Неділя, 29 січня 2023p.

Кінотеатри

СКЛЯНКА ВОДИ ПО-ЧЕРНІВЕЦЬКИ

Виглядає досить символічним, що співпали у часі дві знаменні дати – Міжнародний День чистої питної води і 30-ти ліття з дня введення в дію магістрального водогону «Дністер-Чернівці», яке його колектив відзначив в останній декаді березня 2012 року.

Зведення водозабору і комплексу промислових будівель водогону розпочалося в 1975 році. В масштабному для невеличкої за розміром Чернівецької області будівництві брали участь разом з буковинцями будівельники і промислові підприємства з багатьох регіонів України. З різних видів державних бюджетів було витрачено понад 15 мільйонів карбованців, і ще декілька мільйонів – в подальші роки для робіт по технічному вдосконаленню обладнання водогону.
Завдяки затраченим коштам і людським ресурсам Чернівці вже багато років отримують питну воду протягом 24 годин на добу, що по-сьогодні недосяжна мрія для мешканців значної кількості великих промислових міст країни. При проектній потужності 90 тисяч метрів кубічних води на добу, останніми роками обласний центр отримує її в межах 55 тисяч метрів кубічних, що задовольняє потреби міста на 75% від загального обсягу споживання. Ще 25% води постачається підземним водозабором з пойми Прута.

Характеризуючи якість води, що поставляється в Чернівці водозабором після її відповідної очистки і санітарної обробки, начальник Комунального міського підприємства «Чернівціводоканал», у склад якого входить водогін, Володомир Іванович Андрущак сказав журналістам, що може без коливань випити склянку води з водопровідного крану без її кип’ятіння в будь-якому районі Чернівців. Але до цього йому треба було б ще додати, що ця склянка води виглядає для непересічного городянина на вагу золота, оскільки на сьогодні один метр кубічний водопровідної і каналізаційної води коштує йому вже майже 7 гривень, що є одним з найдорожчих тарифів серед регіонів України. При цьому 75% електроенергії, що споживає підприємство, припадає на забезпечення роботи водогону, який при транспортуванні води в середньому втрачає десяту її частину.

Розповідаючи про роботу водогону, його начальник Василь Дмитрович Фурлет зробив наголос на злагодженій роботі всіх його складових ланок, на яких сьогодні працює 126 людей, що забезпечило безаварійну роботу водогону навіть під час лютих морозів минулої зими. Доречним тут буде згадати, що морозів не витримав Кримській водогін, який поставляє воду в курортну зону Євпаторії. Василь Дмитрович прийшов на водогін слюсарем-ремонтником у листопаді 1982 року, тому з особливою вдячністю дякував численному загону таких як він ветеранів виробництва за багаторічну сумлінну працю і в першу чергу ремонтникам, яким, на жаль, доволі часто приходиться оперативно виїжджати на ділянки 44-х кілометрової протяжності сталевих та бетонних труб для усунення ушкоджень, нанесених ним крадіями води.

З пошаною про своїх товаришів по роботі розповідає і слюсар-ремонтник Василь Іванович Петращук, який працює на будівництві і обслуговуванні водогону з березня 1975 року: «Розпочинав плиточником монтажної бригади, що працювала на будівництві водозабору з Дністра в селі Митків, а загалом під будівництво комплексу будівель водогону було відведено 14 га сільськогосподарських земель села Вікно. Спостерігаючи за масштабом проведених робіт, кожен з нас відчував свою причетність до величної споруди, як її назвали місцеві мешканці – Буковинського БАМу. Я присвятив роботі на водогоні вже 37 років власного життя і гордий від того, що по сей день потрібен своєму трудовому колективу». Село Вікно, де й проходили святкові збори колективу, всі ці роки першим споживає питну воду з водогону. Обидва ветерани запевнили, що готові, як і начальник «Чернівціводоканалу», спожити склянку також попередньо не кип’яченої питної води в будь-якій комунальній установі та житлових будинках населеного пункту. Такій їхній впевненості залишається лише позаздрити.


В той же час, приєднуючись до численних поздоровлень, що прозвучали на адресу колективу водогону від представників ОДА, Обласної Ради, Виконкому Чернівецької міської ради та Департаменту житлово-комунального господарства Чернівців, Заставнівської РДА, Вікнянської сільської Ради, надалі хотілося б зосередитись на наявних проблемах в роботі «Водоканалу». Протягом вже багатьох років збитковий по підсумках своєї виробничої діяльності, по підсумкам 2011 року він допустив технологічні втрати води на шляху до споживача в обсязі 60%, що значно перевищує дозволені 43%, що теж є чималою цифрою.
Тож із запитанням, чи існує на підприємстві взагалі план заходів по здешевленню собівартості води для споживача і що взагалі зроблено в цьому напрямку у минулі роки, робиться сьогодні і планується зробити у майбутньому, звертаюся до його керівника – Володимира Івановича Андрущака: «Хочу нагадати, що наше підприємство є одним із найстарших за віком в Україні – у грудні 1895 року в Чернівцях почала діяти система водопостачання, то ж відповідно у грудні 2012 року ми відзначимо свої поважні 117 років. Незважаючи на свій поважний вік, значна частина австрійських чавунних труб, прокладених в землю ще у позаминулому столітті, продовжує функціонувати, не кажучи вже про майже повністю збережені водопровідні і каналізаційні мережі у житлових будинках старовинної частини обласного центру. До речі, саме така понад вікова чавунна труба спричинили аварійну ситуацію взимку на Театральній площі. Говорячи мовою цифр, на сьогодні з загальної протяжності каналізаційної мережі 265,7 км – 102 км знаходяться в потенційно-аварійному стані. При загальній довжині водопровідних труб 405 км – 155 км потребують якнайшвидшої заміни. Завдяки існуючому розробленому плану оновлення технічного стану обладнання структурних підрозділів «Чернівціводоканалу» та заміні мережі водопровідних і каналізаційних труб на підприємстві постійно приділяється увага цьому напрямку роботи в межах доведеного обсягу фінансування. Так, тільки в минулому році на цю роботу було виділено і освоєно з усіх рівнів державного фінансування 3 млн. 650 тисяч гривень, на цей рік виділено вже 5 млн. 230 тисяч гривень.

Робота по осучасненню технічного обладнання, метою якої є не тільки призупинення росту тарифів на воду, а й певного їх зменшення, ведеться по декількох напрямках. Оскільки понад 75% електроенергії, що споживає «Чернівціводоканал», припадає на магістральний водогін «Дністер-Чернівці», плануємо зменшити обсяг води, який він поставляє, одночасно збільшивши забір води з Прутського водозабору. Для цього міняємо насоси на менш потужні і відповідно менш енергозатратні. На всіх ділянках Прутського водозабору також осучаснюємо їх технічне обладнання, розпочали перевірку робочого стану всіх його 60 підземних свердловин. Не чекаючи аварійних ситуацій, ведемо заміну найбільш поважних за віком чавунних труб, стараємось якнайшвидше ліквідовувати аварійні прориви водопровідних і каналізаційних мереж.

До 15% втрати води безпосередньо в житлових будинках дає нам наявне на сьогодні розходження між показниками будинкових лічильників і лічильників, встановлених за останнє десятиріччя в помешканнях чернівчан. Тому в травні 2012 року спеціально створені бригади почнуть поквартирні обходи і звірки даних лічильників, яких на сьогодні налічується замість єдиного аж 4 типи. У підсумку плануємо наявність єдиного, найбільш чутливого до напору води у всьому житловому фонді Чернівців.

Крім названих, є ще цілий ряд інших, менш виробничо-ефективних напрямків роботи по здешевленню собівартості води. Стосовно бювету, на сьогодні обладнаного в місті, вважаю його роботу для підприємства занадто затратною (для функціонування одного бювету витрачається до 100 тисяч гривень на рік) і тому подальше їх встановлення в Чернівцях у планах роботи на найближчі роки не передбачається».
Оцінити матеріал:
(4 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення