Четвер, 08 грудня 2022p.
Помилка
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 99

Кінотеатри

Рекордсменка Остриця

Рекордсменка Остриця

 Це село, певно, всі знають. Відколи через нього збудували об’їзну дорогу, транспорт курсує Острицею. Це фактично ворота в Чернівці. Приїжджі черпають перші враження від вишуканих котеджів, що, мов гриби, виросли на острицьких паях. Люди швидше від держави зорієнтувались у ринку землі і віддали свої частки під забудову. Тепер острицькі особняки є прикрасою всієї Буковини. За їх кількістю Остриця, напевно, побила всі рекорди. Не раз і не два цими різноплановими котеджами милувався і Президент України Віктор Янукович, який приїжджав сюди то на відкриття об’їзної дороги, то відвідував Героя України Михайла Жара, який прославився своїм опікунством над осиротілими дітьми. Це теж пам’ятні віхи в житті Остриці, бо не кожне село відвідують президенти, навіть транзитом. Та ще й по кілька разів. Це теж своєрідні рекорди Остриці.


 Причому це не якесь там заміське царське село для багатих. Острицькі котеджі будували і будують саме острицькі майстри. Для себе, для своїх дітей. Наша газета розповідала вже про сотні буковинських сіл. Так ось серед них є такі, де за останнє десятиліття не зведено жодного будинку. Зате в Остриці життя буяє, кипить. Біля багатьох садиб привезений гравій, пісок, цегла чи каміння. Це село любить будуватись, бо є для кого. Остриця має майбутнє. Тут щороку народжується мінімум 50 дітей. Є такі села, де за шість місяців не народилось жодного малюка. На жаль. А ось Остриця вже за півроку поповнилась двадцятьма п’ятьма немовлятами.


 Позитивний приріст населення тут намітився 7-8 років тому. А до того був глухий і безнадійний спад, як це й дотепер спостерігається в багатьох наших селах і містах. А в Остриці – бебі-бум. Тут 86 сімей мають від п’яти до двадцяти дітей. Нечувано, але факт. У родині Елеонори та Яноша Намені цього року народилась 20 дитина. Про це писали газети й Інтернет, показували телеканали, розповідали радіостанції. Тому ми запитали у найбагатодітніших батьків Буковини, чи відчули вони якийсь доброчинний резонанс від такого масового інформування.


 Звичайно ж, добрі люди відгукнулися. Підприємець з Глибокої привіз тисячу штук цегли. Депутат обласної ради Віктор Берча придбав трифазний електролічильник і допоміг встановити. Правда, за оформлення Герцаївська електромережа здерла з двадцятидітної сім’ї тисячу гривень. Але це не обтяжило сімейний бюджет, бо депутат Лідія Никифор якраз передала матері таку зібрану нею суму. Ще одна добра справа – зубні лікарі з Чернівецької дитячої поліклініки одразу оглянули половину сім’ї і навели лад у ротах. Мати з батьком не встигають встежити, адже в хаті…700 зубів.


 Чомусь такий унікальний материнський рекорд не зацікавив владу. В першу чергу матір принижує те, що до її папки ще досі не дійшла черга, щоб вручити орден «Мати-героїня». Закономірне запитання: а кому ж тоді вручати цей орден, як не жінці, яка побила всілякі рекорди? Хоча до якихось змагань родина не прагне. «На все воля Божа», – відповідає на всі здивування Янош. У його батьків, які живуть у Будапешті, виросло 17 дітей, а в острицьких батьків Леонори – 15. Яке багатство! Всі брати і сестри живі та здорові.


 Правда, сільський голова Василь Цуркан дещо зм’якшив ситуацію, розкривши секрет, що із солідним візитом в оселю Намені збирається голова облдержадміністрації. Вже начебто є у сільраді його подарунок – пральна машина. А ще кажуть у селі, що в Острицю приїде сам Президент Янукович з материнським орденом і Державним актом на землю для майбутнього будівництва. Це ж рано чи пізно буде 20 сімей! Не будуть же вони всі жити в невеликому батьківському домі, адже вже перша ластівка ось-ось вилетить з материнського гніздечка: найстарший Йонатан створив сім’ю, і велика родина чекає першого внука.


 Не кожне село може похвалитися рекордами довгожителів. Приміром, у сільраді ми зустріли ще досить бадьорого відвідувача. 85-річний Георгій Гіба готує документи, щоб передати дітям нажиту спадщину. Цікавий той факт, що він 50 років відпрацював у місцевому колгоспі. З першого дня створення до останнього – збанкрутованого розвалу. За 50 років нелегкого трудового стажу заробив 1000 гривень пенсії. А 90-літня буряківниця Марія Паснійчук отримує ще менше – 800 гривень. Шкода стало цих перепрацьованих і заслужених пенсіонерів, яких все менше і менше. Може, колись і створиться таке звання, хоча б для тих трударів, які заробили півстолітній стаж. Це ж піввіку треба було щодня важко працювати!


 Та найбільше здивував мене 102-річний острицький довгожитель Іван Боднараш – має добру память, світлий розум. Ще торік пробував колоти дрова. Цього літа дещо знесилився, найняв людей, щоб дали лад з фірою букових гілляк. Він ще читає без окулярів. Хоча несолодке життя прожив: п’ять років відвоював на фронтах, очолював колгоспну бригаду будівельників. Цікаво, що вся його багатодітна родина має такий живучий корінь: рідна сестра Марія померла на 90-му році життя, перенісши серцевий напад.


 До славного довгожителя, який, як і багатодітна родина Намені, може служити візитною карткою Остриці, її своєрідним символом, час від часу навідується шефиня лікувальної амбулаторії сімейної медицини Ауріка Курікеру – лікар вищої категорії. Вона дивується нормальному тиску крові для таких років, роботі серця, гарному зору цього довгожителя. Звичайно, це Божий дар і скарб для села, який підлягає і аналізу, і вивченню, і найважливіше – наслідуванню.


 До старенької оселі 102-літнього пенсіонера, який мешкає далеко від центру села, нас підвезла лікарка Ауріка Курікеру. Вона часто виїздить на виклики амбулаторним опелем. Дуже любить вона цю медичну машину і частіше сама сідає за кермо. А молодий водій Микола Костанчук, якого називають майстром на всі руки, тим часом білить, малює, підбиває дах. Медики Остриці хочуть врятувати цю ще румунську амбулаторію. Коли дощ, підкладають по кілька мисок і тазиків на горище під дах, черепиця якого вже продірявлена.


 Попередній водій так і вийшов на пенсію із замащеними мазутом руками. Бо не вилазив з-під старих медичних уазів, що більше стояли, ніж їхали. «А в цьому опелі ще ніхто капот не піднімав. І я хоч не партійна прихильниця Юлії Тимошенко, але за цю машину я б її розцілувала», – радіє лікарка-водій.


 У цю комбіновану малолітражку вміщається все. Думається, що це не тільки оцінка острицьких лікарів, які, певно, вміють відрізнити якісне від злоякісного. А ось судді з політиками за це добро вчорашній прем’єрці «шили» кримінал. Виявляється, і створену сільським медикам зручність при потребі можна повернути на злочин. Тому, як кажуть, ніхто не застрахований…


 Важко навіть уявити, як лікарі і хворі великого села обходились раніше такими старими, списаними з райкомів партії медичними машинами, бо Остриця дуже розкидана, має чимало урочищ: Гуч, Бажура, Пиржа, Окоп, Дял. Всі вони розміщені на п’ятдесят одній вулиці загальною довжиною 40 кілометрів. Чотири тисячі населення живе в садибах, які акуратно пронумеровані на цих сільських шляхах.


 Ще недавно вулиці були розриті, бо, щоб не псувати людські городи, найкращий варіант для газових траншей – саме дороги. Ями вже скрізь засипані, грейдер все зрівняв. Остриця в очікуванні природного газу. Майже до тисячі будинків заведені труби, зварені «гусаки» для ввімкнення кімнатної подачі блакитного палива. Люди чекають введення в дію нового магістрального газогону з Топорівки. Приміське село сподівається, що до кінця року для тисячі острицьких будинків більше не будуть потрібні дрова.


 Сільський голова Остриці Василь Цуркан газифікацію вважає своїм найголовнішим обов’язком перед громадою, яка так довірливо проголосувала за колишнього фахівця автоматів інтегральних схем колись славного заводу «Гравітон». На ньому тоді працювало чи не півсела. Оборонне підприємство розвивалось разом з країною радянських республік.


 Але Остриця не розгубилась і особливим безробіттям не страждає. Колись у селі було досить потужне елітне тваринницьке містечко. Тепер у більшості фермерських приміщень змонтовані різні верстати. В Остриці зареєстровано 130 підприємців. Зараз на колишніх фермах – сучасні вивіски: «Віго», «Автосервіс», «Остриця Транс», «Острицябуд», «Металопласт». У недавньому минулому славне тваринницьке містечко стало сьогодні сільською промисловою зоною. Приватне деревообробне підприємство спілкується з німцями, які вподобали наші букові заготовки. На імпортних лініях Остриця виготовляє вироби на експорт.


 Може похвалитися ще припрутське приміське село своїм доглянутим стадіоном. Чимало вклали в нього місцевий підприємець Віорел Ніколаєвич та залізничник Родіон Бужніца.


 Є й результати в села. Місцева футбольна команда вигравала кубки й першості. Не випадково ж в обласному огляді – конкурсі «Краще спортивне село» – Остриця була в призерах. Василь Цуркан – палкий прихильник розвитку спорту саме в рідному селі. Він нічого доброго не бачить в тому, що сільські діти відвідують міські спортивні школи. «Має бути своя спортивна база», – стверджує керівник Остриці. «Бо інакше не відірвеш молодь від пива і барів», – каже він. Сільський голова особливо любить бокс і має національну категорію судді з цього виду спорту. Може, й тому виношує намір на території школи, в приміщенні старої котельні, відкрити невеликий спортзал для боксу і боротьби. Як фахівець він давно оцінив можливості й обсяг робіт і з ентузіастами візьметься за роботу.


 А приміщення колишнього дитячого садка депутати села зі своїм головою перебудують на Будинок культури. Майже сто тисяч гривень вже заплатила громада за проект. Якщо вдасться така реконструкція, то село матиме солідний зал, ігрові кабінети, кімнати для творчих секцій. Мабуть, тоді з’явиться можливість відновити та продовжити славу острицьких диригентів і скрипалів Аурела Мігалуки з Москви та Віктора Тодоряна, Олександра Самуїла з Кишинева, професора музики із Сучавського університету, Аурелія Мурару з Бухареста. Острицька земля щедро наділила своїх людей унікальними здібностями. Проблема в тому, як і де їх розкрити, змусити служити своїм землякам.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення