Середа, 12 серпня 2020p.

ЄВРО-МАЛАНКА з Вашківців (Вижницький район)

Тисячі людей сміялися того святкового січневого дня у Вашківцях. Це підкарпатське містечко своєю Маланкою, мов магнітом, притягнуло сюди гостей звідусіль. Були навіть московські телевізійники з Першого Національного каналу. Завдяки потужному ефіру Вашковецьку переберію бачили мільйони глядачів багатьох держав. Дійсно, Вашківці набувають світової слави.

До цього йде, бо рано чи пізно, як сказав депутат обласної ради, нашоукраїнець Іван Шевчук, наше дійство офіційно трактуватиметься як міжнародне. У всякому разі цього року Вашковецька переберія набула статусу обласного фестивалю народної творчості. Саме цей депутат-вашківчанин на останній минулорічній сесії обласної ради переконав обранців, щоб проголосували за таке рішення. І депутати не помилились, зробивши добру справу.
– Вас вітає столиця переберії, – весело звернувся до людей з великої сцени міський голова Вашківців, нашоукраїнець Микола Перч, який відхилив зі свого обличчя маску гуцула-газди. – Сьогодні ми перегорнули нову сторінку своєї прадавньої історії, бо офіційно називатимемося обласним фестивалем.
Інтерв’ю з цим багаторічним ентузіастом переберії Миколою Перчем побачила того ж дня ввечері вся Україна. Буковинський тележурналіст Мирослав Шевчук зумів оперативно передати сюжет з Вашківців у столицю. І вже Київ на Першому Національному каналі розповів Україні, як буковинці маланкують на Василеве свято.


До речі, ще кілька центральних каналів України показали Вашковецьку переберію. Як приємно буковинцям, коли про них розповідають і в Криму, і на Донбасі, і на Полтавщині!
Можливо, саме тому голова облдержадміністрації Михайло Папієв так впевнено говорив, що треба здобувати міжнародний статус. Бо найменше в Україні місто має найбільшу Коляду. Добре це чи не зовсім, що влада стала офіційним учасником фестивалю, покаже час. Бо раніше на переберії ніколи не було трибун, мікрофонів і ведучих, які надавали слово начальству. Цього року керівники області й району весело крокували в колоні серед перебраних царів, королів, козаків, шейхів. Можливо, наступного року і вони одягнуть маски…

– Влада лише допомагає переберії, – розвіяв мої сумніви голова Вижницької райдержадміністрації іменинник Василь Ткачук. – Ми не корегуємо ніякі дійства, а намагаємось підтримати людську творчість.
Віриться, що це саме так. Однак… На минулих переберіях разом з перебраними лідерами Бушем, Єльциним, Путіним виділялись яскраві та потішні маски українських президентів: і Кравчука, і Кучми, і Ющенка. Хтось сміявся, хтось плювався. Але вони наші, рідні, тому й маланкували разом зі своїм народом. А ось Януковича чомусь не було на Вашковецькій переберії. Чи ще маску не зліпили, чи все так правильно чинить наш Президент, що нема з чого сміятись. Цей нюанс залишився нерозгаданим. Хоча, я певен, що людям було би приємніше, якби з ними був і рідний Янукович, а не лише Єльцин і Обама, які самотньо блукали в гірському містечку і тиснули руки не своїм виборцям… Протестувала в металевій клітці, звареній на старому «бобику», і наша газова королева-невдаха Юлія Тимошенко. Її оточили здоровенні омонівці в масках, які охороняли Печерський суд. Саме такий напис був наклеєний на цю заіржавілу, давно списану машину. Дуже вдала алегорія. Лиш бракувало у цій сцені ще однієї важковагової дійової особи…
До честі міського голови Вашківців Миколи Перча – він і деякі члени виконкому не посоромились перебратись й надіти маски. Бо на святковому гулянні престижно закрити своє лице. А ось на серйозній роботі вони працюють з відкритими обличчями і щирим серцем до своїх одномісьчан. Без показних масок.
Як міняються часи-звичаї! Колись за Австрії місцевий граф Петріна заохочував Маланку, навіть сам маланкував. І не ображався, коли бачив когось у своїй масці. Добродушна критика була вічним рушієм добра. Та й сьогоднішня влада, слава Богу, мирно сприймає гострі народні водевілі. А було ж не так.
– Я з четвертого класу перебирався, – згадує 70-літній вашківчанин Іван Лисан. – Мій рідний вуйко Юрій Лисан був сенатором австрійського парламенту і їхав туди на засідання в сардаку і гачах, щоб підкреслити одягом своє буковинське представництво. А сьогодні, на жаль, наші лідери цураються народного. Я ще ніде не бачив Януковича у вишитій українській сорочці.

Цікаво було слухати давнішніх переберійників, які пам’ятають протилежне ставлення до свята Василя і Маланки. Іван Лисан і його ровесники, які любувались сучасними досконалими масками й вбранням нинішніх ряджених, згадали Василя Теплишнюка та Івана Костантинюка, яким у 70-х роках впаяли по 15 діб… за порушення громадського порядку. Тобто за те, що виходили на свято Маланки у масках. «А може, Ви хочете когось убити і ховаєтесь в панчохи», – казали свої ж (!) міліціонери і хапали перевдягнених хлопців і дівчат у «воронок». Ой було, було…
– Тому шануйте свою незалежність, свою державу, – закликає всіх до патріотизму потомок вашковецького австрійського сенатора. – Бо вона вам впала з неба, як яблуко.
А сьогодні Вашковецька переберія живе, веселиться, святкує кожної зими. Вона всюди буйно квітне, мов черемшина, яку на весь світ оспівали талановиті автори пісні з Вашківців Михайлюк з Юрійчуком. Така мелодія могла народитись лише у Вашківцях, де ці гарні й кумедні люди вміють працювати, кохати і жартувати.
Вони вже від сьогодні думають про переберію 2013 року, яку хтось дотепно назвав «Євро-Маланкою». Перший важливий крок зроблено. Як розповів згаданий уже депутат Шевчук, надруковано півтори тисячі запрошень, грамот і кілька банерів. Вони згодились і цього року, і для наступних маланок вистачить. Бо метикуваті організатори виділили лише День переберії – 13-14 січня. А рік не вказали.
Отже, щороку святкуємо. Бо переберійна Маланка у Вашківцях – вічна! 


P.S. До речі, у Чернівцях гурт «Вашківецька Маланка» з міста Вашківці Вижницького району Чернівецької області оголошено переможцем Другого Міжобласного фольклорно-етнографічного фестивалю «Маланка-фест». У складі гурту творчу індивідуальність, яскраві костюми, цікаві режисерські рішення демонстрували колективи «Писаночка» та «Черемшина». Журі відзначило автентичні костюми «Вашківецької Маланки», музичний супровід та віковий склад маланкового колективу: помаланкувати до Чернівців цього дня завітали й найменші за віком учасники – молодші школярі.

Як відзначило журі, буковинську Маланку знають в Україні та світі насамперед саме завдяки переберії у Вашківцях.
За перше місце у цьогорічному Фестивалі Маланок гурт «Вашківецька Маланка» отримав грошову винагороду 10 тис. грн.

Посів друге місце та отримав премію у розмірі 5 тис. грн. Кіцманський етнофольклорний самодіяльний театр «А калина не верба» з відродженням у маланковому дійстві тієї традиційної Маланки, що була характерна для Буковини понад століття тому. Кіцманська переберія виконала традиційні колядки, на учасниках гурту глядачі могли побачити білий домотканий одяг, окрайки з дзвіночками, австрійський однострій зі зброєю – шаблею та гвером.

Маланку Сокирянщини представили 15 січня у Чернівцях учасники гурту «Маланка» із села Сербичани. Вони отримали третє місце та грошову винагороду 3 тис. грн.

 
Оцінити матеріал:
(2 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення