Середа, 18 травня 2022p.

У Чернівцях ОСББ надали статус виконавців послуг

 На Буковині найменша кількість ОСББ, якщо брати загальні показники по Україні. Це і не дивно, адже наша область є найменшою в державі. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальних послуг Анатолій Близнюк під час брифінгу в Кабміні щодо проблем ЖКГ нарахував в Україні близько 14 тисяч ОСББ, а це 10% житлових будинків у країні. Але чи всі розуміють, що таке ОСББ і чи потрібні вони пересічним мешканцям. А може, ці об’єднання більше потрібні чиновникам?

 

Прем’єр-міністр України Микола Азаров назвав ОСББ новою формою захисту прав і інтересів суспільства та держави. Але чи дійсно це так? І кого більше задовольнить така форма управління багатоквартирним будинком? Наприклад, правозахисник Дмитро Левицький (ВБО «Інститут місцевого розвитку») вважає, що більшість чиновників не розуміє і не знає точного визначення та поняття, що таке ОСББ. Чи то закону не читали, чи навмисне заплутують людей, щоб вмити руки від відповідальності – не зрозуміло.

– Не змінилося сприйняття цього питання головами ОСББ. Свідченням тому є нещодавня зустріч прем’єр-міністра Миколи Азарова з головами ОСББ, – каже правозахисник. – Окремі голови ОСББ просто вразили: хтось вимагав ліцензувати його діяльність, хтось пропонував бізнес-проект зі створення ОСББ під ключ і просив за це по 10 тисяч гривень за штуку з державного бюджету. Тобто є такі дивні уявлення про те, що таке ОСББ і які його завдання. Ситуація і загалом в державі, і в житлово-комунальній галузі не проста. І це спонукає підприємства житлово-комунального господарства, в деяких ситуаціях органи місцевого самоврядування шукати, на кого можна перекласти частину або й усі свої проблеми. Що ж, це перекладання, як бачимо, здійснюється на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, які, за словами Дмитра Левицького, є споживачами житлово-комунальних послуг. Головні питання, де є на сьогодні суперечки між державотворцями, на думку юриста, виникають у пунктах: чи є ОСББ господарюючим суб’єктом; чи є ОСББ виконавцем послуг і чи є ОСББ платником податку на додану вартість. Також турбує і мешканців багатоквартирок, і чиновників те, чи необхідно ОСББ встановлювати тарифи на послуги та чи потрібно укладати договори з власниками.

– Часто, коли такі ярлики навішуються на ОСББ, самі ж люди сприймають це як належне, – продовжує Дмитро. – Тривалий час державна податкова інспекція України та податкові служби на місцях відмовляли об’єднанням співвласників у включенні до реєстру неприбуткових організацій у разі, якщо статут об’єднання складався відповідно до типового і до нього не вносилися якісь зміни, які на місцях вимагали державні податкові інспекції. Аргументувалося це тим, що Закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» не відповідав тоді ще Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» і типовий статут ОСББ також не відповідав цьому Закону. Деякі ОСББ з цим погоджувалися і змінювали статут, чинили підроблення через те, що документи, схвалені загальними зборами, відрізнялися від того, що врешті-решт подавалося до державної податкової інспекції. Проте була невелика група ОСББ і юристів, які поділяли їхні позиції про те, що відмови державних податкових інспекцій є неправомірними. Ця невелика кількість об’єднань відстояла свою позицію в судах від першої до касаційної інстанції, і ця судова практика дозволила минулого року переконати державну податкову адміністрацію в неправильності такої позиції, і завершилося це тим, що ДПА відіслала на місця роз’яснення. Така незаконна практика відмов до включення ОСББ до реєстру неприбуткових організацій припинилася.

– Також є така позиція, що ОСББ – це суб’єкт господарювання, – продовжує юрист. – Це означає, що потрібно ліцензувати певні види діяльності. Але це неправильна позиція, бо якщо визнати, що ОСББ – суб’єкт господарської діяльності, то це слугуватиме додатковим аргументом, щоб ОСББ було визнане виконавцем житлово-комунальних послуг. Але якщо подивитися статтю 3 Господарського кодексу України і визначення у ній господарської діяльності, то діяльність ОСББ не підпадає під це визначення, але потрапляє під позицію – господарське забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів. Є також думка, що ОСББ є нібито виконавцем житлово-комунальних послуг. Донедавна мені здавалося, що начебто цієї проблеми не існує, але цього року з’ясувалося, що в багатьох містах справді органи місцевого самоврядування ухвалюють рішення, яким дійсно визнають ОСББ виконавцем житлово-комунальних послуг. З цього приводу було і роз’яснення відповідного міністерства про неправомірність такого підходу. Але це нонсенс, бо ОСББ створений для представлення та захисту інтересів споживачів. Це й є об’єднання споживачів житлово-комунальних послуг. Якщо ми вважаємо, що ОСББ – виконавець послуг, то ми протиставляємо споживачів послуг самим собі. Якщо визнаємо, що ОСББ – виконавець житлово-комунальних послуг, то і кошти, що надходять від співвласників об’єднань, – це плата за послуги з відповідним оподаткуванням, що є несумісним зі статусом ОСББ як неприбуткової організації. Також цілий ряд контролюючих організацій мають підстави втручатися в діяльність об’єднання. Так сталося в Одесі, де ОСББ визнали себе виконавцями послуг, і їх перевіряв АМКУ.

У Чернівцях також сталося непорозуміння у цьому питанні. За інформацією представників громадської організації «Опора», 207 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Чернівців отримали не притаманний їм статус виконавців житлово-комунальних послуг через незаконне рішення виконкому Чернівецької міської ради №517/14 від 23.08.2011 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг в житловому фонді м. Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, рішення виконавчого комітету з цих питань». За словами начальника відділу реформування ЖКГ департаменту ЖКГ міської ради Петра Чопюка, закони у нас так написані, що можна трактувати їх по-різному. У прийнятті такого рішення він у першу чергу звинувачує Чернівецьке представництво АМКУ, яке, як він каже, «змусило прописати і надати у місцевому рішенні саме такий статус ОСББ».

– Як Ви думаєте, якщо ОСББ наймають двірника і самі займаються наданням таких послуг та отримують на свій баланс будинок, то що ж тоді вони – не виконавці послуг?! – прокоментував моє запитання Петро Петрович. Експерти з питань ЖКГ, які вболівають за долю ОСББ, вважають, що у влади присутнє небажання вирішувати питання з напівзруйнованими багатоповерхівками, де усі можливі мережі зношено. Тому уряд діє хитро і вносить всілякі зміни до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків».

Віктор Матчук, народний депутат, член Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування та ЖКГ: «Попри заяви і декларації на підтримку ОСББ, насправді ніякої підтримки не існує в природі. Про що йдеться? Наприклад, той же законопроект №8474: за нього ще не проголосували в другому читанні, тому так все йде й тягнеться. Тому бажання допомагати ОСББ немає. А суди можуть у нас приймати будь-яке рішення, якщо буде спірна ситуація».

Тож бачимо, що наші чиновники є не лише не обізнаними, але ще й подекуди навмисно підміняють поняття та визначення, щоб врешті-решт зробити крайніми простих громадян. А люди теж не завжди читають українські закони, а головне – розуміють їх. Як вирішиться питання і чи скасують статус виконавців житлово-комунальних послуг для ОСББ у Чернівцях, ми будемо дізнаватися та писати у наших наступних випусках.

Довідка

Експерти, серед яких Дмитро Левицький, консультант ВБО «Інститут місцевого розвитку», виділяють наступні негативні наслідки для ОСББ у разі визнання його виконавцем житлово-комунальних послуг: ОСББ протиставляється співвласникам.

Кошти від власників розглядаються як плата за послуги, яка підлягає оподаткуванню податком на прибуток і ПДВ.

Контроль за ОСББ з питань: захисту прав споживачів, дотримання законодавства про захист економічної конкуренції тощо.

Отже, якщо сьогодні ОСББ міста можуть не відчувати жодного з цих наслідків, то в будь-який момент можуть відчути. На жаль, через необізнаність усе це сприймається як належне – наприклад, необхідність сплати ПДВ у разі, якщо сума внесків і платежів сягне 300 тисяч гривень на рік. У той час, як незалежно від обсягів внесків і платежів ОСББ в жодному разі не є платником ПДВ і в жодному разі не є платником податку на прибуток. Як і не є виконавцем житлово-комунальних послуг. 

Оцінити матеріал:
(2 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення