натурального соку.

Відновлені соки готуються так: концентрат нагрівається до температури 100 градусів, витримується кілька секунд, а потім за долю секунди охолоджується до кімнатної температури. Згодом вливають стільки чистої води, скільки випарилося. Зазвичай у такий напій додають вітаміни, цукор... І хоча у такі соки за Держстандартом заборонено додавати консерванти, барвники, ароматизатори, проте на нашому ринку 80% відновленого соку містить хімічні речовини. На прилавках магазину відновлені соки коштують від 10 до 15 гривень за літр.
Варто також сказати, що соки бувають освітлені, неосвітлені та соки зі м’якоттю. Комерційний директор одного із виробництв Андрій Мартинюк каже: «Освітлений сік більш дорогий, тому що технологія переробки більш складна та вимагає більших коштів для освітлення». Сік з м’якоттю корисний, тому що має смакові властивості, які найбільш відповідають свіжим плодам та ягодам. А ось неосвітлений сік насичений вітамінами більше, ніж освітлений.

Чи є фальсифікат на ринку соків? 

З розвитком технології на сьогодні не проблема натрапити на фальсифікований сік у магазинах. Звичайно, кожне підприємство хоче заробити і тому може вдатися до таких дій. Споживачі інколи скаржаться, що купили сік, наприклад банановий чи полуничний, за 10 гривень, а він виявився не 100% натуральний сік. Справа в тому, що саме з таких плодів, як вишня, банан, манго, персик, сік неможливо вичавити, але можна виготовити нектар.
Оскільки соки не зовсім дорогі, то їх можна і підробити. Найбільш популярний варіант фальсифікації – розведення натурального напою водою. Часто дорогі натуральні соки змішують з більш дешевими. Саме у змішаних соках досить важко виявити фальсифікат. Не новина на сьогодні і додавання барвників та ароматизаторів. Відповідно, якщо ціна соку за літр близько 5 гривень, то краще задуматися, чи не містить сік зайвих домішок.
Заступник начальника інспекції з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області Надія Кутиніна розповідає, що скарг на зіпсований чи неякісний сік у Чернівецькій області не було. Можливо, це пов’язано із тим, що не вигідно витрачати споживачеві час, щоб скаржитись. Краще не купувати той сік наступного разу. Також Надія Григорівна додала: «Згідно з ДСТУ, що встановлені на соки, не допускається додавання у соки штучних барвників, синтетичних і ароматичних речовин, за виключення аскорбінової кислоти».


Щоб перевірити справжність соку … 

Бувають випадки, що купуєш апельсиновий чи грейпфрутовий сік і дивуєшся, як він може мати такий насичений колір. Тож, якщо є сумніви щодо справжності натурального соку, то можна перевірити у домашніх умовах. Потрібно розбавити трохи харчової соди у стакані з водою та розмішати. Потім додати цей розчин у сік (виноградний або інші червоні соки) і прослідкувати за реакцією. Якщо напій змінив колір на бурий, то це справді натуральний сік, вичавлений з плодів. Якщо сік помаранчевого кольору (апельсиновий, персиковий), то потрібно додати соди у сік і покласти підігріти. Якщо сік натуральний, то рідина поблідне і стане прозорою. Також можна перевірити сік на наявність ароматизаторів. Потрібно капнути сік на палець і розтерти. Якщо пальці будуть маслянисті, то сік був ненатуральний.

Кожен сік корисний по-своєму 

З давніх-давен вважається, що сік – корисний, бо містить багато вітамінів та помічник при лікуванні ряду захворювань. Лікарі застерігають, що соки можуть і нашкодити. Леся Миколів каже: «Не можна пити сильно концентровані, кислі соки людям з високою кислотністю, адже вона може ще більше підвищитись та подразнити слизову оболонку шлунка. Згодом може виникнути печія. Слід утриматись від таких соків і тим, хто хворіє на виразкові хвороби. Доречним буде соки розвести великою кількістю прокип’яченої води. А у кого кислотність нормальна, то тим людям нічого не заважає пити кислі соки».
Людям, які хворіють на цукровий діабет, мають надмірну вагу та страждають ожирінням, може нашкодити виноградний сік, оскільки він містить велику кількість глюкози і калорій. Як не дивно, вживання великої кількості соку може викликати у людини гіпервітаміноз, тобто надлишок корисних речовин, а також висипи на шкірі, алергічні реакції тощо.
Щоб користь і шкідливість від споживання соків не зіграли злий жарт, потрібно перед вживанням оцінити своє здоров’я. Якщо є якісь хвороби і сумнів, пити певний сік чи ні, порадьтеся з лікарем. І тоді можна вживати на здоров’я і користь.
Для багатьох споживачів, соки – будь-які напої, де на етикетках намальовані фрукти. Але не всі ті соки, що на прилавках. Споживач, не вичитавши склад, може купити і нектар, і морс, і напій з фруктовим соком. Європейські стандарти чітко визначають, що натуральні фруктові соки – напої, в яких міститься від 80% до 100% соку. Тож, як зазначає лікар-гастроентеролог обласної клінічної лікарні Леся Миколів, найкраще вживати свіжовичавлені соки, адже саме тоді буде впевненість, що у склянці немає нічого, окрім власне соку. Правда, пити щодня фреші досить затратно.
Найчастіше купують соки дітям, адже молодий організм потребує багато вітамінів. Лікар-педіатр міської поліклініки №4 Валентина Антонівна каже: «Дітям можна давати соки з 6 місяців, якщо дитина на грудному вигодовуванні, а якщо на штучному, то з 5 місяців. Починати варто з яблучного, морквяного, досить добрий з тикви, капусти та буряку. У дітей може виникнути алергія, якщо давати соки з цитрусових, а також соки з помаранчевих фруктів та овочів».


Щодо дорослих, то дієтологи радять комбінувати соки, адже це може бути досить гарним тонізуючим напоєм. Леся Анатоліївна розповідає, що у кожному фрукті та овочі є корисні вітаміни. Тож яку користь нам «обіцяють» соки?

Ананасовий сік – допомагає організму при спалюванні жиру і сприяє омолодженню, рекомендується при шкірній пігментації, набряках, стресах. Апельсиновий сік – зміцнює імунітет, сприяє найкращому розщепленню жирів, надає сил і бадьорості. Людям, які мають проблеми зі шлунком, не рекомендується.
Кавуновий сік – має сечогінну дію, покращує травлення, застосовується при захворюваннях крові і печінки.
Виноградний сік – приводить до норми кров’яний тиск. Протипоказаний при виразці, ожирінні і діабеті.
Вишневий сік – показаний при анемії і для підтримки сечостатевої системи.
Гранатовий сік – підвищує рівень гемоглобіну в крові, а також надає неоціненну користь при зміцненні судин.
Грейпфрутовий сік – покращує травлення, рятує при перевтомі, зміцнює нервову систему, показаний при варикозному розширенні вен.
Капустяний сік – сприяє зниженню зайвої ваги і очищення організму в цілому.
Картопляний сік – нормалізує травлення, очищає організм, знижує набряклість.
Лимонний сік – надає особливу користь при радикуліті, ревматизмі і авітамінозі.
Сік манго – допомагає при розладі шлунка, запорах, внутрішніх кровотечах. Підвищує настрій і сексуальну активність.
Морквяний сік – зміцнює зуби, стабілізує нервову систему, сприяє виведенню шлаків і холестерину, покращує зір і стан шкіри.
Буряковий сік – очищає жовчний міхур. Підвищує рівень гемоглобіну в крові.
Томатний сік – зміцнює серцевий м’яз, поліпшує обмін речовин, очищає організм від шлаків, знижує ризик ракових захворювань.
Яблучний сік – полегшує роботу дихальних органів, застосовується при ожирінні і захворюванні серця, очищає організм.
Соками не варто захоплюватися, краще пити у незначній кількості та насолоджуватися смаком.


Поради 

Здається, що про сік вже все всім відомо. Але для того, щоб правильно обрати та вживати з користю, слідуйте кільком порадам.

1. Велику роль відіграє упаковка. Купуючи сік у скляній тарі, можна побачити, якого кольору сік, наявність осаду, а коли купуєш сік у пакеті, дізнаєшся, який він лише після відкриття. Тож чи корисно купувати сік у пакеті? Звичайно, запитання не однозначне. На прилавках у магазинах можна побачити соки у пляшці, у скляній тарі та у пакетах. Соки у пляшці не передбачають знищення природи, на відміну від паперової тари. Але на сьогодні віддають перевагу саме соку у пакетах, адже це зручніше, ніж купувати сік у скляній тарі. Хоча, як зазначає Андрій Мартинюк, сік у скляній тарі не може бути з домішками, адже він стерилізується. Варто звернути увагу на склад та процентний вміст фруктової частини.

2. Якщо є така можливість, щодня випивати фруктовий і овочевий соки. Щоб отримати найбільш корисний свіжо вичавлений сік, користуйтесь не соковижималкою, а блендером.

3. Якщо сік готуєте власноруч, то пийте одразу, якщо ні, то заморозьте і пийте після охолодження.

4. Щоб зберегти колір свіжо вичавленого соку, додайте кілька крапель лимонного соку.

5. Жоден сік не замінить вживання в їжу свіжих овочів і фруктів. Якщо ми будемо пити тільки соки, то в наш організм не надходитимуть цінні поживні речовини, що містяться в шкірці і м’якоті плодів.

 
Оцінити матеріал:
(7 голосів)

Коментарі


Оцінити коментар! +6 Еліза
Мені здається, що частіше люди роблять собі фреші, а ті хто не може собі це дозволити - купують сік по марці.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Оцінити коментар! +3 Оля
Дякую дуже цікава інформація
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення