Вівторок, 03 серпня 2021p.

Голову не обрали, а скандал здійняли

Нарешті відбулась чергова сесія Чернівецької обласної ради, яка не скликалась з серпня. Всі сподівались, що депутати оберуть голову, приймуть бюджет і вирішать усі заплановані питання (їх було 59). Замість мирної праці людські обранці перейшли на образи, крик, свист, в результаті чого три фракції покинули сесію. Хоча всі говорили про якусь буковинську толерантність. Влада не забезпечила злагоду.

Ніщо не віщувало бурі. В доброму гуморі голова облдержадміністрації Михайло Папієв передав усім святкове вітання від Президента України, вручав також грамоти від Верховної Ради, а керівнику «Родничка» Івану Семенюку навіть орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Головуючий зачитав письмові подяки від виборців, яким допомогли депутати. Зокрема, 9 з них зібрали власні кошти на операцію серця. Були оплески, квіти. Відчувалось, що весь західний християнський світ святкує Різдво Христове.

І раптом встає депутат Юлик і передає слово народному депутату України Геннадієві Москалю. Заступник голови облради Валентин Маніліч дещо розгубився, як діяти в цій ситуації. Бо такого ще не було, щоб провінційний депутат надавав трибуну верховному нардепу. Звідси й почався хаос, який хтось назвав «депутатською маланкою». Головуючий не надав слово Москалеві, а чомусь поставив його бажання на розгляд сесії. Почалось голосування. Хоча депутати Максим Бурбак і Тетяна Смолдирева прагнули нарозумити, що ніхто за передачу слова на виступ не голосує.

А тим часом поважний народний депутат, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань боротьби зі злочинністю і корупцією, знаний буковинський генерал міліції Геннадій Москаль піднявся на трибуну і почав говорити неприємні для організаторів сесії речі. Потім це буде розцінено юридичною термінологією: самовільне захоплення трибуни, образа депутатів і тому подібне. В кінці сесії навіть було прийняте звернення до регламентного комітету Верховної Ради щодо поведінки Москаля. А депутат Папієв запропонував ще й оприлюднити його в ЗМІ, щоб «правдиво донести до буковинської громади захоплення трибуни». А ще депутат-губернатор висловив надію, що журналісти все чесно розкажуть виборцям, як опозиція зривала сесію.

Ось ми й розповідаємо. Хоча чимало інформації було оприлюднено оперативно в день сесії. У нас не було найменшого наміру перед великими святами критикувати владу. Але оскільки вона сама просить, то – будь ласка.

Перше:

Цього скандалу могло й не статись. А це таки солідний конфлікт, адже депутати трьох фракцій на знак протесту покинули сесійну залу. Правда, в кінці засідання Папієв запевняв, що нічого не сталось, депутати добре працювали, розглянувши весь перелік питань порядку денного. Але чи так це вже й добре, коли із 105 депутатів голосували лише 60? Не було б цього розколу, розпаду чи бунту, якби пан Маніліч дав право виступити пану Москалю, обмеживши його, звичайно, визначеним часом. Навіть перед затвердженням порядку денного. Ніякий регламент, на який потім посилались противники Москаля, цього не забороняє. За якихось 5-10 хвилин нардеп виговорився б, а окрилені словами високопоставленого земляка депутати завзято взялися б долати довжелезний перелік для обговорення.

І після успішної сесії повним складом пішли б на новорічний фуршет в ресторан. А то вийшло якось нечесно: 60 депутатів п’ють-гуляють, а решта – голодні страждають. Якщо сесійна зала неспроможна об’єднати депутатів, то за святковим столом це набагато простіше. Однак і цим шансом не скористались лідери.

Друге:

Незважаючи на свій «самовільний» виступ, депутат Верховної Ради таки встиг багато чого цікавого сказати. Деякі його фрази виглядають досить дотепними: «будете свистіти – залишитесь без грошей» (це щодо бюджету), «слово беруть, а не дають», «страх затьмарив розум», «де ваша буковинська солідарність», «всі бояться світла».

Правда, при цьому Москаль назвав Маніліча самозванцем, тобто нелегітимним заступником голови облради, підкріпивши своє визначення 56 статтею Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Депутатів і облраду він назвав безголовими. Дійсно, начеб образливо. Але ж вони насправді без голови. Вже майже рік не визначаться.

Геннадій Москаль порадив депутатам перенести вибори обласного голови з кінця сесії на початок. А бюджет не приймати, бо ще не підписаний Президентом. Було в нашій історії таке, що гарант зупиняв проголосовані парламентом рішення, як це було з біометричними паспортами. А ось коли земляк-нардеп почав узагальнювати, що всі види діяльності області збиткові, і хотів підсилити сказане цифрами, до трибуни вийшов депутат Георгій Галиць і пробував міліцейського генерала витіснити з трибуни.

Третє:

Посилання на Галиця нагадало нам його досить крамольну фразу. Він її в пориві гніву випалив керівнику фракції «Фронт Змін» Максиму Бурбаку: «Ви всі можете вийти. Ми без Вас обійдемося». Хто це «ми», а хто «ви»?» Подібне розкольницьке цвенькання Галиця доводилось не раз чути. При цьому він постійно забуває, що за кожним «так званим депутатом» є не так звані виборці. І продовжує ображати і депутатів, і виборців. Йому, на жаль, підспівує і Папієв. Його багаторазові виступи на цій сесії теж рясніли зневажливими визначеннями своїх же колег-депутатів: вони провокують, їм потрібно зірвати сесію, у них немає ні свідомості, ні конкретики, в них така внутрішня суть… Тверезомисляча частина депутатів, конструктивна більшість.

Звідки така злість, Михайле Миколайовичу, яка межує з ненавистю. Невже Ви не розумієте, що Ваша буковинська нетолерантність передається підлеглим. Заражені нею, вони тупотять, аплодують по столу, свистять. Це не до добра.

Не дуже вихований, не особливо толерантний буковинець Москаль справедливо обурюється, що це «дикунські методи, коли його знімають з трибуни». До Москаля – у мене особисто мінімальні симпатії. Не можу погодитись з його травлею Віктора Ющенка, який з провінціального міліціонера зробив народного депутата, який тепер тягається судами зі своїми наклепами щодо громадянства Ющенка. Цим Москаль зганьбився в моїх очах.

Але дещо з того, що Москаль оприлюднив після його зняття з трибуни облради, варто суспільної уваги. І це таки треба було почути депутатам. Хоча б для роздумів, якщо не для дій.

Четверте:

Після перерви депутати начеб схаменулись і проголосували за надання слова нардепу Москалю. Але було вже пізно. Виявляється, він став прихильником свого земляка Арсенія Яценюка і саме в офісі «Фронту Змін» зібрав журналістів. Багато чого насторожило в його виступі. Він допускає, що в статуправлінні «сказали керівництву області, що Москаль взяв усі дані про сьогоднішній стан краю. Тому йому й не надали трибуну».

Можливо. Бо цифри і факти, викладені Москалем, дійсно не втішні. Область забезпечила себе лише на 10 відсотків. На експорт йде лише деревина і давальницька продукція. Всі види діяльності збиткові. Фірми, зареєстровані в Панамі, діють на Буковині. Контрабандна Буковина рівняється річному бюджету – півтора мільярда гривень.

Механізм мільярдної контрабанди, певно, легальної для влади, підтвердив найдосвідченіший митник Буковини генерал Микола Салагор. Він розкрив, як з румунського боку везуть алкоголь і новітні комп’ютери, а на українській митниці підсувають папери, що у фурах якісь туалетні «їжачки» чи якась інша дешева дрібнота. Геннадій Москаль якраз зараз займається звіркою цих завезень. Порівнює вартість вивезених з Румунії товарів і цих же ввезених в Україну. Обидва генерали стверджують, що відкопали мільярдні суми. «Або вони сліпі, або вони спільно з ними» – «Таке або-або дуже тривожне».

Вчорашній депутат облради, бойовий журналіст Петро Кобевко запитав Москаля, що далі робити. «Вихід один, – відповів нардеп. – Один має загітувати сотню проти. На цих виборах важливо не за кого, а проти кого». За рік в області зроблено дуже багато. Про це звітував губернатор, виступали обранці. Чимало збудовано, заасфальтовано, зібрано, вироблено, виплачено. Дружна буковинська громада дякує Богові, що прожила ще один рік і просить у нього здоров’я й достатку в наступному.

Шкода, що депутати не беруть приклад з простих мирних мирян (яке гарне слово!). А замість новорічної доброти, казковості, різдвяної всепрощеності почубились. Навіть за один святковий стіл не сіли. Можливо, це лише передчасна «маланка», «переберія». Хотілось би, щоб це були лише жарти. Бо життя дійсно неповторне, незбагненне. Особливо в святкові щасливі дні. То чи варто щипатись, кусатись чи гризтись?! 

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення