Четвер, 24 вересня 2020p.

Село Чорнівка – «розмінна монета» краю

 Згідно з легендою назва села Чорнівка пов’язана з чорноокою дівчиною, яка привела з Долішніх Ширівців втікачів від турків на нове місце, де й заснували село.


На території Буковини одним із найдавніших поселень, існування якого простежується від енеоліту (IV-III тис. до н.е.) до сьогодення, є с. Чорнівка. Більше того, це один із найдавніших населених пунктів регіону, що згадується в документальному матеріалі (1412 р.), і на 4 роки молодший від Чернівців.


 Сьогодні про Чорнівку добре відомо археологам та історикам, адже на околицях села зроблені визначні відкриття, що дають можливість отримати цікаву інформацію про минувшину жителів Буковини. Разом із тим Чорнівка згадується практично у всіх працях, присвячених історії створення Румунської незалежної держави. А про старожитності села написані книги. Але про все це практично невідомо пересічним жителям краю та мешканцям самого села.


 Історія Чорнівського осередку розпочалася з невеличкого поселення V-VII ст., розташованого на надлуговій терасі р.Рули. Наприкінці Х ст. територія на той час розширеного поселення увійшла до складу Давньоруської держави. Неподалік від «Чорнівського гнізда» з метою «окняжіння» території Середнього Подністров’я київські воїни спорудили князівську фортецю в якості опорного пункту та основного центру феодальної експлуатації місцевого населення. А в середині ХІІ ст. зазначена територія увійшла до складу Галицького князівства. На той час Чорнівський адміністративно-господарський комплекс вже мав порівняно складну структуру. До його складу входили феодальна укріплена садиба, велике село та малі селища – кути.


 У другій половині ХІІІ ст., після монголо-татарської навали, «Чорнівське гніздо» та велике село в урочищі «Пуста Чорнівка» значно скоротилися, припинили існувати селища – кути. За народними переказами, мешканці «Пустої Чорнівки» покинули поселення і заснували у верхів’ї р. Мошків, вкритому густими лісами, сучасну Чорнівку, що вперше згадується як «Вишная Чернавка» у феодальній грамоті молдовського господаря О.Доброго (Alexandru cel Bun) у м. Сучава 5 квітня 1412 року. Згідно з цією грамотою правитель Молдови подарував село Чорнівку своєму слузі Юркові Драготеску: «И дали есмы емоу оу нашеи земли оу молдавскои две селе на имя володовци и въшняя чернавъка противъ топоровци». З 1412 по 1944 рр. у села було більш ніж 28 власників, серед яких найдовше господарювала велика боярська родина Гурмузакі. З одного боку, Чорнівка тривалий час була у центрі культурного та політичного життя Буковини.У 1848 році у селі проживав Васіле Александрі – фольклорист, класик румунської і молдовської літератур, а на початку XX століття тут вчителював український письменник і педагог Дмитро Якович Макогон, батько української письменниці Ірини Вільде.


 У 1821 та в 1848-1849 роках Чорнівка стає центром культури та політики чотирьох провінцій: Буковини, Бессарабії, Трансільванії та Молдови.

А з іншого боку, село неодноразово ставало «розмінною монетою». Його дарували, закладали під заставу, віддавали в оренду, неодноразово продавали та купували, залишали у спадок, ділили та об’єднували. А у 1944 році село стало частиною Радянського Союзу.


 На сьогодні чисельність мешканців села Чорнівка Новоселицького району складає 2457 осіб. Поруч із сільською радою знаходиться пошта та філія ощадної каси. На території села є також амбулаторія, клуб, бібліотека, навчально-виховний комплекс, що складається із дитячого садочка та школи, церква Св. Михайла, пам’ятний комплекс воїнам, загиблим у Великій Вітчизняній війні, Чорнівське лісництво Чернівецького Держлісгоспу, цегельний завод, лісопильня, декілька магазинів приватної форми власності тощо.


 Навчально-виховний комплекс був утворений два роки тому, коли запрацювала дошкільна установа. До проведення тендера на реконструкцію це приміщення тривалий час було закинуте, тож капітальний ремонт комплексу із трьох корпусів обійшовся районному бюджету у 768 тис. грн. Ще 257 тис. грн. було виділено для придбання відповідного інвентарю та обладнання. Наразі у закладі діє три гуртки, де навчається 68 дітей, що є недостатнім. Потреба села складає приблизно 200 ліжко-місць, тому багато молодих мам сидять з дітьми вдома. Але, з іншого боку, згідно з останніми нововведеннями, усі діти мають пройти обов’язкову дошкільну підготовку.


 На території села побудований пам’ятний комплекс 118-ти мешканцям села, які загинули у Великій Вітчизняній війні. Є в селі і школа. На її території побудована нова котельня. На сьогодні у школі навчається 280 учнів. Цього року відбувся випуск двох дев’ятих класів, але більшість вирішила продовжити навчання у школі.


 Як правило, випускники віддають перевагу навчанню у коледжах та університетах, а після закінчення прагнуть влаштуватися та закріпитися у місті, оскільки в селі немає роботи. «Дуже багато молоді не працює. Навіть з освітою. А серед тих, хто працює, більшість, напевно, отримує зарплатню у конвертах», – розмірковують у сільраді. Ще приблизно 130 мешканців села працюють за кордоном, переважно в Італії, Іспанії, Португалії. Та, незважаючи на все це, мешканці села не поспішають переїжджати, адже до міста приблизно година їзди, а до Садгори – хвилин 30. Із Садгори до Чорнівки справно за графіком курсує «маршрутка», але не дуже втішає стан дороги, що лише покрита гравієм. А якщо трохи пройтися пішки, то можна побачити частини зруйнованих споруд, якими у 1917 році австро-угорські війська викладали та ремонтували дорогу. Правда, у самому селі є невеликий шматок асфальтованої дороги, прокладеної після паводка 2008 року. На одній із вулиць, де розміщені тринадцять будинків, можна побачити обвал, що постійно збільшується. Причиною тому є води, що вимивають грунт, та з невідомих причин зрубані дерева, коріння яких, навпаки, стримували зсувний процес. «Тепер на цю вулицю взагалі ніхто їхати не хоче», – каже один з місцевих жителів.


 До того ж постійно про себе нагадують захаращені яри, через які окремі будинки частенько стоять у воді під час сильних дощів. Для вирішення цього питання привезли екскаватор, що у травні розпочав розчищати та поглиблювати яр. Але згодом він зламався і досі стоїть біля невивезених гір глини.


 Та найболючішим питанням все ж таки залишається міське сміттєзвалище, що знаходиться на відстані менш ніж 10 км від села. «Ми дихаємо їхніми відходами, але не маємо права вивозити туди сміття», – ділиться наболілим спеціаліст сільської ради Олена Іванівна Дякович. Місцеві жителі теж масово скаржаться на погане самопочуття. За їхніми словами, підземні води з нечистотами потрапляють в криниці, де присутній присмак іржавої води, через що вони не можуть користуватися нею ні для пиття, ні для побутових потреб. А дорога, що веде на сміттєзвалище і є частиною маршруту «Садгора-Чорнівка», стає непридатною для проїзду.


 Але, згідно з результатами робочої групи, яка здійснює постійний моніторинг екологічного впливу діяльності міського полігону ТПВ на мешканців прилеглих територій, у пробі грунтів та води не виявлено негативного впливу міського сміттєзвалища на якість води в криницях. Щодо дороги, то коштів на асфальтування гравійної дороги до с.Чорнівка в міському бюджеті не передбачається, оскільки ця ділянка дороги не перебуває на балансі міста. Ділянка автомобільної дороги загального користування Добринівці-Чорнівка-Садгора утримується філією «Новоселицький райавтодор» в межах ліміту коштів, виділених на дороги місцевого значення Новоселицького району. У зв’язку з браком коштів у найближчий період переведення гравійного покриття в асфальтобетонне не планується. Можливо, причиною певних труднощів села є його географічне розташування, адже Чорнівка – найвіддаленіше село Новоселицького району, що створює певні незручності для місцевих жителів. Раніше село було частиною Садгірського району, до якого рукою подати, а тепер, аби потрапити у райцентр, треба витратити багато часу й грошей. Більшість питань або відкладається у довгий ящик, або ж не потрапляє на стіл до чиновників. Відомо точно, що у 2012 році славнозвісне та відоме у минулому село Чорнівка має відсвяткувати своє 600-річчя, проте яким воно буде, невідомо.

Оцінити матеріал:
(3 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення