Вівторок, 19 січня 2021p.

БТІ видаватиме свідоцтва до 2013 року

 Українцям, які бажають продати чи купити нерухомість, спробують полегшити життя. З цією метою буде створено нову структуру – Укрдержреєстр. Чи станеться це насправді чи поки що залишиться на папері?

З 1 січня 2012 року мали б набрати чинності нові правила реєстрації нерухомості і будь-яких її обтяжень. Головне нововведення – створення Державної реєстраційної служби (Укрдержреєстру), яка і займатиметься реєстрацією будь-якої нерухомості (включаючи речові права на землю) та пов’язаних з нею обтяжень (наприклад, іпотеки). Це, як очікується, має спростити всі реєстраційні процедури.

«Основна та безперечна перевага нового порядку реєстрації полягає в тому, що тепер реєстрація прав на земельні ділянки та прав на будинки й приміщення здійснюватиметься одним органом і в одному реєстрі. Крім того, у цьому самому реєстрі разом із правами реєструватимуть і обтяження. А це означає, що, замість «гори» документів з БТІ, органів земельних ресурсів та від нотаріусів, достатньо буде отримати витяг з одного реєстру для підтвердження прав та обтяжень. Відповідно і сама реєстрація повинна відбуватися легше та швидше», – вважають юристи.

Справді, новий порядок передбачає оперативнішу роботу посадовців, ніж тепер. Так, весь процес реєстрації повинен буде займати не більше 14 днів з моменту подання заяви. Реєстрація іпотеки і будь-якого іншого обтяження має здійснюватися не довше, ніж за один робочий день. Повідомити про відмову повинні будуть протягом 10 днів. А якщо у поданому пакеті бракує документів, розгляд заяви зупиняється не більш ніж на 5 робочих днів, тим часом як сьогодні – на 30 календарних. При цьому держмито за реєстрацію права власності на нерухомість становитиме сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) – 119 грн., а за реєстрацію речових прав на нерухомість і їх обтяжень – три НМДГ (51 грн.).

Для тих чернівчан, які вистоюють великі черги, щоб подати документи на реєстрацію прав власності в електронному реєстрі, це дуже хороша новина, адже найбільше у нас скарг саме на обласне БТІ, яке має повноваження видавати такі свідоцтва. Як вплине нова система і на роботу чиновників, і на буковинців, ми поцікавилися у фахівця міського БТІ. «Міське БТІ було створене ще у 2000 році, а до цього, із зародження у 46-му році до 90-х років, певний час всю область і місто обслуговувало обласне бюро. А в 90-х, коли розпочалася реорганізація БТІ, міська влада вирішила, що потрібно створити міське БТІ. Тобто нам уже 11 років», – розповіла головний інженер міського БТІ Тетяна Завадська-Степічева. «Я з 1974 року працюю в системі БТІ, була і інженером, і бригадиром, і головним інженером обласного БТІ, потім керівником міського бюро. У 2004 ухвалений закон щодо реєстрації нерухомого майна, згідно з яким реєстраційні функції мали бути передані Держкомзему, потім перепрофілювали під керівництво Міністерства юстиції. Зараз уже йде ажіотаж щодо створення агенцій, які займатимуться реєстрацією прав на нерухоме майно. Цю функцію у БТІ забирають, – продовжує пані Тетяна. – Є дуже багато думок і коментарів з цього приводу. Говорять про те, що не треба буде поновлювати технічні паспорти. Але я як професіонал проти цього, бо професійний будівельник Вам скаже, що при купівлі нерухомості потрібно перевіряти, чи не було щось знесено і перебудовано, особливо при купівлі житла в старому фонді чи в панельних будинках, бо може статися трагедія, як це було колись на вулиці Кобилянської».

Що ж зміниться із створенням реєстраційної служби? За словами заступниці начальника Чернівецького міського бюро інвентаризації, «якщо урядовці та парламентарі кажуть, що буде простіше, то це може означати, що буде ще гірше, ніж є». «Спочатку людина йде в БТІ і поновлює технічний паспорт, хоча зараз ідуть розмови, що цього не треба. Але я так думаю, що розумні люди підкажуть, що потрібно внести зміни в цей закон, визначитись, що обов’язково має бути поновлений паспорт. Друге – людина в деяких випадках повинна зробити експертну оцінку. Кожне БТІ має своїх сертифікованих спеціалістів і надає ці послуги на конкурентних засадах. Зараз ідеться про те, що це буде робити підготовлена людина, яка є сертифікованим спеціалістом. Більшість працівників БТІ в Україні має ці сертифікати. І третя інстанція – це реєстраційна служба, що виконуватиме функції реєстрації та видачі документів для нотаріальних дій», – каже пані Тетяна.

Крім того, як вважає Тетяна Завадська-Степічева, чинна редакція закону має багато непродуманих моментів: «Адже у законі поки що не прописано те, як готуватиметься свідоцтво. Лише вказано, що це відбуватиметься на підставі рішення, підготовленого реєстратором, який повинен бути компетентною людиною, фахівцем. Проте юридичної освіти мало. Це повинен бути фахівець-будівельник. Таким шляхом пішла Росія, у них теж були створені свого часу такі агенції з реєстрації, і вони свої недоліки вже знають. А нам ще доведеться дізнатися».

На сьогодні видача свідоцтв, реєстрація прав власності та оцінка нерухомого майна виконується підприємствами БТІ, за законом – до 31 грудня. Але є джерела інформації, які подають дані, що БТІ видає свідоцтва до середини грудня, інші вказують, що до кінця року. Нещодавно Верховна Рада проголосувала, щоб проект закону про внесення змін до законопроекту «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» набрав чинності не з 1 січня 2012, а з початку 2013 року.

                                                                     Коментар експерта 

Віктор Мандзюк, адвокат, член Асоціації адвокатів Чернівецької області: «Відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав нерухомого майна та їх обтяжень» зараз є дуже багато коментарів, але відповідно до офіційного сайту Верховної Ради України він набуває чинності не з 1 січня 2012 року, а з 1 січня 2013 року. Щодо його змісту, то особисто я ним не дуже задоволений. Вважаю, що краще би залишався старий закон. Чому? По-перше, відповідно до статті 29 цього Закону, особа, що зареєструвала своє майно після 2012 року платить повну суму, а особа, яка зареєструвала, припустімо, своє нерухоме майно років десять тому, теж у разі продажу квартири змушена піти до держреєстратора і сплатити за це половину тієї суми, яку уже раз сплатила. До того ж, якщо раніше це відбувалося в одній структурі, то тепер потрібно буде піти і в БТІ, яке нікуди від нас не дінеться, і до державного реєстратора, який персонально відповідає за документ. Якщо він щось не так зробить, то доведеться бігати туди-сюди – від БТІ до нього і назад. А ще є один нюанс: якщо люди хочуть зареєструвати будинок і земельну ділянку, на якій розміщена будівля, то мають бути якісь картографічні дані державного реєстру прав. Ці дані, згідно із Законом, «включають індексні кадастри і кадастрові плани земельних ділянок». Якщо з кадастровими планами земельних ділянок все зрозуміло, то що таке індексні кадастрові карти і як вони будуть створюватися у Мін’юсті, невідомо. Тобто я бачу три суттєві недоліки для українських громадян: люди, які платили, платитимуть ще раз, а також триватиме «ходіння по муках», адже нова схема не є полегшенням процедури. Можливо, з часом все налагодиться, але думаю – не скоро». 

Оцінити матеріал:
(4 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення