Понеділок, 23 листопада 2020p.

Нові Правила внутрішньої торгівлі: чи стане менше ошуканих споживачів

Торік чернівецьким споживачам повернуто 339 тисяч гривень за придбані неякісні товари чи неналежне надання послуг. Однак фахівці зауважують: щороку кількість скарг зменшується. Очевидно, через те, що люди стають більш обізнаними, а значить, мають власний негативний досвід у тій чи іншій сфері або чули про нього.

Попри це, у період, коли виникають нові форми торгівлі (наприклад, через Інтернет), збільшується і кількість ошуканих клієнтів. Спеціалісти пригадують: коли на ринку тільки з’явилася торгівля різних поясів для схуднення, масажерів і побутової техніки, ошуканих клієнтів було чимало. Адже люди фактично купують у такий спосіб кота у мішку. Жодних гарантій, чеків та інформації про фірму-реалізатора скаржники не мають. А це унеможливлює захист порушених прав споживачів. Фахівці сподіваються, що завдяки новим Правилам внутрішньої торгівлі, що набули чинності на початку 2012 року, кількість скарг поступово скорочуватиметься. Адже, згідно з нововведеннями, будь-яка організація, що здійснює торгівлю (незалежно від того, як вона здійснюється – через Інтернет, телебачення тощо), зобов’язана вказати точну юридичну адресу своєї фірми. У такому разі спеціалістам легше притягнути до відповідальності тих підприємців, які займаються реалізацією неякісних товарів.

Найгірше надає послуги ЖКГ

Так, протягом 2011 року зі скаргами до управління захисту прав споживачів звернулося 340 осіб. Більшість скарг (145) пов’язана з неналежним наданням послуг. Лідером у цьому плані є сфера житлово-комунального господарства та об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ). «Якщо на перших управління захисту прав споживачів має хоч якийсь важіль впливу (приміром, якщо мешканці сплачують за послуги, що не надаються), то на скарги, що стосуються ОСББ, відреагувати відповідним чином неможливо. Адже усі рішення у цій організації ухвалюються на загальних зборах мешканців будинку і впливати на ці рішення наше управління не в змозі. Оскаржити його можна лише у судовому порядку», – каже Надія Григорівна Кутиніна, в.о. управління захисту прав споживачів у Чернівецькій області.
Менше скарг (122) щодо неякісних непродовольчих товарів. Здебільшого це неякісне взуття, металопластикові конструкції, а також побутова техніка. Найчастіше недобросовісні підприємці повертають клієнтам кошти за раніше придбані неякісні товари або надають якісні. Загалом торік чернівецьким споживачам повернуто 339 тисяч гривень.
І найменше скарг (73) надійшло від людей, які придбали неякісні продовольчі товари. Зазвичай це стосується ковбасних виробів, халви, цукерок і навіть хліба. Надія Григорівна пригадує випадок, коли до їхнього управління із скаргою звернулася жінка, яка придбала звичайну рибу, пофарбовану у червоний колір. Найгірше, що реалізовувалася ця риба якраз за ціною червоної риби.
Напередодні новорічно-різдвяних свят, пригадують фахівці, чимало людей зверталося із скаргами, що стосувалися неякісних, прострочених новорічних солодощів у дитячих подарунках. «Виявляли навіть цукерки з нальотом та черв’яками. На такі речі доводиться натрапляти щороку, починаючи з грудня, коли здійснюються перевірки святкових наборів солодощів для дітей. Саме у передноворічний період недобросовісні виробники намагаються збути прострочений товар. Забуваючи навіть про те, що придбані солодощі споживають здебільшого діти, у яких через це можуть виникнути проблеми зі здоров’ям», – каже п. Кутиніна.


Щоб покупка не стала «приємною несподіванкою»

Схеми продажу виглядають приблизно однаково. Ефективно діє на клієнтів реклама телебачення. Особливо, коли на деяких каналах її транслюють кілька разів. Досвідчений менеджер з екрана телевізора розповідає про новинку, демонструючи її якості. Парові праски, пояси для схуднення, супер-бюстгалтери, побутова техніка, масажери – це далеко не весь перелік товарів, на які надходять скарги. Зателефонувавши за номером телефона, що бачить клієнт на екрані, можна дізнатися про умови придбання цих товарів. Однак ніхто з менеджерів не зізнається у тому, що клієнт також має додатково заплатити за доставку. Як правило, ця послуга стає для людей «приємною несподіванкою» уже під час отримання посилки в поштовому відділенні. Але це не найгірше, що очікує клієнта. Надія Григорівна пригадує, що в їхнє управління звернулася людина, яка придбала розрекламований супернабір сковорідок, який швидше нагадував дитячий набір для гри. Але притягнути до відповідальності фірму-реалізатора виявилося не так просто. «По-перше, через те, що знаходиться вона у Києві. По-друге, тому, що не було жодних реквізитів, адреси та товарних чеків, що засвідчили б факт здійснення цієї сумнівної покупки», – каже п. Кутиніна. Такі випадки непоодинокі, хоча трапляються і досить якісні товари, що реалізуються через мережу Інтернет та за допомогою радіо та телебачення. Так, мешканка Заставни нещодавно придбала парову праску вартістю 540 гривень. Налаштовувалася на цю покупку довго, тому що ніколи й нічого не купувала у такий спосіб (за телефоном у рекламі по телебаченню). Жодних товарних чеків жінці ніхто не надав, та покупка виявилася корисною і якісною. «Ця праска – досить практична і функціональна річ у нашому домі. Заміняє кілька предметів», – хвалиться Феодосія Гладюк. Оскільки, за переконаннями фахівців, подібні покупки швидше виняток, ніж тенденція, то вони радять купувати будь-які товари традиційним шляхом – у крамниці чи на базарі. «Скарги отримуємо навіть у тих випадках, коли людина, купуючи певний предмет, бачила його та навіть тримала в руках. То що тоді говорити про якість товарів, що купуються всліпу?» – пояснює Надія Григорівна.


Товарного чека достатньо, щоб захистити споживача

В управлінні кажуть, що є люди, які звертаються до них безпідставно. Мається на увазі, що такі скарги здебільшого не можуть задовольнити спеціалісти через відсутність у людини товарного чека, а іноді й через те, що товари або предмети, які клієнти вважають неякісними, зазнали дефектів після неправильного їхнього використання. Минулого року таких безпідставних скарг зафіксовано 42.
Надія Кутиніна вкотре наголошує: «Під час купівлі будь-якої продукції обов’язково від продавця потрібно брати товарний чек. Саме він буде основним доказом здійснення покупки. Адже в чеку зазначається не лише вид товару та кількість, яку придбав клієнт, а навіть час здійснення покупки. Тоді клієнт матиме повне право поскаржитися на неякісний товар. Однак якщо товар викликає у клієнта певну підозру, то, очевидно, варто відмовитися від його покупки, а також повідомити відповідні інстанції про порушення».
До того ж, завжди потрібно звертати увагу на ярлики, де повинна бути вказана адреса виробника, склад і властивості товару, термін придатності, хоча більшість з нас рідко це робить. Як правило, всі діємо однаково: прийшов – побачив і купив те, що потрібно, заплатив гроші. І на цьому кінець. Але ж будь-який споживач має право попросити показати документи про відповідність нормам і про якість продукції. А якщо людина купує побутову техніку (наприклад, мобільний телефон), то має повне право перевірити на місці, як вона працює.
Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі


Оцінити коментар! 0 Вікторія
Я вважаю, що потрібно, як тільки виявив недоброякісний товар чи їжу, звертатися зразу ж до відповідних інстанцій. Тоді буде менше неякісного товару та їжі в магазинах і на місцевих ринках.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення