Вівторок, 19 січня 2021p.

Великий БАДА-БУМ, АБО ФЕЄРВЕРКИ

 Запустити кілька салютів у небо під бій курантів вже стало традицією. В новорічні свята люди витрачають тисячі гривень на те, щоб кілька секунд широко розплющеними очима дивитися в вечірнє небо і радіти світловим диво-візерункам. Однак, щоб свято було безпечним, важливо придбати якісний товар і вміти правильно ним скористатися, а як це зробити, читайте далі…

Сьогодні складно уявити святкування Нового року без феєрверка. Це стало таким популярним, що одразу ж після зустрічі Нового року захмілілі від шампанського люди вибігають на січневий мороз, щоб запустити в небо пару-трійку ракет. Кількість феєрверків у місті в святкову ніч така велика, що інколи здається, що це не Новий рік починається, а третя світова війна. Шум, свист і спалахи в небі, на думку людей, створюють атмосферу свята. Одразу ж варто сказати, що, якщо підрахувати, скільки в цю ніч грошей, у буквальному сенсі слова, випускається на вітер, очі полізуть на лоба. І взагалі, запускаючи торік власний феєрверк, змушена була відмітити, що не вдалося цілком насолодитися ним, оскільки очі розбігалися в різні боки на сусідські феєрверки. Тоді я задалася питанням доцільності купівлі власного феєрверка, адже краще зайняти місце у глядацькій залі і насолоджуватися тим, як твої сусіди запускають у небо 50, 800, 1000 грн. Тоді можна отримати не лише естетичне задоволення, а й матеріальне – через думку про те, скільки коштів вдалося зекономити.

Втім, у декого запускання салютів перетворюється на своєрідне змагання на кшталт – запустити салют кращий, ніж у сусіда. В такому разі можна трохи поміркувати про ціни, види і безпечність при створенні власного «бада-бумного» шоу.

Феєрверки були винайдені в Китаї в ХІІ ст н.е. В Європі феєрверк вперше з’явився в Італії. В Росії ще пізніше, аж у XVII ст. В Україні ще через століття. Вважається, що стійку моду святкувати з «потішними вогнями» увів особисто Петро I. Від сучасних урочистих салютів ті феєрверки значно відрізнялися: замість звичних для нас вогняних шапок, у небі «випалювали» картини з палацами, водоспадами і фонтанами, втілювали у вогні біблійні сюжети і сцени військових баталій.

Основними складовими феєрверка є: корпус, заряди, піроелементи у вигляді зірочок, факелів, пігулок із світловими, димовими і звуковими піротехнічними сумішами і, звісно, засіб запалювання. При горінні піротехнічні суміші набирають високу температуру (до 3000°C).

Види феєрверків теж різні: кольорові свічі та піротехнічні факели; хлопавки, піротехнічні свистки, петарди; вогняні піруети та китайські колеса; фонтани, вогнепади; вогняні бджоли, птахи, сателіти; піротехнічні бураки; римські свічі; міні-салютні установки (тортики); ракети; висотні салют-снаряди.

Феєрверк використовується в основному для розважальних цілей і є атрибутом багатьох державних (День незалежності, День перемоги), культурних (Новий рік) і релігійних (Різдво) свят.

Тож логічно очікувати, що цей рік не стане винятком. Тому ми поспілкувалися зі старшим інспектором відділу ДПН, НТР, дізнання та ліцензування Управління Держтехногенбезпеки у Чернівецькій області старшим лейтенантом служби ЦЗ Анатолієм Пістрюгою, щоб більше дізнатися, як, де і кому дозволено реалізовувати та використовувати феєрверки: «Яку піротехніку можна використовувати, залежить від величини майданчика. Місце повинно відповідати вимогам виробника, що вказані на виробі. Використовувати поряд із житловими будинками та іншими спорудами вироби, що летять угору, тобто ракети, салюти, категорично забороняється: вони можуть потрапити у вікно, залетіти на горище або на дах і спричинити пожежу.

У місцях скупчення людей забороняється проведення феєрверків, салютів без погодження з органами державного пожежного нагляду. Продаж піротехнічних виробів дозволяється лише в спеціалізованих крамницях. На ринках продаж піротехніки забороняється. Феєрверки, петарди, ракети та інші вибухові «іграшки» завжди притягували до себе увагу не тільки дітвори, а й дорослих. Але щороку збільшується кількість людей, які отримують через ці забави каліцтво, термічні опіки, різні травми. Дуже часто це трапляється внаслідок необережного, неправильного та безграмотного користування піротехнічними виробами. Сучасний ринок пропонує різноманітну побутову піротехніку, що стала прикрасою будь-якого свята. Відповідно до ДСТУ 4105-2002 «Вироби піротехнічні побутові. Загальні вимоги безпеки» піротехнічними виробами побутового призначення називають вироби, які вільно попадають до населення, а поводження з ними не вимагає спеціальних знань і навичок. Використання піротехнічних виробів з дотриманням вимог інструкції забезпечує за межами небезпечних зон безпеку здоров’я та життя людей, не призводить до пошкодження майна й не завдає шкоди навколишньому середовищу. Однак постає запитання: як піротехнічна продукція потрапляє до споживачів? Якому виробнику надати перевагу – вітчизняному чи закордонному? Сьогодні сертифікація побутових виробів здійснюється згідно з «Переліком продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні», який затверджено наказом Держстандарту України № 498 у 2002 році. Переважна більшість імпорту не має відповідних документів на реалізацію.

При купівлі піротехнічних виробів обов’язково ознайомтеся з інструкцією, адже вона повинна бути на кожному виробі. Якщо немає інформації щодо використання, то виріб не сертифікований, тому користуватися ним небезпечно. Перевірте термін зберігання виробу: його встановлює сам виробник, і ніхто не має права цей термін продовжити. Сьогодні торгівля пропонує широкий вибір різноманітної піротехніки, в основному китайського, корейського і частково вітчизняного виробництва. На багатьох подібних виробах вказані вікові обмеження. Звісно, ті, що не призначені для використання дітьми молодше 16 чи 18 років, купувати не слід. Обов’язково перевірте, чи не пошкоджена упаковка виробу, чи не має пошкоджень сам виріб. Щоб запобігти неприємним наслідкам від «спілкування» з піротехнічними виробами, необхідно пам’ятати і дотримуватися правил пожежної безпеки при використанні піротехнічних виробів. Запуск петард, феєрверків, ракет забороняється проводити в середині приміщення, з балконів та поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок».

Сьогодні ціни на салюти починаються від 128 грн. за упаковку ракет. Є маленькі «бджоли» від 25 грн. За 500 грн. кількість вибухів тішитиме 10-20 хвилин. Фонтанчики коштують від 23 грн. до 150 грн. І доступні вони кожному охочому. Але, як зрозуміло зі слів пана Анатолія, вимог до продажу і користування «вибуховими іграшками» є вдосталь. А головне – продаж має відбуватися у спеціалізованих магазинах. Проте продавці вільно продають піротехніку на ринках міста, не боячись відповідальності за порушення. Поспілкувавшись з підприємцем, який реалізує феєрверки на Калинівському ринку, ми з’ясували, що він ніби знає, що потрібний дозвіл, і, за його словами, він у нього є. Хоча постає запитання, яким чином він його міг отримати, якщо зі слів старшого лейтенанта служби ЦЗ Анатолія Пістрюги це неможливо. На запитання, чи звертає продавець увагу на вік покупців, він відповів, що його справа – продавати, а інше його не надто обходить. І, звісно, як вже було сказано, більшість представленої піротехніки справді з азіатських країн, тож її якість ставиться під сумнів.

Хочеться сказати любителям фаєр-шоу, що дотримання правил безпеки під час такої розваги – справді річ важлива. Тому будьте пильними і звертайте увагу не лише на ціни, а й на якість товару. І, купуючи такий товар на ринку, майте на увазі, що швидше за все він не є легальним і сертифікованим. 

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення