Понеділок, 23 листопада 2020p.

Геть руки від землі!

 Верховна Рада оприлюднила текст законопроекту «Про ринок земель», поданий Кабміном 19 липня. Як і інші схожі законопроекти, цей Закон також передбачає заборону продажу землі іноземцям – іноземним громадянам і компаніям з часткою нерезидентів у статутному капіталі понад 10%. Майже усі політичні сили висловлюються за таке обмеження, адже такою є думка громадськості.


 – Покупцями земель сільськогосподарського призначення можуть бути виключно громадяни України, – заявив днями на прес-конференції в облдержадміністрації заступник начальника Головного управління Держкомзему у Чернівецькій області Георгій Верденюк. Він уточнив, що земля і фермерські господарства є майном виключно громадян України і держави в особі органів місцевого самоврядування та органів державної виконавчої влади. Тому іноземці та юридичні особи, які мають іноземні інвестиції, до продажу і купівлі земель сільськогосподарського призначення не будуть допускатися Законом. Принаймні у цьому питанні і влада, і опозиція є однодумцями, оскільки більшість урядовців і політиків все ж проти продажу сільгоспземель іноземним громадянам. Від міністра агрополітики Миколи Присяжнюка до почесного голови СПУ Олександра Мороза.


 Варто згадати, що Закон «Про державний земельний кадастр» уже був прийнятий у другому читанні Верховною Радою і набуває чинності з 1 січня 2012 року. Щодо законопроекту «Про ринок земель», то він був ухвалений в першому читанні 19 липня, але повернутий на доопрацювання з відповідними зауваженнями. А у вересні його буде подано на друге читання.


 Розвінчати міфи про те, що селяни залишаться без землі, хоче і уряд, і Президент України, тому, за словами пана Верденюка, наразі розпочалася кампанія та роз’яснювальна робота для преси та населення з питань нового земельного законодавства.


 Керівникам було надано завдання донести до кожного власника земельного паю (середній розмір паю – 12 га 20 соток землі) інформацію про те, що вони сьогодні мають конституційне право розпоряджатися своєю власністю. Тому Закон не має політичного аспекту. Він захищає конституційні права власника землі. Законом передбаченою є гранична площа на одну особу, яку може придбати чи продати кожна особа, – не більше 900 га, в середньому по Україні – одна з половиною тисяча гектарів. Також є різні категорії якості землі: все залежить від того, чи це полісся, чи степова, чи гірська зони.


 «Купувати землю зможуть тільки громадяни України, і то в обмеженій кількості», – заявив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Обмеження на купівлю земельних ділянок дійсно є: якщо одна фізична особа купує землю вартістю більш ніж 150 тисяч гривень, то вона повинна буде декларувати свої доходи та повідомляти, звідки ці кошти взяті.


 У Законі передбачено також підвищення родючості грунтів. Тобто перед урядом стоїть завдання провести якісну характеристику грунтів, а це збільшить, як вважають законотворці, вартість землі і, можливо, вплине на збільшення орендної плати за землю. За словами Георгія Верденюка, люди наразі занепокоєні введенням мораторію на продаж землі та нововведеннями у Законі. Тому вони звертаються за консультацією та телефонують на «гарячі лінії» Держкомзему. Насамперед їх турбують питання виділення землі, реєстрації права власності на землю, видачі державних актів та їх державної реєстрації. Часто громадяни питають: чи можуть вони бути обдуреними шахраями? Саме тому керівництво Держкомзему в області радить громадянам перед тим, як укладати договір чи то оренди, чи то купівлі-продажу землі, звертатися до органів земельних ресурсів. «Це для того, щоб спеціалісти могли подивитися і перевірити, які умови договору і що там закладено, адже право посвідчення на землю є дійсним тільки тоді, коли воно пройшло державну реєстрацію», – каже Георгій Верденюк.


 За його словами, сьогодні близько 30% громадян, власників земельних паїв, готові продати свою землю сільськогосподарського призначення. «Але ті, хто скупив колись землю, а зараз думають, що будуть перепродувати її чи змінювати цільове призначення, глибоко помиляються, – коментує пан Георгій, – бо Законом передбачено, що якщо купив землю сільськогосподарського призначення і в той же рік її продаєш, то мусиш сплатити стовідсоткове мито. Щороку ця цифра буде потроху зменшуватися. Зміна цільового призначення такої землі можлива тільки через 10 років. Буде жорсткий державний контроль за землею на предмет того, чи використовується вона за призначенням».


 Незважаючи на те, що державні мужі запевняють, що в Законі «Про ринок земель» все продумано, деякі аналітики не є такими оптимістами, адже в Україні багато людей мають подвійне громадянство. Особливо це стосується мешканців Закарпаття та Буковини. Всупереч чинному українському законодавству українсько-румунські та українсько-угорські мешканці прикордонних територій мають подвійне громадянство. За неофіційною інформацією, від 10-ти до 50-ти тисяч буковинців, крім українського, мають румунський паспорт. Також, за різними даними, російські паспорти мають від 140 до 350 тисяч українців. А такі цифри можуть бути загрозливими. Нагадаємо, що у 2004 році нинішній український Президент України Віктор Янукович заявив, що є прихильником введення в Україні інституту подвійного громадянства. Але поки в українському законодавстві існують колізії, що фактично дозволяють подвійне громадянство, то поняття «громадянин України» та «іноземний громадянин» вельми не конкретні.


 Таким чином, окремо взятий Закон «Про ринок земель» не убезпечить від входження на ринок сільгоспземель у ролі власників як українців з іноземними паспортами, так і іноземців з українськими. Тож урядовцям експерт Українського незалежного Центру політичних досліджень Ірина Лукомська радить доопрацювати Закон «Про громадянство» та дати чітку відповідь на запитання: хто такі громадяни України; кому саме буде надано право купівлі сільгоспземель і хто такі іноземні громадяни, які цього права будуть позбавлені. Нам же залишається сподіватися, що українська земля опиниться у дбайливих руках українських селян і фермерів. І не стане доступним, але дорогим товаром, на якому наживуться іноземці або нечесні українські громадяни. І що наша земля не опиниться в руках кількох олігархічних українських кланів, які потім зароблятимуть на бідних українцях, розпродуючи їм те, що і так має належати народу.

Оцінити матеріал:
(0 голосів)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення